Ako každý dobrý festival, aj IXPO, ktoré v apríli ovládne bratislavské Tyršovo nábrežie, má svojich headlinerov. V tomto prípade však spevákov a kapely nahradia mágovia zo sveta technológií. Medzi viac ako stovkou renomovaných spíkrov, ktorí zavítajú na IXPO sa predstavia odborníci z oblasti zdravotníctva, finančníctva, auto-moto, smart city, bezpečnosti či futurológie. Veľmi silné zastúpenie bude mať aj gaming a umenie. Na koho sa teda môžete tešiť?

Neil Harbisson

Medzi najväčšie mená, ktoré IXPO privíta, možno bezpochyby zaradiť moderného farboslepého umelca Neila Harbissona, ktorý bol vládou oficiálne uznaný za kyborga. V hlave má totiž implantované zariadenie pripomínajúce anténu, ktoré funguje ako zosilňovač jeho vnímania svetla, vďaka čomu vidí UV. Ďalším výnimočným hosťom je Aubrey de Grey, biomedicínsky gerontológ a šéfredaktor časopisu Rejuvenation Research, ktorý svojím výskumom rieši otázku: Musí vek nevyhnutne znamenať starnutie? A o tom, či ľudstvo nahradí umelá inteligencia, ale aj o mnohých ďalších témach, bude hovoriť Jay Tuck, expert obrany USA, žurnalista a televízny producent.

Jay Tuck

„Umelá inteligencia má výpočtovú silu tisícky ľudských mozgov, je stotisíckrát rýchlejšia s miliónkrát väčšou pamäťou. V mnohých ohľadoch je už nadradená ľudskej mysli – nenápadne ale intenzívne sa stáva súčasťou nášho každodenného života a preberá zodpovednosť v manažmente, v medicíne, vo farmárčení, v globálnych finančných operáciách, a aj v oblasti zbrojného priemyslu…“ hovorí Jay Tuck a dodáva, že o tom, ako to podľa neho dopadne, si môžete vypočuť v jeho key note počas IXPO.

Pavel Kacerle

Silné zastúpenie na IXPO majú aj Slováci a Česi. Jedným z nich je aj Čech Pavel Kacerle, so skúsenosťami z firiem ako Marvel či Lucasfilm (Spider-Man, Avengers, Thor, Jurassic World). Dvakrát bol súčasťou tímu, ktorý bol ocenený prestížnou cenou Oscar v kategórii Najlepšie vizuálne efekty (Iron Man, Captain America). Predstavia sa však aj domáci herní vývojári. Pohľad za oponu slovenského herného vývoja a do jeho budúcnosti prinesie Peter Nagy z Games Farm, jeden z najskúsenejších ľudí v hernom priemysle na Slovensku.

Peter Nagy

IXPO sa však festivalom technológií nenazýva bez príčiny. Prvý ročník IXPO plánuje byť podujatím, aké Slovensko ešte nezažilo, s cieľom priniesť silný a emotívny zážitok z technológií pre všetkých návštevníkov bez rozdielu veku, pohlavia, profesie alebo technologických znalostí. Ak ste teda zvedavý, v akej budúcnosti žijeme už dnes a chcete si na vlastné oči pozrieť všetko to, o čom ste doteraz iba čítali, budete mať šancu už od 26. do 28. apríla 2019 na bratislavkom Tyršovom nábreží. Vstupenky na podujatie sú už v predaji v sieti Ticketportal.

Značky: