Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Mladí ľudia žijú čoraz dlhšie s rodičmi.

Hlavným dôvodom je nedostatok financií na osamostatnenie sa. V rámci 28 krajín Európskej únie až tretina mužov vo veku 25 až 34 rokov žije s rodičmi. Opačné pohlavie je na tom o čosi lepšie, len 20 % mladých žien vo veku 25 až 34 rokov ešte stále neopustilo rodičovské hniezdo. V priemere zhruba tretina mladých v danom vekovom rozmedzí žije s rodičmi.

Väčší počet mladých, ktorí majú tendenciu zostať dlhšie s rodičmi možno vysvetliť tým, že mnohí končia vyššie odborné vzdelávanie vo vyššom veku ale v osamostatnení im bránia aj zvýšené náklady na prenájom alebo kúpu vlastnej nehnuteľnosti. Slovensko v tomto prípade nelichotivo kraľuje štatistike. „Mladí sa osamostatňujú stále neskôr. Súvisí to najmä s financiami. Mnohí majú problém byť  finančne nezávislí do tridsiatky. Preto sme v rámci krajín EÚ na druhom mieste. Mladí Chorváti si držia prvenstvo, s vekom odchodu z rodičovského hniezda na úrovni 31,8 rokov. U nás sa to pohybuje na úrovni 31 rokov,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Najmenej mladých v tzv. mama hoteli je v Dánsku (3,2 %), Fínsku (4,7 %) či Švédsku (6 %). Chorváti majú až 60 % mladých vo veku 25 až 34 rokov neosamostatnených, žijúcich s rodičmi. U nás je to 57 %. Za nami skončili Gréci s vyše 56- percentným podielom mladých v mama hoteli.

Najaktuálnejšie dáta Európskeho štatistického úradu za rok 2017 ukázali, že čoraz vyšší vek odchodu mladých z rodičovského hniezda je trendom v mnohých krajinách EÚ. V priemere k tomu dochádza vo veku 26 rokov.

„Oproti Švédom, Dánom, Fínom či Luxemburčanom sa naši mladí osamostatňujú zhruba o 10 rokov neskôr. Spomínané krajiny majú priemerný vek odchodu mladých vo veku 25 až 34 rokov na úrovni do 22 rokov. Súvisí to s lepšou životnou úrovňou ale aj tým, že mnohí mladí po škole cestujú a spoznávajú svet,“ doplnila Buchláková.

Mnoho mladých na Slovensku sa nedokáže osamostatniť, nakoľko štátna politika v oblasti nájomného bývania pre mladých stagnuje. Ak chcú vlastné bývanie, narážajú na mnoho komplikácií. Národná banka Slovenska sprísnila podmienky na získanie hypotéky, pričom je potrebné mať nasporených minimálne 10 % z ceny nehnuteľnosti.

Mladí musia myslieť na šetrenie už počas vysokej školy, ak sa po jej skončení chcú čím skôr osamostatniť. Čím dlhšie obdobie, tým lepšie. Napríklad ak by sme potrebovali 11- tisíc eur do troch rokov, šetriť by sme si museli 300 eur mesačne.  Ak by sme to chceli urýchliť, za dva roky by sme mesačne museli dávať bokom výrazne vyššiu sumu, a to až 460 eur. Naopak, ak chceme vo vlastnom bývať o päť rokov, stačí šetriť 180 eur.

„Zaujímavosťou je, že s pribúdajúcim vekom sú práve mladí ľudia tí „ zodpovednejší“. Podľa našich prieskumov si práve mladí ľudia do 29 rokov odložia mesačne najviac peňazí bokom, a to až 114 eur. Dôvodmi sú nižšie náklady na život práve kvôli zotrvaniu v mama hoteli, zároveň sú však dosť zodpovední a môže im pomáhať aj situácia na pracovnom trhu – mnohým firmám chýbajú zamestnanci, sú ochotné platiť viac a mladí ľudia ochotnejšia menia zamestnávateľov či sa prípadne aj sťahujú za prácou,“ dodala Buchláková.