Microsoft na konferencii Build 2015 predstavil 4 spôsoby, ktoré by mali zaplniť Windows Obchod aplikáciami.
Windows 10 je podľa Microsoftu jediný jednotný systém na trhu, čo sa vývoja aplikácií týka. Google má Android a Chrome OS, Apple má iOS a Mac, avšak Microsoft bude mať čoskoro iba Windows 10. Ten bude bežať na telefónoch, tabletoch a počítačoch. Vývojárom postačí vytvoriť jednu aplikáciu, ktorá bude automaticky fungovať na všetkých zariadeniach.
Vďaka bezplatnej možnosti aktualizácie by mal tento operačný systém poháňať až 1 miliardu zariadení. Ak sa tak stane, Windows 10 bude najpoužívanejším systémom na svete.
https://www.youtube.com/watch?v=dSdJmeFMhkI
Microsoft si je vedomý, že konkurenciu potrebuje dohnať najmä z hľadiska počtu dostupných aplikácií. Windows Obchod v tomto smere zaostáva, avšak to by sa mohlo zmeniť vďaka štyrom nástrojom, ktoré zjednodušia vývojárom prácu.
Tí budú môcť vytvoriť univerzálne aplikácie (tiež známe pod označením „moderné“) z webových stránok, z existujúcich .NET a Win32 programov, z Android aplikácií (využije sa existujúci Java/C++ kód) a takisto aj z iOS aplikácií (konverzia Objective C kódu). Microsoft všetky tieto spôsoby prezentoval vo forme už existujúcich aplikácií.
Za zmienku stojí napr. hra Candy Crush Saga, ktorá je dostupná pre Windows zariadenia a vznikla zo zdrojového kódu iOS verzie. Konverzia bola podľa tvorcov rýchla a nevyžadovala výraznejšie úpravy kódu. Autori využili nástroj s názvom Project Islandwood. Podobný nástroj je k dispozícii aj pre potreby Android aplikácií, nazýva sa Project Astoria.
Z hľadiska Windows zariadení je výborné, že takto upravené aplikácie podporujú a plne využívajú vlastnosti platformy od Microsoftu – či už ide o úspechy v službe Xbox Live alebo prístup k API nástrojom, lokalite, softvérovej klávesnici atď. V rámci desktopového rozhrania podporujú aj „drag and drop“ (môžete napr. myšou preniesť obrázok a vložiť ho do aplikácie).
Microsoft taktiež sľubuje, že aplikácie, ktoré vzniknú konverziou Win32 programov, budú bežať v izolovanom prostredí a nebudú spomaľovať operačný systém, resp. „nezapracú ho“. Sme naozaj zvedaví.
https://www.youtube.com/watch?v=j3ZLphVaxkg