Garmin hodinky dokážu sledovať a analyzovať viaceré zimné športy. Testoval som, ako funguje monitorovanie zjazdového lyžovania.

Smart hodinky testujem už niekoľko rokov. Väčšinu času ich používam pri činnostiach, ako je beh, chôdza a posilňovanie, resp. celotelový tréning. V lete som s hodinkami plával v mori a vznikol z toho článok Prečo smart hodinky nepresne merajú plávanie v mori a v jazere a čo sa s tým dá robiť?

Pred Vianocami som bol lyžovať v Taliansku na Kronplatzi. Túto príležitosť som využil na to, aby som zistil, čo vlastne merajú Garmin hodinky počas zimných športov. Konkrétne išlo o zjazdové lyžovanie.

V závislosti od toho, aké máte Garmin hodinky vy, môžete mať v ponuke zimných športov aj snowboard, rôzne režimy bežkovania a viaceré režimy tzv. Backcountry lyžovania. V ponuke je aj snežný skúter, ale ten som netestoval.

Množstvo nastavení a lyžiarske mapy

Podobne ako ostatné športové režimy, aj lyžovanie v Garmin hodinkách ponúka obrovské množstvo nastavení, ktoré si môžete v prípade potreby upraviť. Ja som lyžoval s hodinkami Forerunner 955, ktoré ponúkajú pokročilý záznam lyžovania a majú aj tréningové a navigačné funkcie. V rámci tréningu si môžete nastaviť cieľ z hľadiska vzdialenosti a času alebo rýchlosti. 

V rámci navigačných funkcií si môžete importovať dráhy. V prípade hodiniek s offline mapami, čo sa týka aj modelu Forerunner 955, môžete využiť špeciálne lyžiarske offline mapy. Tieto mapy obsahujú jednotlivé zjazdovky s označením ich náročnosti a ďalšie údaje o rezorte, kde lyžujete. 

Ako som zhodnotil v nedávnom článku a videu s porovnaním offline máp v hodinkách viacerých značiek, zatiaľ som lyžiarskym mapám neprišiel na chuť. Niekomu však môžu vyhovovať a v určitých situáciách môžu byť užitočné.

Z praktického hľadiska je režim lyžovania nastavený tak, aby bol čo najjednoduchší na používanie. V automatickom režime to funguje tak, že sa vyveziete lanovkou na zjazdovku a pred prvým zjazdom spustíte monitorovanie aktivity. Následne ho vypnete, keď o pár hodín neskôr dokončíte posledný zjazd, prípadne si aktivitu na 20 minút pozastavíte, keď si dáte prestávku na obed.

Lyžiarske mapy v Garmin hodinkáchZdroj: TOUCHIT
Lyžiarske mapy v Garmin hodinkách

Automatické rozpoznanie lyžovania a času na vleku

Výsledkom monitorovania lyžovania je informácia o tom, koľko zjazdov ste absolvovali, aké celkové klesanie ste v rámci lyžovania dosiahli a akú celkovú vzdialenosť ste odlyžovali. 

Garmin hodinky vedia automaticky identifikovať, či lyžujete alebo ste na vleku, v kabínke či na sedačke. Pri pohľade na výslednú mapu lyžovania si všimnete, že to nefunguje vždy bezchybne, resp. nie je to bezchybne zakreslené. 

Moja skúsenosť bola taká, že automatika to počas niektorých dní zvládla lepšie, inokedy horšie. Bude to však individuálne, keďže, keď som analyzoval zjazdy, ktoré mala Xénia, v jej prípade fungovala automatika spoľahlivejšie. Minimálne v rámci aktuálnej lyžovačky.

Bez ohľadu na to, čo je zobrazené na mape, nemalo by vám to výraznejšie ovplyvniť celkové štatistiky z hľadiska toho, akú vzdialenosť ste odlyžovali a aké klesanie ste dosiahli.

Sledovanie lyžovania pomocou Garmin hodiniekZdroj: TOUCHIT
Sledovanie lyžovania pomocou Garmin hodiniek

Manuálny režim môže viac vyhovovať náročným používateľom

Ak patríte medzi náročných používateľov, ktorí chcú mať čo najlepšiu presnosť zaznamenaných dát, môžete si monitorovanie aktivity pozastaviť vždy, keď dokončíte zjazd a opätovne si ho spustiť, keď vystúpite z lanovky. Predpokladám, že toto sa väčšine používateľov nebude chcieť robiť.

Táto možnosť tu však je, keďže algoritmy nie sú vždy bezchybné. Spoľahlivosť automatického režimu môže byť ovplyvnená aj tým, či máte hodinky pod rukávom bundy alebo na nej. Prevýšenie sa totiž vyhodnocuje aj na základe barometrického senzora a v určitých situáciách môže dochádzať k skresleniu dát

Z praktického hľadiska môže byť lepšie mať hodinky na rukáve bundy. Je to praktické, keď si budete chcieť manuálne pozastavovať a spúšťať monitorovanie jednotlivých zjazdov. V takomto prípade však odporúčam, aby ste použili hrudný pás, pokiaľ chcete mať informáciu o tepe počas lyžovania. S hodinkami na rukáve bundy vám optický senzor nič nezmeria.

Ak si budete chcieť manuálne zapínať a pozastavovať monitorovanie po každom zjazde, vypnite si v nastaveniach aktivity funkciu Auto štart, ktorá je štandardne zapnutá.

Dáta z lyžovania v aplikácii Garmin Connect

Ja som dal prednosť automatickému režimu, keďže je to pohodlnejšie riešenie. Lyžoval som s viacerými hodinkami, aj teraz pred Vianocami a aj na Veľkú noc. Keď som spätne vyhodnocoval dáta, tak Garmin hodinky, hoci neboli vždy bezchybné z hľadiska automatického režimu, mi spoločne s aplikáciou Slopes pre smartfóny dali najspoľahlivejšie dáta.

V prípade automatiky treba počítať s možnou odchýlkou na úrovni do 10 % z hľadiska odlyžovanej vzdialenosti. V prípade klesania, ktoré dosiahnete počas lyžovania, boli rozdiely minimálne.

Po lyžovaní si môžete v aplikácii Garmin Connect pozrieť mapu, kde ste lyžovali. Trasa je rozdelená na zjazd a lanovky. K dispozícii sú detailné štatistiky aktivity vrátane informácií o priemernej a maximálnej rýchlosti.

Nechýba ani detailná analýza jednotlivých zjazdov. Keď si ich budete analyzovať, otočte telefón na šírku a na obrazovke sa vám razom zobrazí obrovské množstvo dát. Toto platí aj pre ostatné športové režimy. Ak si monitorujete Garmin hodinkami nejaké športové aktivity, vyskúšajte to.

Výsledky monitorovania lyžovania v aplikácii Garmin ConnectZdroj: TOUCHIT
Výsledky monitorovania lyžovania v aplikácii Garmin Connect

Prečítajte si aj:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Špecializujem sa na Apple, ASUS, Garmin, smart hodinky, robotické vysávače a herné zariadenia. Nájdete ma na sociálnych sieťach @roman_fitit

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.