Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

  • V minulom roku bola v zahraničí viac než polovica Slovákov
  • 77 % tento rok plánuje zahraničnú dovolenku
  • 43 % momentálne považuje cestovanie za bezpečné

Významný počet Slovákov motivuje k očkovaniu proti COVID-19 možnosť jednoduchšieho cestovania do zahraničia. Potvrdzuje to aj najnovší prieskum spoločnosti Kiwi.com v spolupráci s výskumnou agentúrou STEM/MARK, podľa ktorého 47 % Slovákov motivovala k očkovaniu možnosť voľnejšieho pohybu a cestovania. Očkovaní Slováci boli v roku 2021 tiež otvorenejší cestovaniu do zahraničia (58 %) než tí bez očkovania (32 %). Až 52 % Slovákov vlani vycestovalo do zahraničia.

Okrem cestovania sa Slováci očkovali aj pre ochranu zdravia (66 %). Niektorí respondenti tak urobili zo solidarity s ostatnými (20 %), kvôli svojej práci/škole (11 %). Najmenšia, aj keď nie zanedbateľná časť respondentov tak urobila na základe tlaku okolia (8 %).

„Možnosť chrániť svoje zdravie a cestovať do zahraničia sú najväčšou motiváciou nielen pre očkovaných cestovateľov, ale aj pre tých, ktorí sa ešte rozhodujú. Možnosť vycestovať za hranice krajiny je pre nich najväčšou motiváciou,“ hovorí Eliška Řezníček Dočkalová, riaditeľka Customer Experience v Kiwi.com, a dodáva, že tento rok plánuje vycestovať do zahraničia 77 % Slovákov.

Očkovanie proti COVID-19 na zozname cestovných vakcín?

Ak by mohli rozhodnúť, či by sa vakcína proti koronavírusu mala zaradiť k cestovným vakcínam proti chorobám ako malária, žltá zimnica alebo týfus, 40 % Slovákov by bolo za, 31 % by bolo kategoricky proti a 29 % by túto možnosť v budúcnosti zvážilo. Odporcovia sú väčšinou neočkovaní ľudia. Je preto zaujímavé, že pri cestách do exotických krajín sa viac ako 54 % respondentov vrátane neočkovaných riadi odporúčaniami ohľadom očkovania. Dôležitá je však pre nich dobrovoľnosť. Iba 4 % Slovákov by sa nikdy nedali zaočkovať.

„Napriek tomu, že slovenskí cestovatelia nie sú jednotní v názore na zaradenie očkovania proti COVID-19 do skupiny preventívnych cestovných vakcín, viac ako polovica z nich sa nebráni štandardným cestovným vakcínam, ktoré sa vyžadujú alebo odporúčajú pri návšteve rizikových oblastí,“ dodala Řezníček Dočkalová.

Protipandemické opatrenia by zachovala len pätina Slovákov, takmer polovica považujú cestovanie za bezpečné už teraz

V opatreniach po skončení pandémie majú Slováci jasno: takmer 3/4 respondentov, medzi ktorými dominujú najmä neočkovaní, by preferovali zrušenie aktuálnych obmedzení, len 8 % neočkovaných a 25 % očkovaných by zachovalo existujúce cestovné obmedzenia.

Celkovo však takmer polovica Slovákov (43 %) aktuálne považuje cestovanie za bezpečné, opačný názor má tretina účastníkov prieskumu. Na základe nových zistení možno očakávať, že záujem cestujúcich o cestovanie do zahraničia sa zvýši aj v tomto roku.

*Prieskum sa uskutočnil v januári 2022, počet respondentov n=1010

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.