Široké produktové portfólio značky Zalman ponúka aj veľký výber chladičov pre procesory Intel a AMD pre využitie v stolných počítačoch. Aké faktory brať do úvahy a ako vybrať najvhodnejšie chladenie pre dané aplikácie?
U vybraných modeloch procesorov Intel a AMD je chladič súčasťou dodávky, prípadne je uvedený doporučený typ chladiča. Tieto boxové chladiče predstavujú jednoduché riešenie pre bežnú dennú prácu procesoru. Bohužiaľ, nie sú navrhnuté pre dlhodobú, niekoľkoročnú spoľahlivú prevádzku. S pribúdajúcou dobou prevádzky sa chladiče môžu stať hlučnejšími a poskytovať nižšiu účinnosť chladenia.
Účinné chladenie
Nový chladič je inštalovaný predovšetkým preto, aby znížil teplotu procesoru a taktiež úroveň hluku počítača. Nízka teplota znamená zlepšenú stabilitu operácií procesoru. Umožňuje to ďalej zvýšiť výkon procesoru, automaticky alebo aj manuálne, a zaistiť si tak dodatočný výkon, ktorý vyžadujú náročné počítačové hry a ďalšie aplikácie. V neposlednej rade samostatne dodávané zdroje vyzerajú lepšie.
Z čoho sú vyrobené?
Pri výrobe chladičov je väčšinou používaný hliník alebo meď. Obaja tieto kovy absorbujú podobné množstvo tepla, ale je to meď, ktorá má lepšiu tepelnú vodivosť. Chladiče používajúce meď majú ale vyššiu cenu. Tie, ktoré využívajú len hliník, ako napríklad Zalman CNP S80F, samozrejme tiež dokáže poskytovať potrebný výkon a zaistiť uspokojujúcu prevádzku počítača aj pre chladenie procesorov, ako sú napríklad Intel Core i3 alebo i5.
Optimálne riešenie
Najlepším konvenčným riešením je kombinácia medených trubíc heatpipe a hliníkového rebrovania, ktoré je chladené ventilátorom. Čím väčší je ventilátor, tým pomalšie a teda tichšie sa môže otáčať a pritom poskytovať dostatočný prúd vzduchu. Chladiče s týmto riešením, napríklad Zalman CNPSTX LED+ sa využívajú pre procesory s vysokým výkonom.
Pasívne chladenie, chladenie vzduchom alebo vodou?
Pasívne chladenie prebieha bez využitia ďalších mechanických prvkov. O chladenie procesoru sa stará len mriežkovanie chladiča. Chladenie je tak úplne tiché, ale odvod tepla nie je efektívny. Tento typ chladenia nájde využitie u bežných kancelárskych počítačov, u ktorých nie sú procesory nadmerne zaťažované. Zlatou strednou cestu predstavuje súbežné využívanie mriežkovaného chladiča a ventilátoru. Chladenie pri využití kvapaliny je potom pokročilým spôsobom, ktorý mimo iného vďaka svojej cene môže byť inštalovaný v prípade vysoko výkonných procesorov s automatickým pretaktovaním.
Ako vybrať veľkosť chladiča
Veľkosť a design chladiča sú ďalšími dôležitými faktormi. Pred tým, než zvolíte správny chladič, sa uistite, že je kompatibilný s počítačovou skriňou. Informácie o rozmeroch poskytuje každý výrobca chladičov.
Ukazateľ Thermal Design Power
TDP (Thermal Design Power) označuje maximálne množstvo tepla, ktoré vyžiari procesor a ktoré musí byť odvedené. Je dôležité sa uistiť, že úroveň TDP, ktorú zvládne chladič, je zhodná alebo radšej vyššia, ako množstvo tepla vytvorené procesorom. V opačnom prípade to môže viesť k neefektívnemu chladeniu a strate stability výkonu, prípadne k prehriatiu a automatickému vypnutiu celého systému.
A na záver
Všetky chladiče Zalman predstavujú univerzálne riešenie kompatibilné so soketmi procesorov AMD a Intel, môžu byť opakovane používané, a to aj v prípade, že sa zmení motherboard počítača. Napríklad väčšina chladičov Zalman je kompatibilná s najnovšími procesormi Ryzen.