Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Business Lease: Popri úspore nákladov už vidia firmy výhody v kvalitnejšej externej správe vozidlového parku a možnosti investovať do vlastného biznisu.

  • Takmer 32 000 vozidiel je už na Slovensku outsourcovaných cez operatívny lízing
  • Podiel nových zmlúv pri obstaraní vozidiel na operatívny lízing dosahuje 20 %, kým na finančný 17 %
  • Spoločnosť Business Lease Slovakia sa rozhodla tento rok ešte viac zvýšiť podporu elektromobility.

Operatívny lízing ako forma obstarania si vozidla je už na Slovensku medzi firmami populárnejšia ako finančný lízing. Podľa najnovších údajov dosiahol v roku 2016 podiel nových zmlúv na operatívny lízing 20 %, kým na finančný lízing 17 %. Operatívny lízing pritom podľa Asociácie lízingových agentúr aj vlani rástol dvojciferným tempom, keď sa podiel nových zmlúv zvýšil medziročne o 24 %. „Rast financovania cez operatívny lízing sa už stáva dlhodobým trendom. No kým v začiatkoch bolo hlavným motívom prechodu firmy na operatívny lízing úspora nákladov, dnes sa čoraz častejšie stretávame s tým, že spoločnosti majú snahu nájsť partnera, ktorý  im okrem úspory nákladov poskytne kvalitnejšiu a rozsiahlejšiu službu, ako by si vedeli zabezpečiť vo vlastnej réžii,“ konštatuje Miriama Matiová, zastupujúca obchodná riaditeľka Business Lease Slovakia.  Spoločnosť je poskytovateľom komplexnej mobility firiem a patrí do top trojky poskytovateľov operatívneho lízingu podľa veľkosti vozidlového parku. Vlani vzrástla v počte nových kontraktov o 16 %.

Trend silnie

V súčasnosti majú firmy na Slovensku takmer 32 tisíc vozidiel vo vozidlovom parku prenajatých cez operatívny lízing, čo je medziročne viac o 14 %. Aj tento rok by podľa Miriamy Matiovej  mal pokračovať trend preferencie operatívneho lízingu pred finančným. „Určite. Celkový trend sa posúva od vlastnenia k užívaniu a čoraz viac spoločností na Slovensku si uvedomuje výhody, ktoré prináša presun starostlivosti o vozidlový park na profesionálnu spoločnosť v tejto oblasti,“ podotýka. Samotná spoločnosť Business Lease zaznamenala už aj počas prvých troch mesiacov tohto roka nárast objednávok oproti rovnakému obdobiu vlaňajška.

Elektromobilita na vzostupe

Za kľúčové pre tento rok považuje Matiová dve oblasti. „Máme ambíciu posilňovať portfólio služieb v rámci poskytovania mobility a starostlivosti o klientov. To je prvá kľúčová oblasť. Tou druhou je téma elektromobily, ktorú dlhodobo podporujeme spoločne s našimi obchodnými partnermi,“ zdôraznila.

Spoločnosť sa na poli elektromobility začala výrazne angažovať už pred dvoma rokmi. Vďaka svojmu know-how a skúsenostiam je dokonca nateraz jedinou spoločnosťou na Slovensku, ktorú si automobilka Tesla na základe dohody vybrala ako partnera, ktorý u nás môže poskytovať prestížne elektromobily Tesla s balíkom služieb Tesla Experience.  Len nedávno Business Lease predstavila luxusný SUV Tesla X dostupný už aj na operatívny lízing.

Spoločnosť pritom eviduje celkovo rastúci záujem o elektromobily. „Firmy si čoraz viac uvedomujú, že operatívny lízing im umožňuje využívať elektromobil bez vysokej vstupnej investícii,“ podotýka.  Celkové mesačné náklady využitia elektromobilu vie spoločnosť nastaviť porovnateľne s celkovými nákladmi na vozidlá so spaľovacím motorom. Pri optimalizovanom riešení nabíjania sú totiž prevádzkové náklady nižšie než pri vozidle so spaľovacím motorom. Lízingová spoločnosť pritom preberá riziko vývoja zostatkovej hodnoty a nákladov na údržbu a servis vozidla. Firma tak platí len dobu využívania vozidla, teda rozdiel medzi obstarávacou a zostatkovou hodnotou.

Business Lease nedávno spustila aj kampaň na elektromobily Kia e-Soul, Nissan Leaf, VW e-Up a e-Golf, kde okrem elektromobilu na operatívny lízing poskytuje prístup k nabíjacej infraštruktúre resp. zabezpečí nabíjaciu stanicu do firmy. Firmy môžu profitovať aj zo štátnej dotácie 5000 eur na elektromobily a 3000 eur na hybridy, ktorá náklady na prevádzku elektromobilu aj pri operatívnom lízingu ešte zníži.

Nové pravidlá

Tento rok by si zároveň firmy využívajúce operatívny lízing, ktoré zároveň sledujú EBIDTA, mali osvojiť aj nové pravidlá účtovania IFRS. Tie začnú platiť od 1. januára 2019, no vzhľadom k tomu, že účtovná závierka podľa IFRS musí obsahovať aj porovnateľné informácie za predchádzajúci rok, firmy by mali byť pripravené na nový systém účtovania už do konca roka 2017. „V prípade potreby vieme firmám pomôcť pri nastavení operatívneho lízingu podľa nových pravidiel,“ dodáva Miriama Matiová.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.