Od roku 2011 je v USA dostupná služba Google Flights. Bez veľkých osláv túto službu spustil nedávno Google naplno už aj pre Európu. Vrátane nízkonákladových leteckých spoločností, s reálnym zobrazením cien s možnosťou priameho bookovania leteniek (neplatí pre všetky spoločnosti) a množstvom filtrov. Poviete si, čo je na tom, veď takýchto služieb existujú tucty. Google vychádza z obrovskej (ním vlastnenej) databázy a vďaka svojim algoritmom vyhľadávania poskytuje niečo, v čom konkurencia nemá šancu. Rýchlosť. Bleskurýchle vyhľadávania, okamžité aplikovanie filtrov v reálnom čase, žiadne načítanie stránok. A Google Flights si obľúbia najmä tí, ktorí nevedia, kam chcú cestovať a pritom chcú cestovať lacno. Ako na to? www.google.com/flights

K dispozícii v slovenčine
Expedia, Orbitz, Kayak.com, Priceline, Travelzoo – najznámejšie zahraničné služby, ktoré na Slovensku využíva minimálne množstvo ľudí, pretože nie sú v slovenčine. Google Flights slovenčinu podporujú, od úvodného zoznámenia až po záverečné bookovanie (ak nebudete presmerovaní na stránku leteckej spoločnosti). Keď si otvoríte stránku www.google.com/flights, nezľaknite sa, že sú ceny v amerických dolároch. V spodnej časti stránky poľahky zmeníte menu. Pri vyhľadávaní leteniek si vyberáte, či chcete jednosmernú alebo spiatočnú letenku. Ak plánujete cestu do rôznych destinácii za sebou, skúste sa pohrať a nekupovať si jednosmerné letenky, niekedy bývajú spiatočné letenky lacnejšie – stačí na spiatočnú cestu nenastúpiť. Ak ste menej rozhodní, Google Flights vám ponúka možnosť zadať päť odletových a päť príletových miest a medzi nimi vyhľadávať spojenia. Kódy letísk alebo názvy miest stačí oddeliť čiarkami, prípadne si nechať vyhľadávacím polom navrhnúť (po stlačení +) zobraziť tipy na najbližšie letiská. Filtrovať vyhľadávanie môžete podľa leteckých aliancií (One World, SkyTeam či Star Alliance), čo je výhodné najmä pre zberateľov míľ. Vybrať si môžete medzi štyrmi typmi tried a taktiež, či cestujete sám, ste viacerí alebo máte deti. Nenávidíte príliš skoré odlety, alebo zas príliš neskoré prílety? Aj toto môžete na Google Flights vyfiltrovať. Maximálna dĺžka cesty, ktorú si môžete naplánovať, môže mať 25 dní.

gf_europa

Neviete kam na víkend?

Jedna z najlepších vlastností Google Flights je hromadné vyhľadávanie lacných leteniek napr. na najbližší víkend. Dokonca môžete do vyhľadávacích políčok zadať, že od najbližšieho piatku do nedele chcete z Viedne alebo Bratislavy odletieť kamkoľvek do Európy a nechcete pritom minúť viac ako 200 Eur. Bez Google Flights by ste museli buď prebehnúť niekoľko stránok nízkonákladových prepravcov, prípadne využiť pomalšie zahraničné vyhľadávače. Google Flights vám odpoveď na vašu požiadavku ponúkne za pár sekúnd a zobrazí vám výsledky vyhľadávania s obrázkami miest v tzv. manson štýle. S cenami sa môžete pohrať, posuvník sa dá nastavovať vždy o 50 Eur. Každé aplikovanie nového filtra zaberie databáze iba pár sekúnd na to, aby sa výsledky aktualizovali. Ak sa vám návrh destinácie páči, stačí na mesto kliknúť (na daný obrázok). Následne sa zobrazí zoznam všetkých leteckých spojení do daného mesta zoradený podľa cien. Ceny leteniek, ktoré zobrazuje Google Flights sú s rozdielom niekoľkých centov reálne ceny leteniek spolu s poplatkami. Ak sa vám daný let teda pozdáva, stačí naň opäť kliknúť a vybrať záverečnú červenú ikonu „Rezervovať s…“. Tri bodky sú väčšinou nahradené názvom leteckej spoločnosti, u ktorej si daný let v konečnom efekte zabookujete. Pri našom testovaní sme úmyselne vyberali aj nízkonákladových prepravcov, kde býva online bookovanie niekedy „zábavné“, avšak Google Flights vás dostane do bodu, kde už budú na stránke dodávateľa vaše lety vybrané. V prípade niektorých leteckých spoločností bude potrebné letenky objednať telefonicky, ale aj v tomto prípade ceny leteniek súhlasia. Pozor, ak ste pri online rezervácii spravili preklep v mene cestujúceho alebo ste vybrali zlý dátum, s týmito opravami vám už Google Flights nepomôže.

gf_ryanair

Ako čo najviac ušetriť

Google Flights je krásnou pomôckou najmä pre „low-budget“ cestujúcich, študentov či ľudí, ktorí milujú cestovanie, ale nemajú na to priveľmi prostriedky. Pri vyhľadávaní letov do konkrétneho miesta si totiž môžete vygenerovať kalendár s vývojom cien podľa postupujúceho času. Ak chcete zistiť, či je cestovanie počas iných dátumov lacnejšie, presuňte nástroj na výber dátumov dopredu alebo dozadu alebo si pozrite lety v stĺpcovom grafe. Práve stĺpcový graf krásne zobrazuje vývoj cien v čase vo vami zvolenej destinácii. Taktiež nezabudnite na mapové prepojenie. Plné kruhy na mape znamenajú letiská, ktoré vyhovujú vášmu zadaniu. Pri prvotnom surfovaní zistíte, že existuje množstvo menších letísk, kam sa dá aj v Európe lietať a možno ste o tom ani nevedeli. Ak ste obmedzení časom, pravdepodobne budete nútení využiť priame lety. Ak vás však čas netlačí, určite filtrujte vyhľadávanie s možnosťou medzipristátí. Tieto letenky sú zväčša lacnejšie. Táto voľba filtra by mala byť aj pri novom používateľovi už štandardne zapnutá.

gf_graf

Nevýhody a záver

Google Flights je o letenkách. Nič viac. Nedokážete si zarezervovať hotel, hostel či iný typ ubytovania, objednať auto či doplniť akúkoľvek inú službu. Ak idete cestovať, väčšinou hľadáte všetky služby na jednom mieste, v tomto je konkurencia lepšia. Google však ukazuje, že poskytuje používateľom jednu obrovskú devízu, za ktorú ho všetci hodnotia pozitívne – rýchlosť. Bohatá informačná databáza, pravidelne aktualizovaná, vrátane destinácií v Európe (aj Slovenska) a taktiež vrátane nízkonákladových prepravcov s reálnymi cenami leteniek. A vyhľadanie konkrétneho najlacnejšieho spojenia netrvá viac ako pár sekúnd. Reálne.

Google-Flight-Search

Značky: