Otázka čitateľa: Mám asi päťročný herný desktop s 500 W zdrojom Corsair, v ktorom som minulý rok vymenil grafickú kartu. V základe počítač funguje bez problémov, avšak vždy keď prídem domov a zapnem ho, začne nepríjemne vrčať. Otvoril som ho, aby som zistil odkiaľ zvuk vychádza, pričom na základe prikladania ucha som si istý, že vinníkom je napájací zdroj. Myslel som si, že je zlý jeho ventilátor, ale vždy zhruba po piatich minútach zvuk zrazu prestane a počítač je už tichý (ventilátor sa ale točí). Takisto ak ho reštartujem, alebo vypnem a zapnem, je tichý takisto. Situácia sa však vždy na druhý deň opakuje. V čom môže byť problém?
Ide o celkom štandardné správanie zaneseného alebo opotrebovaného ložiska ventilátoru. Problém sa netýka len ventilátorov na napájacom zdroji, ale aj tých na procesore, boku skrinky, či grafickej karte. Problém sa rieši buď pomerne rýchlym vyčistením a premazaním, čo umožní ďalšiu tichú prevádzku po niekoľko nasledujúcich rokov, alebo výmenou za nový kus.
Dôvod, prečo sa vrčanie objavuje len krátko po štarte je to, že ložisko je zanesené a stiahnuté. Ako náhle počítač zapnete, trenie a takisto prechod teplého vzduchu ho začne zohrievať, čím sa roztiahne a viac uvoľní. Nepríjemný zvuk následne ustane, pričom sa nevráti ani pri reštarte či krátkom vypnutí, pretože chvíľu trvá kým vychladne. Nie je teda nič zvláštne, že situácia sa opakuje až na druhý deň.
Používatelia sa túto situáciu často snažia riešiť len čistením stlačeným vzduchom, v snahe zbaviť ložisko prachu, avšak to sa podarí len málokedy, pretože prachové čiastočky sú pevne nalepené na zvyšku lubrikantu. Ak je pri tom príčinou hluku malé premazanie, stlačený vzduch pravdaže ani nemá ako pomôcť.
Premazanie ložiska a rotačnej osi ventilátoru nie je komplikovaná záležitosť a zvládne ho zrejme každý. Potrebujete sa len k nemu dostať. Trochu barbarsky sa dá centrum ventilátora mierne odtlačiť a následne pod neho streknúť olej v spreji. Ak je streknutie poriadne, olej sa teoreticky dostane aj k osi a ložisku, avšak takýmto postupom zbytočne kompletne zamastíte jeho cievky (elektromagnet) a ovládaciu elektroniku, umiestenú práve pod stredovým kruhovým krytom.
Omnoho vhodnejšie je premazanie vykonať správne a čisto tak, že ventilátor odmontujete a otočíte ho naruby. Uvidíte tak kabeláž, smerujúcu do jeho centra a obvykle aj nálepku. Ak nálepku výrobcu odlepíte, odhalí sa v centre malá dierka, ktorá vám odkryje rotačnú os.
V niektorých prípadoch je zakrytá plastovým špuntom, vo farbe ako okolitý plast. Na oko to vyzerá, že po odobratí nálepky sa ukáže celistvá konštrukcia, ale ak do centra trochu štuchnete skrutkovačom, plastový špunt napokon vyskočí. Následne už stačí do dierky naliať trošku oleja, pričom ventilátor prstami mierne ťahajte dnu a von z osi, aby sa olej dostal dovnútra. To je všetko. Špunt potom môžete vrátiť nazad a ak by pôvodná nálepka už nedržala, použite namiesto nej kus izolačnej pásky.
V niektorých prípadoch je nutné ventilátor premazať viac, pričom je ho vhodné rozobrať. Keď sa do dierky pod nálepkou pozriete pozornejšie, uvidíte, že os ventilátora je zabezpečená svorkou, napríklad v tvare písmena O s prerušením. Maličkým skrutkovačom alebo iným vhodným nástrojom je možné svorku roztiahnuť, čím ju z osi odoberiete. Lopatky a centrálnu os už následne bude možné oddeliť od zvyšku konštrukcie s cievkou. Os teda očistite od nalepeného prachu, premažte a následne vráťte nazad a zaistite.
V prípade, že premazávate ventilátor v napájacom zdroji, buďte extrémne opatrní. Na rozdiel od iných ventilátorov v PC nie je ľahko prístupný. Konštrukciu zdroja musíte otvoriť samostatne, pričom pamätajte na to, že zdroj je nebezpečný aj po tom, ako ho odpojíte od elektrickej siete (kvôli naakmulovanej energii v kondenzátoroch).
Odporúčame vám, aby ste pred akoukoľvek činnosťou zo zdroja najprv odpojili napájací kábel a následne sa počítač pokúsili zapnúť. Zbadáte, že ventilátory zdroja a iných komponentov v počítači sa na zlomok sekundy pohnú, pretože využijú zvyškovú energiu, ktorú zdroj má naakmulovanú. Až následne ho otvárajte, aby ste sa k ventilátoru mohli dostať.
V prípade, že je poškodenie ventilátorov z dôvodu veku príliš veľké a premazanie už nepomáha, je ich pravdaže možné vymieňať za nové, čo je v súvislosti s ich kvalitou investícia na úrovni 5 až 15 eur. V prípade bežných ventilátorov v skrinke či na CPU chladičoch je výmena obvykle triviálna záležitosť.
Problémom v prípade ventilátora v zdroji však je, že obvykle nepoužíva konektor, ale je pripevnený napevno. Ak by ste ho chceli vymeniť za nový (za predpokladu, že nechcete vymeniť celý zdroj), museli by ste jeho kabeláž spájkovať k pôvodným spojom.