Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Ktoré sektory môžu doplatiť na politiku nového prezidenta USA?

Prekvapivo jasné víťazstvo Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách vyvoláva v Nemecku zneistenie tamojších spoločností závislých od exportu. Konštatuje to v najnovšej správe nadnárodná spoločnosť Coface, globálny líder v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika. Pre nemecké exportné firmy je podľa spoločnosti stabilný vývoj v USA viac ako dôležitý. „Len v priebehu posledných dvoch rokov export Nemecka do USA výrazne rástol aj vďaka priaznivým sadzbám.  Spojené štáty sa vlani pre Nemecko stali dokonca najvýznamnejšou exportnou destináciou, keď predbehli Francúzsko. To sa držalo na čele takmer štyri desaťročia,“ upozorňuje Coface. Zároveň kladie otázku, či sa tieto firmy majú báť a v skutočnosti čoho.

Najväčší odberateľ

Spojené štáty patrili vždy medzi najdôležitejších obchodných partnerov Nemecka. Podľa najnovších údajov (január až august 2016) sú s celkovým obratom v exporte aj importe vo výške 109,4 miliardy eur zatiaľ druhým najvýznamnejším obchodným partnerom Nemecka. A to po Francúzsku (111,4 miliardy eur) a pred Čínou (109,3 miliardy eur) a Holandskom (107,3 miliardy eur).

Za celý vlaňajšok im však presvedčivo patrí prvá priečka. Celkový obrat exportu aj importu vlani dosiahol 173,2 miliardy eur. „Je tu však obrovský rozdiel medzi nemeckým vývozom do USA a nemeckým dovozom z USA. Nemecký prebytok dosiahol v dôsledku toho takmer 55 miliárd eur,“ konštatuje Coface. Pre Nemecko sú tak USA najväčším odberateľom jeho tovaru.
Nemecko-americké obchodné vzťahy sa však sústreďujú len na niektoré sektory. „Približne 77 percent z nemeckého exportu do USA sa týka piatich sektorov: Automobilový priemysel a ďalšie vozidlá predstavujú podiel viac ako tretinu, 34,1 percenta. Nasleduje mechanické inžinierstvo s podielom 16,1 percenta, farmaceutický priemysel (12 percent), spracovanie dát, elektrické a optické prístroje (8,7 percenta) a chemikálie (6,1 percenta),“ vypočítava Coface.

Nemecký dovoz má podobné nastavenie. Päť najdôležitejších sektorov predstavuje 67 percent. Najsilnejší je opäť automotive (23 percent), nasleduje spracovanie dát, elektrické a optické prístroje (13 percent), farmaceutický priemysel (12,2 percenta), chemikálie (9,6 percenta) a strojárstvo (9,3 percenta).

Rizikové sektory

Hoci panuje medzi nemeckými sektormi po výhre Donalda Trumpa neistota, údaje ukazujú, že je len niekoľko sektorov, ktoré by sa mohli v prípade zhoršenia podnikateľskej klímy v USA obávať. „Ak porovnáme podiel USA na celkovom vývoze a celkovom dovoze Nemecka, vidíme, že sú tam tri exportné sektory významne závislé od podnikateľských vzťahov s USA. Ide o automobilový priemysel (27,3 percenta), strojárstvo (16,3 percenta) a farmaceutický sektor (12 percent),“ vymenúva Coface. Pokiaľ ide o import, nadmerne zastúpených je len päť už vyššie spomenutých sektorov.

Aký bude ďalší vývoj?

Po počiatočnom šoku na svetových finančných trhoch sa už situácia výrazne upokojila. „Pokiaľ ide o prechodné obdobie – teda do Trumpovho prevzatia moci 20. januára, môže volatilita na finančných trhoch vzrastať v závislosti od tvorby vlády, prípadne špekulácií o nastávajúcej hospodárskej politike Donalda Trumpa. Z tohto dôvodu môžu nemecké exportné firmy, ktoré sú závislé na obchode s USA, pocítiť zvýšené menové riziko,“ podotýka Coface. Podľa nej aj fakt, že na post prezidenta nastupuje Trump, zvyšuje politickú neistotu, čo, všeobecne povedané, je brzdou pre investície podnikov.

Druhé riziko tkvie v ekonomickom programe. Hoci sa v nasledujúcich mesiacoch očakáva, že Trump a nová vláda oznámia zámery a ciele svojej hospodárskej politiky, doteraz nie sú jasné špecifiká programu. „V prípade pozitívneho scenára by dopyt mohli podporiť rozsiahle daňové škrty a vysoké investície do infraštruktúry. To by mohlo dokonca zvýšiť záujem po tovare Made in Germany,“ nazdáva sa Coface. V prípade negatívneho scenára, bez jasného nasmerovania ekonomiky a pri pokračovaní politickej neistoty, by však rast amerického HDP mohol stratiť na dynamike.

Napokon, Trumpov drsný tón počas kampane v súvislosti s otvoreným a slobodným globálnym trhom predstavuje pre nemecké exportné firmy isté riziko. Odkedy je podľa MMF protekcionizmus na vzostupe, prípadné ďalšie prekážky by priniesli pre nemecké firmy ťažkú ujmu. „Hoci v dohľadnej dobe si je ťažké predstaviť importné clá na dovoz nemeckého tovaru, obchodná vojna USA najmä s Čínou by mohla poškodiť už aj tak slabú aktivitu svetového obchodu,“ upozorňuje Coface. Na druhej strane, Trumpov tvrdý postoj nateraz nemá podporu ani v Republikánskej strane, ktorá ovládla Kongres.

Značky: