Už o niekoľko dní, 14. septembra 2016, sa námestie NC Eurovea v Bratislave stane dejiskom 1. ročníka Vedeckého veľtrhu.

O zaujímavý a zábavný program sa postará viac ako 50 vystavovateľovVedecký veľtrh prináša celodenný zábavný program pre deti a mládež, v rámci ktorého budú rôzne oblasti vedy a výskumu prezentované zaujímavou a interaktívnou formou. Je určený najmä pre deti a mládež školského veku (6-18 rokov), no zaujímavý bude aj pre učiteľov, rodičov a širokú verejnosť.

Program veľtrhu je zameraný na povzbudenie záujmu slovenskej mládeže o význam vedy v každodennom živote a prípadnú budúcu kariéru vo vedeckých odboroch. Vystavovateľmi budú vysoké a stredné školy, vedecké ústavy, záujmové organizácie a subjekty komerčnej sféry, ktoré sa vo svojich stánkoch pokúsia ukázať, že veda je všade okolo nás, a že je potrebná v každodennom živote. 

vedecky_veltrh_web2016_8_nowat

Brány Vedeckého veľtrhu sa slávnostne otvoria v stredu, 14. septembra 2016, o 9:30 hod. Návštevníci veľtrhu sa môžu tešiť napríklad na rôzne ukážky z oblasti robotiky a elektrotechniky. Chýbať nebude prehliadka rôznych robotov (napr. robot Budi, LEGO, ABB), modelov áut na netradičný pohon a autíčko ovládané mobilným telefónom. Oblasť chémie bude zastupovať napríklad alchymistická dielňa, či pokusy na tému Sherlock Holmes v chemickom laboratóriu.

Nezabudli sme ani na návštevníkov, ktorí sa zaujímajú o astronómiu. Tí si prídu určite na svoje v stánku Astronomického klubu Bratislava, kde budú môcť pozorovať slnko, alebo v stánku Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity, kde budú môcť vidieť maketu 1. Slovenskej družice skCUBE a simulátor kozmickej lode. Zážitkom bude určite sledovanie filmov v planetárnej kupoli Mobilného planetária Praha. Okrem toho sa môžu naučiť, ako si poskladať počítač, vyrobiť potlač na tričko, školský časopis, alebo webstránku.

Záujemcovia o prácu v rádiu a televízii si budú môcť vyskúšať rolu moderátorov v televíznom kútiku, malí „vedátori“ zasa stretnú rôznych vynálezcov. Vedomosti a logiku si budú môcť všetci overiť pri lúštení mayského hieroglyfického písma, či pri logických úlohách a hrách spoločnosti Mensa Slovensko.

Chýbať nebude dronová show a kúzelník Talostan. Moderátorom Vedeckého veľtrhu bude Richard Vrablec, ktorý bude návštevníkov sprevádzať celým dňom až do jeho záveru, a teda do 17:30 hod. 

Vedecký veľtrh v Bratislave organizuje nezisková organizácia Veda nás baví v spolupráci s Fakultou matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Cieľom veľtrhu je hravou formou priblížiť vedu študentom a žiakom základných a stredných škôl, ale i zvedavým dospelým. 

vedecky_veltrh_program_nowat

Patrón Vedeckého veľtrhu: prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc., predseda Slovenskej akadémie vied
Záštitu prevzali: Juraj Draxler, bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu SR a Ivo Nesrovnal, primátor hlavného mesta SR Bratislava
Partneri: Skywalkers, EUROVEA, CVTI SR, NCPVaT, Veda na dosah, Amavet, Mertel, KVANT, BIONT, LEGO education, BVS, DANONE
Hlavní mediálni partneri: Denník N, TASR, Best FM Rádio
Mediálni partneri: TOUCHIT, TECHBOX, Mladý vedec, Quark, Kam do mesta

Viac na:  www.vedeckyveltrh.sk

Značky: