Chromebit je HDMI kľúč s operačným systémom Chrome OS.

S „vreckovými“ počítačmi, ktoré majú tvar väčšieho USB kľúča a k externej obrazovke sa pripoja pomocou HDMI konektora, sa doslova roztrhlo vrece. Najnovším prírastkom je Chromebit. Toto zariadenie vyrobila pre Google spoločnosť ASUS a je vybavené operačným systémom Chrome OS.

Prístroj má vo výbave 2 GB operačnej pamäte, 16 GB úložisko a procesor Rockchip 3288. Konektivita je možná pomocou jedného USB portu alebo bezdrôtovo – Bluetooth. Nechýba už spomenutý HDMI konektor. Dostupnosť microSD slotu nebola spomenutá.

Bližší pohľad na zariadenie (Autor: Mashable, Karissa Bell)

Bližší pohľad na zariadenie (Autor: Mashable, Karissa Bell)

Chromebit je teda takmer plnohodnotným Chromebookom, avšak vo veľmi prenosnom tele a bez displeja. Aj kvôli tomu sa bude tento „kľúč“ predávať za 99 dolárov. Podobné zariadenie ohlásil aj Intel a videli sme ho minulý týždeň naživo. Intel uvedie verziu s Linuxom za 99 dolárov a model so systémom Windows 8.1 za 149 dolárov. Lokálne ceny neboli ohlásené.

Mimochodom, s konceptom HDMI počítačov prišli ako prví čínski výrobcovia, ktorí experimentovali so systémom Android. Tieto zariadenia neboli príliš pohodlné na používanie a to najmä z toho dôvodu, že Android je prispôsobený pre menšie dotykové displeje. V prípade HDMI kľúčov od Intelu a Googlu však očakávame o poznanie lepší používateľský zážitok.

 

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit