Hĺbkový redakčný test Canon EOS M5: Nečakane príjemný zážitok. Pozrite si príklady fotiek

0
Zobrazujem 1 z 4

Výborná bezzrkadlovka od spoločnosti Canon? To už nie je oxymoron, ale skutočná a prítomná realita. Novinka Canon EOS M5 totiž necháva svojich predchodcov ďaleko preďaleko za sebou, dobieha špičku a prináša aj niečo navyše. Bude to tentoraz bez chýb?

Predstavujeme Canon EOS M5

Najprv rýchle jazykové okienko: fotoaparáty s vymeniteľným objektívom a s veľkými snímačmi, ktoré neobsahujú optický hľadáčik, a preto nepotrebujú žiadny mechanizmus odklápacieho zrkadla u nás nazývame strašným slovom bezzrkadlovky, čo je v podstate doslovný preklad najpoužívanejšieho výrazu v angličtine – mirrorless. Termín „kompaktný systém“ (CSC) sa neuchytil, zrejme pre podobnosť na vymierajúce kompaktné fotoaparáty, a keďže nikto žiadny lepší termín nevymyslel, budeme používať bezzrkadlovky aj tu. Prepáčte 🙂

Prečo je EOS M5 veľká vec

Keď začalo byť jasné, že bezzrkadlovky majú na trhu fotoaparátov naozaj sľubnú budúcnosť, pridali sa do boja o zákazníka aj dovtedy váhajúci oneskorenci Nikon a Canon. Ani jeden však svojimi úvodnými produktmi nepresvedčil. Prvý bezzrkadlový Canon EOS M síce ťažil z na svoju dobu dobrého snímača, no mnoho sŕdc si nezískal, hlavne pre svoje pomalé zaostrovanie. Konkurenti mali rýchlejšie modely a predbehli Canon aj kvalitou snímačov a celkovým vyhotovením. A vlastne aj počtom natívne kompatibilných objektívov.

Canon EOS M5 a jeden zo setových objektívov Canon EF-M 18-150mm F3.5-6.3 IS STM.

A tak sme sa dostali do nedávnej situácie, kde dominovali dva prístupy a štyria výrobcovia. Na výber máte buď bezzrkadlovky s väčším snímačom (rozmer APS-C, rovnako ako základná a stredná trieda zrkadloviek) a tým pádom aj mierne väčšími telami a objektívmi. Reprezentujú ich modely od Sony a Fujifilm. Alebo bezzrkadlovky s menšími M43 snímačmi, ktoré umožňujú vyrábať skutočne malé telá aj objektívy, aj keď samozrejme za cenu málinko nižšej obrazovej kvality, hlavne vo svetelne náročných situáciách. Tieto reprezentuje dvojica Olympus a Panasonic, ich telá a objektívy sú navzájom kompatibilné a tešia sa z najväčšej ponuky objektívov od výrobcov tretích strán.

A teraz sa do hry konečne pridáva piaty hráč. Tešíme sa

Za úspechom Canonu stoja dve technické vylepšenia prenesené z ich najnovšej zrkadlovky EOS 80D. Po prvé – 80D je vybavená novou generáciou snímača, ktorý sa v dynamickom rozsahu po dlhej dobe konečne dostáva skoro na úroveň najlepších APS-C snímačov. Preložené do pochopiteľnejšej reči: najnovší snímač Canon už ponúka v post produkcii skoro rovnaký rozsah úprav kontrastných scén ako najlepšie snímače v modeloch Nikon a Sony. Nedobehol ich celkom, ale je to tesne. Týka sa to samozrejme len fotenia do RAW súborov.

Fotka západu slnka v RAW formáte: tmavé popredie sa nechalo vyvolať do farebnej podoby bez výrazného šumu.

Po druhé, a to je pre bezzrkadlovku ešte dôležitejšie, Canon naozaj úspešne dotiahol technológiu „dual pixel“ snímačov, ktorá v podstate poskytuje na celej ploche snímača rýchlu detekciu ostrosti (a celkovo hĺbky predmetov v scéne) pomocou detekcie fázového posunu svetla, čo je jednoznačne superiórna technológia ostrenia. Aj toto si zaslúži jednoduchší opis pre menej technicky fascinovaných: na rozdiel od iných zrkadloviek, model 80D je revolučný v tom, že dokáže aj pri živom náhľade cez obrazovku ostriť takmer rovnako rýchlo ako pri pohľade cez hľadáčik. Takže keď odklopí zrkadlo, aby pustil svetlo na snímač, nemusí sa spoliehať len na pomalú detekciu kontrastu ako kompakty. Vďaka fázovej detekcii duálnych pixelov vie presne kam a kedy má zaostriť a vie vybraný objekt sledovať po celej scéne, lebo má neustále informácie o jeho polohe a vzdialenosti. Pre bezzrkadlovku je toto dôležité, lebo v režime živého náhľadu pracuje neustále.

Ostrí  aj sleduje subjekty

Canon EOS M5 obsahuje rovnaký snímač ako 80D, dokonca je miestami nazývaný aj zmenšenou verziou 80D, čo ale nie je presné, ako ukážeme neskôr. Môže sa ale pochváliť rovnakými vlastnosťami z hľadiska obrazového výstupu aj z hľadiska ostrenia, čo M5 okamžite vyhuplo medzi najlepšie ostriace bezzrkadlovky na trhu. Rýchlosť a presnosť ostrenia je tak vysoká, že ju asi oceníte až po priamom porovnaní s konkurenčnými modelmi. Ono totiž rýchlosť a presnosť nie sú jediné silné atribúty M5. Skutočným zásahom do čierneho je dotyková obrazovka s voľbou ostriaceho bodu funkčnou aj počas používania cez hľadáčik. A potom ešte schopnosť vybratý subjekt sledovať v 3D priestore s nečakanou presnosťou a rýchlosťou.

Malý Félix pri ISO 10 000 – dostatočná kvalita na bežnú tlač.

1. strana: predstavenie Canon EOS M5
2. strana: technické vlastnosti
3. strana: osobné dojmy
4. strana: hodnotenie

9.0 Nádherné

Je to tu, Canon je v hre o trh bezzrkadloviek. Stále nie najlepší ale konečne konkurencie schopný snímač z EOS 80D, pekný dizajn, príjemné ovládanie a pribalený EF adaptér by samé o sebe stačili na dobré hodnotenie, ale navrch je tu zaostrovací systém snov. Práca s ním je intuitívna a rýchla, nakrúcanie ostrého dynamického videa je malina. Je len škoda, že chýba 4K a pár funkčných drobností aby dostal EOS M5 odporúčanie ako skvelá video kamera. Je tiež výborným doplnkom pre majiteľa Canon systému. Pri jeho cene má však niekoľko veľmi silných konkurentov.

  • OBRAZOVÝ VÝSTUP 9
  • VYHOTOVENIE 9
  • VÝKON 10
  • VIDEO 8
  • Používateľské hodnotenie (11 hlasov) 7.2

O autorovi

Pridaj komentár