Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Nákup vianočných darčekov v časovej tiesni môže skončiť neuváženým a neúmerným zadlžením sa.

Nechávate si nakupovanie darčekov na poslednú chvíľu z nedostatku času či zo snahy využiť predvianočné zľavy? Darčeky by sme však nemali kupovať v časovej tiesni, bez rozmyslu či pod vplyvom reklám a zadlžiť sa viac, než nám dovolí rozpočet. Ako totiž ukazujú štatistiky, z roka na rok sa v snahe byť štedrejší zadlžujeme viac a dokonca pribúda tých, ktoré svoje dlhy nevedia zvládať. „Opatrní treba byť najmä pri ponukách rýchlych pôžičiek. Najľahšie dostupné pôžičky sú obvykle najnevýhodnejšie. Úverové zaťaženie okrem toho musí byť primerané vašej finančnej kondícii. A k splácaniu úveru musí automaticky nastúpiť aj vytváranie rezervy pre prípady, keď bude splácanie ohrozené,“ upozorňuje Darina Huttová, generálna tajomníčka Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP).

Ako sa správať finančne zodpovedne? Tu je päť rád:

  1. Urobte si zoznam

Bez ohľadu na to, že darčeky kupujete na poslednú chvíľu, nekupujte ich bez rozmyslu. Urobte si vopred zoznam, komu, čo a za koľko chcete kúpiť, prípadne kde to chcete kúpiť. Vyvarujete sa tak tomu, že niekomu nakúpite darčeky viackrát, či v neúmerne vysokej cene a na niekoho úplne zabudnete. Ušetríte tiež čas rozvrhnutím si, čo v ktorom obchode kupujete. A najmä, ak budete mať predstavu, čo chcete kúpiť, nepodľahnete často klamlivej reklame, ale budete môcť obdobné produkty porovnať aj cenovo a vybrať výhodnejší variant.

  1. Porovnajte ceny

Práve porovnanie produktov vám umožní porovnať si ceny. A to nielen v kamenných obchodoch, ale aj na internete. Vždy si však preverte serióznosť obchodníka a dodacie lehoty, aby sa nestalo, že darček do Vianoc z internetového obchodu už nedorazí. Obdobne si prečítajte podmienky reklamácie či vrátania tovaru. Platí to hlavne, ak nakupujete zo zahraničia.

  1. Stanovte si strop

Už pred nákupom darčekov by ste mali mať jasno v tom, koľko chcete minúť na darčeky a koľko na ne reálne môžete minúť. „Vždy je potrebné si už na začiatku stanoviť finančný strop na darčeky, nad ktorý nejdete, aby ste neohrozili rodinný rozpočet,“ podotýka Darina Huttová. Finančný plán je prvoradý. Práve ten umožní predísť neúmernému zadlženiu, ktoré po Vianociach nezvládnete. Platí to najmä, ak na nákupy využívate kreditnú kartu s vysoko nastaveným limitom, ktorá vás neupozorní na bezbrehé míňanie. „Rozhodne sa treba vyvarovať toho, že bez dôvodu siahnete na dlhodobé úspory s tým, že ich po Vianociach vrátite,“ upozorňuje Darina Huttová. Opatrní treba byť aj pri ponukách rýchlych pôžičiek, ktoré „sú také jednoduché“ a „stačí ich splácať až po niekoľkých mesiacoch“. „Najľahšie dostupné pôžičky sú obvykle najnevýhodnejšie,“ podotýka. Ak na drahší dar nemáte, radšej vymyslite niečo kreatívne a urobte radosť menej nákladným darčekom. Riešením je aj dohoda s príbuznými na finančnom strope pre darčeky, prípadne, ak má ísť o konkrétny darček, skúste rozložiť finančnú ťarchu a na darček sa poskladajte viacerí.

  1. Úver bez emócií

Vianoce sú síce o emóciách, ale pri finančne zodpovednom správaní by emócie mali ísť bokom. Hoci využívať úvery nie je zlé, pôžička na darčeky by mala byť až krajným riešením. Úvery sú určené na financovanie finančne objemnejších tovarov a služieb. Ak ste sa aj napriek tomu rozhodli vziať si spotrebný úver, určite nie ste povinní zobrať prvý, ktorý vám v predajni ponúknu. Obvykle je spojený s nevýhodnými podmienkami. Namiesto výšky úroku sa zaujímajte o celkové náklady, ktoré nakoniec zaplatíte, takzvanú mieru RPMN. Zistite si aj všetky podmienky splácania. Určite za spotrebný tovar neručte nehnuteľnosťou. „Pozor aj na osobitné podmienky splácania. Najmä ak ide o hrozbu zvýšenia úrokov až na 100 % pri omeškaní v splátkach, ktoré boli osobitne dohodnuté v rámci riešenia predchádzajúcej insolventnosti,“ upozorňuje Darina Huttová. Preverte si tiež, či finančná inštitúcia, ktorá vám pôžičku poskytuje, je pod dohľadom Národnej banky Slovenska.

  1. Vytvorte si rezervu

Na darčeky by ste sa nielen nemali zadlžiť, ale ani minúť celé svoje úspory. „Úverové zaťaženie musí byť primerané vašej finančnej kondícii. K splácaniu úveru musí automaticky nastúpiť aj vytváranie rezervy pre prípady, keď bude splácanie ohrozené. Taký prípad môže nastať u každého – strata zamestnania, príjmu, zdravia, schopnosti splácať. Ak neviete oddeliť emócie od rozumného zvažovania, radšej sa obráťte na finančného poradcu, ktorý je na takéto situácie pripravený. Dôležitá je vždy vôľa a disciplína,“ radí generálna tajomníčka AFISP Darina Huttová.