Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

FUJIFILM Corporation predstavuje nový model FUJIFILM X-T3 (ďalej len „X-T3“), najnovší model v rade digitálnych mirrorless fotoaparátov série X, známy svojou unikátnou technológiou reprodukcie farieb, kvalitou obrazu vo fotografii aj videu.

Rad X začal s verziou X100 v roku 2011. Model snímača X-Trans 1 bol predstavený v roku 2012 a stal sa prvým, ktorý využíva jedinečné farebné filtračné pole založené na rozsiahlej fotografickej expertíze firmy FUJIFILM na dosiahnutie mimoriadneho výkonu, rovnako ako EXR profesor Pro pre spracovanie obrazu. Sedem rokov sa rad X a jeho kombinácia snímačov a procesorov naďalej vyvíjajú. X-Trans CMOS II / EXR Processor Pro II boli použité v X-T1 v roku 2014 a „X-Trans CMOS III „/“ X-Procesor Pro“ v modeloch X-Pro2 a X-T2, vydaných v roku 2016. Tri generácie vývoja neustále vylepšujú kvalitu obrazu a rýchlosť.

Najnovší model X-T3 je vybavený novým snímačom X-Trans CMOS 4 a procesorom X-Processor 4, ktorý prináša novú, štvrtú generáciu radu X.

Nové zariadenia

 1. X-Trans CMOS 4: Je snímač APS-C s technológiou back-illuminated s viac ako 4-násobným počtom fázových detekčných pixelov ako súčasné modely (*3), ktoré sú rozložené po celej ploche. Najnižšou citlivosťou je ISO160 a natívne rozlíšenie až 26 megapixelov. Limit automatického zaostrovania pri zhoršených svetelných podmienkach bol tiež rozšírený až do -3EV.
 2. X procesor 4: Tento procesor má 4 jadrá na dosiahnutie rýchlosti spracovania obrazu a je 3 krát rýchlejší ako jeho predchodca (*3). Nielenže zvyšuje presnosť a rýchlosť automatického zaostrovania, procesor je prvý na svete (*2), ktorý poskytuje 10bitový výstup 4K/60P, ktorý spĺňa potreby profesionálnych videozáznamov v mirrorless fotoaparáte so snímačom veľkosti APS-C alebo väčším. Je tiež schopný okamžite riešiť komplexné úlohy spracovania obrazu, ako je jedinečná funkcia FUJIFILM „Color Chrome Effect“ a „Monochrome Adjustment“, dosahujúc teplý alebo studený nádych.

Model X-T3 plne využíva snímač a procesor štvrtej generácie a zlepšuje výkonnosť.

(1) Vyššia kvalita obrazu: Snímač veľkosti APS-C má rozlíšenie 26 megapixelov a dosahuje rovnakú nízku úroveň šumu ako súčasné modely (*3), a to aj po zvýšení počtu pixelov.

(2) Dramaticky vylepšený výkon automatického zaostrovania: 1,5 krát rýchlejšie spracovanie dát ako pri súčasných modeloch (*3), ktoré prináša rýchlejší a presnejší AF a podstatne zvýšený výkon pri detekcii tváre/očí, vďaka fázovej detekcii s 2,16M bodmi, ktoré sú usporiadané po celej ploche snímača.

(3) Významné zlepšenie sledovania rýchlo sa pohybujúceho predmetu: Pri kontinuálnom snímaní (*4) s maximálnou frekvenciou až 30 snímok za sekundu bez zatmenia hľadáčiku, tzv. „blackout-u“.

(4) Video výkon pre profesionálov: Podpora 4K/60P 4:2:0 10 bitový interný záznam na SD karty, rovnako ako 4K/60P 4:2:2 10 bitový HDMI výstup, ktorý možno natáčať súčasne. K dispozícii bude tiež špeciálna video simulácia, režim „ETERNA,“, ktorý poznáte z modelu X-H1.

* 1 X-TransTM je ochranná známka alebo registrovaná ochranná známka spoločnosti FUJIFILM Corporation. Snímač má jedinečné neperiodické filtračné pole, ktoré znižuje vzhľad motívov a falošných farieb bez použitia optického dolnopriepustného filtra.

* 2 Od 6. septembra 2018 podľa údajov FUJIFILM

* 3 Porovnanie so súčasnými modelmi „FUJIFILM X-T2“ a „FUJIFILM X-H1“

* 4 Dostupné len pri použití elektronickej uzávierky

Hlavné rysy

 1. Použitie komponentov štvrtej generácie, nového snímača „X-Trans CMOS 4“ a nového procesora „X-Processor 4“ pre najvyšší výkon, obrazovú kvalitu, reprodukciu farieb a najrýchlejšie spracovanie v histórii radu X

(1) X-T3 je vybavený štvrtou generáciou senzorov APS-C série X, novo vyvinutým „X-Trans CMOS 4“ (26,1 MP, bez AA filtra). Využíva unikátne farebné filtračné pole charakteristické pre senzory X-Trans CMOS na odstránenie moaré a falošných farieb a využíva snímač s technológiou back-illuminated pre zlepšenie rozlíšenia obrazu. Citlivosť ISO160, ktorá bola predtým dostupná iba ako rozšírené ISO, je teraz súčasťou normálneho rozsahu ISO. Je veľmi užitočná pri fotografovaní v exteriéri pri dennom svetle.

(2) X-T3 používa nový procesor na spracovanie obrazu „X-Processor 4“, ktorý pridáva novú funkciu „monochromatické nastavenie“ do režimov simulácie filmu, ktoré sú založené na technológii FUJIFILM, ktorá prináša rôzne farebné výrazy. Teplá čierna a studená čierna, konvenčne dosiahnutá s možnosťou výberu konkrétnych fotografických techník, boli verne reprodukované digitálne, aby sa rozšíril rozsah čiernobielych variácií. Táto funkcia je k dispozícii v štandardnom režime „monochromatický“, rovnako ako v režime „ACROS“, ktorý poskytuje hladké polotóny, hlbokú čiernu a krásne textúry.

(3) Farebný efekt farieb Chrome, ktorý bol predtým k dispozícii len v stredoformátovom fotoaparáte FUJIFILM „GFX50S“, je uvedený v modeli X-T3, ktorý je prvý v rade X. Tento efekt prináša hlbšie farby a odstupňovanie objektov s vysoko nasýtenými farbami, ako sú napríklad živé kvety v červených odtieňoch. Vysokorýchlostný X-Processor 4 znamená, že tento efekt je možné aplikovať nielen na jednotlivé zábery, ale aj na kontinuálne snímanie.

 1. Použitie nových komponentov a zdokonalených algoritmov na výrazné zlepšenie výkonnosti AF pri slabom osvetlení a pri sledovaní pohybujúceho sa objektu

(1) X-Trans CMOS 4 má fázové detekčné pixely s rozlíšením 2,16 MP, je ich tak 4 krát viac v porovnaní so súčasnými modelmi (*3), čím sa zvýši plocha fázovej detekcie AF na celú plochu snímača (približne 100%). Rýchlu a presnú fázovú detekciu je možné použiť aj na objekt, ktorý je umiestnený mimo stredu obrazového poľa. Limit automatického zaostrenia na fázovú detekciu v slabom osvetlení bol takisto rozšírený o 2 stopy, od -1EV do -3EV, čo umožňuje presné zaostrenie v podmienkach s nízkou hladinou osvetlenia, napr. scéna iba pri sviečkach alebo fotografovaní v noci. Okrem toho, vysoká rýchlosť spracovania X-Processor 4 a vylepšený algoritmus detekcie fáz sú 1,5 krát rýchlejšie než pri súčasných modeloch (*3), aby sa umožnilo presné automatické zaostrovanie aj pri fotografovaní športov, ktoré zahŕňajú rýchle a nepravidelné pohyby.

(2) Rýchlosť a presnosť funkcie detekcie tváre na pohybujúcej sa osobe sa zdvojnásobila oproti aktuálnym modelom (*3). Automatické rozpoznanie očí podporuje režim AF-C a zachováva presné sledovanie zaostrenia. X-T3 presne zaostrí pri snímaní osoby z prednej strany alebo z boku, dokonca aj v situáciách, v ktorých bol predtým problém s automatickým rozpoznávaním tváre alebo očí. AF detekcie tváre a očí je k dispozícii aj počas nahrávania videa, aby sa dosiahlo plynulé natáčanie osôb.

 1. Vylepšený výkon hľadáčika zlepšuje schopnosť sledovať pohyblivý objekt

(1) Model X-T3 má EVF s vysokým rozlíšením 3,69 milióna bodov a zväčšením 0,75x. Časové oneskorenie zobrazenia je len 0,005 sekundy a obnovovacia frekvencia až 100 snímkov za sekundu zaručuje plynulé zobrazenie pohybov, čo umožňuje presne určiť pohyby objektu a polohy zaostrenia. Na rozdiel od súčasných modelov (*3), nepretržité snímanie 11 fps s mechanickou uzáverou už nevyžaduje prídavný battery grip, čo umožňuje rýchle nepretržité snímanie pri zachovaní nízkej hmotnosti fotoaparátu.

(2) Nový režim „Športový hľadáčik“ umožňuje jednoduché zachytenie pohybujúceho sa objektu. Režim zaznamenáva približne 16,6 megapixlové fotografie (1,25x crop). V hľadáčiku je vyznačená oblasť snímania (1,25x crop). Všetko, čo je umiestnené mimo tejto oblasti, slúži fotografovi pre lepšiu orientáciu a sledovanie pohybujúcich sa predmetov.

(3) Zvýšená rýchlosť čítania zo snímača a schopnosť vysokorýchlostného spracovania umožnili používať AF/AE a kontinuálne snímať (*4) až do 30 snímok za sekundu v cca. 16,6 megapixlovom rozlíšení (1,25x crop), zatiaľ čo používate živý náhľad (60 snímok za sekundu) bez blackout-u. V porovnaní so súčasnými (*3) modelmi sa efekt rolling-shutter znížil na polovicu.

(4) Na to, aby ste nikdy nezmeškali kľúčový okamih, má X-T3 novú funkciu „Pre-Shoot“ (*4), v ktorej fotoaparát začne fotografovať hneď, ako namačknete spúšť do 1. polohy. Nikdy nezmeškáte dôležitú fotografiu, ktorú by ste stratili pre časové oneskorenie vašej reakcie a spúšte fotoaparátu.

 1. Konštrukcia / funkčnosť a rozšíriteľnosť

(1) X-T3 dedí obľúbené dizajnové prvky X-T2, ako je umiestnenie ovládacích prvkov na hornom paneli, hľadáčik uprostred pre zvýšenú stabilitu a vynikajúcu ergonómiu. Strieborná farba bude štandardná, má klasický tón v porovnaní s grafitovou verziou, limitovanou edíciou pre predchádzajúce modely. Štýl, ktorý vám pripomína tradičné filmové fotoaparáty, je kombinovaný s vynikajúcou praktickosťou.

(2) Vylepšená funkčnosť a rozšíriteľnosť v reakcii na spätnú väzbu používateľov

<Špecifické oblasti zlepšenia>

 • Nastavenie dioptrickej korekcie EVF je uzamykateľné vytiahnutím a otáčaním gombíka dioptrií, aby sa zabránilo nechcenému nastavovaniu pri prenášaní fotoaparátu.
 • Model X-T3 využíva dotykový panel s vyšším kontrastom, širším uhlom pozorovania a lepšou ovládateľnosťou ako v predchádzajúcich modeloch, ktoré umožňujú intuitívnu prevádzku.
 • Model X-T3 zdedí funkcie X-H1, ako sú veľké tlačidlá na hornom paneli / tlačidlá na zadnom paneli a výrazné kliknutie na prednom a zadnom rollery.
 • Na tele fotoaparátu je konektor pre slúchadlá, aby bolo možné všetko príslušenstvo potrebné na nahrávanie videa mať pripojené centrálne k telu pre zvýšenie mobility.
 • Kryt konektorov je odnímateľný a umožňuje jednoduché pripojenie káblov HDMI, mikrofónu, slúchadiel.
 • Konektor USB podporuje špecifikácie typu USB C (USB3.1 Gen1). Môžete tak pripojiť nabíjačku a nabíjať akumulátor priamo v tele fotoaparátu.
 1. Vylepšený výkon videa

(1) Jedná sa o prvý (*2) mirrorless fotoaparát schopný zaznamenávať interne na SD karty 4K/60P 4:2:0 10bit. Je tiež prvým (2) mirrorless fotoaparátom s APS-C alebo väčším snímačom, ktorý je schopný výstupu 4K/60P 4:2:2 10bitový HDMI. Podporované formáty videa zahŕňajú široko používaný H.264 / MPEG-4 AVC ako aj H.265 / HEVC pre väčšiu kompresiu dát. To umožňuje používanie vysokého dátového toku 200Mbps pri nahrávaní 4K/60P 4:2:0 10bit, rovnako ako súčasný výstup HDMI pri nahrávaní. Možnosti kompresie videa sú ALL-Intra (*6) a Long GOP. Pri používaní ALL-Intra je video zaznamenávané vo frekvencii 400Mbps (*7).

Rýchlosť čítania snímača je asi o 50% rýchlejšia ako aktuálne modely (*3), čo umožňuje rýchle čítanie dát zo snímača 4K/60P v rýchlosti 17 ms. Skreslenie rýchlo sa pohybujúceho objektu sa zmenšilo. Podpora 10-bitovej hĺbky farieb zvyšuje 64-násobné množstvo farieb v porovnaní s 8bitovým záznamom. To je kombinované s dynamickým rozsahom 400% (približne 12 EV) pre zachytenie videa s bohatou gradáciou.

(2) Zavedením nového procesu znižovania šumu a novou funkciou „4K interframe reduction noise“ sa znížil šum o ekvivalent cca. 2 EV. Nový proces NR má zvýšenú úroveň presnosti identifikácie šumu pre primeraný výkon odšumovania. Okrem toho bola minimálna citlivosť na snímanie záznamov F-Log a DR400% rozšírená zo štandardných modelov (*3) ISO800 na ISO640, ktoré spĺňajú potreby videografov.

(3) Okrem vyššie uvedených funkcií bude X-T3 po použití aktualizácie firmvéru predstaveného do konca roka 2018 podporovať nahrávanie videa v Hybrid Log Gamma (HLG), jednom z formátov definovaných v ITU-R BT.2100 medzinárodnej normy.

* 5 Anker je ochranná známka alebo registrovaná ochranná známka spoločnosti Anker Innovations Limited alebo pridružených spoločností.

* 6 K dispozícii pri 4K / 29.97P, 25P, 24P, 23.98P a FHD / 59.94P, 50P, 29.97P, 25P, 24P, 23.98P, keď je vybraný H.265 / HEVC.

Nie je kompatibilný s H.264.

* 7 K dispozícii na 4K / 29.97P, 25P, 24P alebo 23.98P.

Vyžaduje SD kartu s rýchlosťou videa rýchlosťou V60 alebo vyššou na zaznamenanie pri bitovej rýchlosti 400Mbps.

Plánovaná dostupnosť a ceny:

 • dostupnosť: koniec septembra
 • MOC:             X-T3 body                            1.499 eur
 • MOC:             X-T3 + 18-55mm kit        1.899 eur

3. FUJIFILM X-T3 špecifikácie

Model nameFUJIFILM X-T3
Number of effective pixels26.1 millions pixels
Image sensor23.5mm×15.6mm (APS-C) X-Trans CMOS 4 with primary color filter.
Sensor Cleaning systemUltra Sonic Vibration
Storage mediaSD memory card (~2GB) / SDHC memory card (~32GB) / SDXC memory card (~512GB)
UHS-I / UHS-II / Video Speed Class V90 *10
Lens mountFUJIFILM X mount
SensitivityStandard outputAUTO1 / AUTO2 / AUTO3 (up to ISO12800) / ISO160~12800 (1/3 step)
Extended outputISO80/100/125/25600/51200
Continuous shootingApprox. 30fps [Only electronic shutter, 1.25 x Crop ] (JPEG: 60 frames Lossless compression RAW: 35 frames Uncompressed RAW: 33 frames)
Approx. 11fps (JPEG: 145 frames Lossless compression RAW: 42 frames Uncompressed RAW: 36 frames)
Approx. 5.7fps (JPEG: endless Lossless Compression RAW: 62 frames Uncompressed RAW: 43 frames)
Pre-shot: Approx. 30fps [Only electronic shutter, 1.25 x Crop ] (max. 20 frames while half press, max. 20 frames after full press, total max. 40 frames)
*Recordable frames depends on recording media
*Speed of continuous shooting depends on shooting environment and shooting frames
Viewfinder0.5 inch approx. 3.69 millions dots OLED Color Viewfinder
Coverage of viewing area vs. capturing area: approx. 100%
Eyepoint: approx. 23mm (from the eyepiece lens) Diopter adjustment: -4~+2m-1 (lockable)
Magnification: 0.75× with 50mm lens (35mm equivalent) at infinity and diopter set to -1m-1
Diagonal angle of view: approx. 38° (Horizontal angle of view: approx. 30° ) Built-in eye sensor
LCD monitor3.0 inch, aspect ratio 3:2, approx. 1.04 millions dots touch screen color LCD monitor(approx. 100% coverage)
Movie recordingFile formatMOV (MPEG-4 AVC/H.264, HEVC/H.265, Audio: Linear PCM / Stereo sound 24bit / 48KHz sampling)
Movie compressionAll Intra/Long-GOP
* All Intra can be used with following settings.
DCI4K/4K 29.97p/25p/24p/23.98p 400Mbps
Full HD(2048×1080)/Full HD(1920×1080) 59.94p/50p/29.97p/25p/24p/23.98p 200Mbps
File size[DCI 4K(4096×2160)] 59.94p/50p/29.97p/25p/24p/23.98p  400Mbps/200Mbps/100Mbps 59.94p/50p: up to approx. 20min. 29.97p/25p/24p/23.98p: up to approx. 30min
Frame rate[4K(3840×2160)]      59.94p/50p/29.97p/25p/24p/23.98p  400Mbps/200Mbps/100Mbps 59.94p/50p: up to approx. 20min. 29.97p/25p/24p/23.98p: up to approx. 30min
Recording time[Full HD(2048 ×1080)]  59.94p/50p/29.97p/25p/24p/23.98p  200Mbps/100Mbps/50Mbps up to approx. 30min.
[Full HD(1920×1080)]   59.94p/50p/29.97p/25p/24p/23.98p  200Mbps/100Mbps/50Mbps up to approx. 30min.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[Full HD(1920×1080) High speed rec.] 120p/100p  200Mbps(recording) up to approx. 6min.

*For recording movies, use a SD memory card with UHS Speed Class 3 or higher.

*For recording movies in 400Mbps, use a SD memory card with Video Speed Class 60 or higher.

*Recording movies in 400Mbps can be done with DCI4K/4K 29.97p/25p/24p/23.98p.

*DCI4K 59.94p/50p is not available when H.264 is selected.

*Although movie recording will continue without interruption when the file size reaches 4GB, subsequent footage will be recorded to a separate file which must be viewed separately.

Film simulation mode16 modes (PROVIA/Standard, Velvia/Vivid, ASTIA/Soft, Classic Chrome, PRO Neg.Hi, PRO Neg.Std,Black & White, Black & White+Ye Filter, Black & White+R Filter, Black & White+G Filter, Sepia, ACROS,ACROS+Ye Filter, ACROS+R Filter, ACROS+G Filter, ETERNA/Cinema),B & W Adjustment: -9~+9
Color chrome effectSTRONG, WEAK, OFF
Wireless
transmitter
StandardIEEE802.11b/g/n (standard wireless protocol)
EncryptionWEP / WPA / WPA2 mixed mode
Access modeInfrastructure
Bluetooth®StandardBluetooth Ver 4.2 (Bluetooth low energy)
 Operating frequency (Center frequency)2402 – 2480MHz
Power supplyNP-W126S Li-ion battery (included)
Battery life for still images*11Approx. 390 frames (Normal Mode) When XF35mmF1.4 R is set.
Dimensions(W) 132.5mm × (H) 92.8mm × (D) 58.8mm (minimum depth 35.4mm)
WeightApprox. 539g (including battery and SD memory card)
Approx. 489g (excluding battery and SD memory card)
Starting up periodApprox. 0.3sec.
Accessories includedLi-ion battery NP-W126S, Battery charger BC-W126S, Shoe-mount flash unit EF-X8, Shoulder strap,Body cap, Strap clip, Protective cover, Clip attaching tool, Hot shoe cover,Vertical Grip connector cover, Connector cover (detachable), Sync terminal cover, Cable protector Owner’s manual,
 • *10 Please see the Fujifilm website (http://www.fujifilm.com/support/digital_cameras/compatibility/card/x/ ) to check SD memory card compatibility.
 • *11 Approximate number of frames that can be taken with a fully-charged based on CIPA Standard.

Komentáre sú uzavreté