Panasonic na predstavení v nemeckom Frankfurte ukázal všetky nové produkty pre rok 2015. Bolo toho naozaj dosť a je zaujímavé, že len veľmi málo z toho firma ukázala na nedávnej výstave CES v Las Vegas. Používatelia na Slovensku poznajú Panasonic predovšetkým ako dodávateľa televízorov, ale táto firma má svoje portfólio oveľa širšie. Známe sú produkty v oblasti foto/video, zdravia či životného štýlu. V Japonsku je to však aj významný dodávateľ pracovných nástrojov ako sú napr. vŕtačky.

Televízory ako koruna krásy

Tak či onak, najdôležitejšími produktami firmy Panasonic boli a sú televízory. Ak sa na ich ponuku pozrieme z vtáčieho pohľadu, zistíme, že veľa vecí sa spred roka zmenilo. Napr. tento rok ani pri vlajkovej lodi TV nenájdete zabudovanú kameru, pred rokom propagované profily používateľov s rozpoznaním tváre sú už zabudnutou minulosťou. Veľkou novinkou je ale implantovanie operačného systému Firefox OS, ktorý dokáže výrazne zjednodušiť ovládanie televízora. Teda, ak sa naň pozrieme ako na počítač s veľkým displejom.

TITPapa-5

4K je už nevyhnutnosťou

Pre Panasonic je tento rok významná oblasť prístrojov so 4K rozlíšením. Na konferencii pritom vystúpil aj európsky zástupca spoločnosti Netflix, ktorý potvrdil, že cez tento internetový TV kanál sa budú primárne šíriť filmy práve v 4K obsahu. Do konca budúceho roka sa pritom Netflix objaví aj na Slovensku. Panasonic vyrába produkty jednak na zobrazenie 4K obrazu, ale aj na jeho zachytenie. Väčšina televízorov modelového rad 2015 tak podporuje 4K rozlíšenie, teda rozlíšenie 3840 × 2160 bodov. A pribudlo aj v minulosti vynechané zakrivenie displeja v televízoroch.

TITPapa-3

Model Panasonic VIERA CR850 so zakriveným displejom a 65-palcovým displejom

 

Firefox OS na palube

Použitie systému Firefox OS sa potom v inteligentnom televízore prejavuje smerom k používateľovi troma základnými ikonami. Prvou je Živé televízne vysielanie, druhou sú Aplikácie a treťou okolité Zariadenia. Pomocou týchto troch položiek sa dá urobiť s televízorom prakticky hocičo. Najčastejšie sa bude využívať živé vysielanie, niektoré z televízorov Panasonic sú pritom vybavené aj dvojitým tunerom a umožňujú naraz sledovať jeden TV kanál a druhý napr. nahrávať. Okrem toho softvérová výbava umožňuje prepojiť jeden Panasonic televízor s druhým, napr. menej vybaveným a na tomto sekundárnom televízore sledovať signál prijímaný na hlavnom televízore. Obe zariadenia musia byť pripojené v rovnakej Wi-Fi sieti. Rovnako sa dá takto prijímaný TV kanál preniesť do smartfónu alebo tabletu. Najvyššie modely TV potom umožňujú preniesť živé alebo nahraté vysielanie aj na diaľku, mimo domácej Wi-Fi siete a váš obľúbený program môžete sledovať aj na služobnej ceste na druhom konci sveta. Stačí vám na to len zariadenie s aplikáciou Panasonic Media Center.

TITPapaFireFoxOS

FireFoxOS priniesol do Panasonic TV jednoduchosť a možnosť prepojenia s externými zariadeniami

 

Krivky sú v móde

Panasonic na rozdiel od minulého roka už pochopil, že zakrivené displeje u používateľov v Európe sú v obľube a ignorovať do dlhšie by sa mu nemuselo vyplatiť. Teraz predstavil viacero nových modelov s takýmto typom displeja. Aktuálnou vlajkovou loďou je model Panasonic VIERA CR850, ktorý je dostupný aj v 65-palcovom vyhotovení a je vybavený zakriveným displejom. Model s takmer rovnakými parametrami ale plochým displejom sa označuje VIERA CX800.

TITPapa

Čím bojovať? No veď predsa kvalitou obrazu!

Základom kvalitného obrazu u najvyšších modelov TV, ktoré sa približujú k štúdiovej kvalite obrazu sú dva prvky výbavy. Jednak je to procesor 4K Studio Master Pro a potom nový typ displeja s označením Wide Colour Phosphor. Nový procesor je priamo produkt spoločnosti Panasonic, na jeho tvorbe sa podieľali aj tvorcovia hollywoodskych filmov. Panasonic si na vylepšenie kvality obrazu priniesol viacero ďalších technológií ako je napr. zónové podsvietenie, 10-bitové spracovanie, adaptívne prispôsobenie podania obrazu a pod. Vo výsledku dostávate jasný, kontrastný obraz, na ktorý sa dobre pozerá a môžete sa spoľahnúť na vernosť farieb.

TITPapaKvalita

 

Vylepšené softvérové funkcie

Softvér v televízore teraz obsahuje celkom šikovne použiteľnú funkciu Info Frame, ktorá zobrazuje najdôležitejšie údaje ako napr. počasie, či odporúčania na aktuálny TV program. Na rozdiel od minulosti sa neaktivuje tým, že používateľ prejde okolo televízora a ten vás prekvapí rozsvietením obrazovky a zobrazením údajov. Teraz na to treba stlačenie príslušného tlačidla na diaľkovom ovládači a informácie máte zobrazené len vtedy, keď to naozaj chcete. Zaujímavosťou je aj možnosť pripnúť si pomocou funkcie Pin obľúbené webové stránky alebo TV relácie a to na bočný panel domácej obrazovky.

TITPapa-7

Modely TV aj pre menej majetnejších

Samozrejme, nie je to len o vlajkovej lodi televízorov, celkovo Panasonic ukázal 8 nových modelových rád pre 4K. K dispozícii sú však aj produkty zamerané na cenu, nájdete tu aj tri Full HD modely. Vo všeobecnosti sa modelové rady vzájomne odlišujú obnovovaciu frekvenciou, ďalej veľkosťou uhlopriečky, softvérovou výbavou a, samozrejme, aj svojim dizajnom. Ten je mimochodom, konečne efektný, pôsobí európsky a má nádych luxusu. Z predstavenia televízorov sme pripravili aj video, ktoré vás rýchlo prevedie celou modelovou radou nových televízorov Panasonic.

Horor bez dobrého zvuku je skôr niečo ako komédia

Okrem obrazu treba k dobrému zážitku pri sledovaní filmu aj kvalitný zvuk. Panasonic tak predstavil jednak nový soundbar, ktorý už obsahuje bezdrôtový subwoofer. S využitím podlahy dokáže subwoofer generovať veľmi prenikavé basy. Okrem toho Panasonic ponúka aj riešenie na zónové prehrávanie hudby na bezdrôtovo pripojených reproduktoroch v dome. Ak si na televízore prehrávate napr. hudbu z YouTube v obývačke, môžete si ju jednoducho presmerovať do kuchyne alebo kúpeľne.

TITPapa-8

Do zvuku 5.1 s využitím SoundBaru so subwooferom sme sa celkom započúvali. Je to hneď iný zážitok

 

Technics stále živý

Panasonic ďalej ukázal slúchadlá, nové blu-ray prehrávače, bielu techniku a tiež výbavu do kuchyne a starostlivosť o telo. Veľkú budúcnosť vkladá do zabezpečovacích systémov. Tak si napr. v domácnosti nainštalujete kameru, dverný kontakt alebo snímač dymu a máte cez smartfón svoju domácnosť ako na dlani aj keď ste niekde úplne mimo bydliska. Dokonca môžete cez smartfón komunikovať s osobou, ktorá vám klope na dvere. Panasonic tiež opakovane potvrdil záujem oživiť prémiovú značku Technics aj v Európe.

TITPapa-9

Fotoaparáty a kamery pre 4K

Hlavnú pozornosť pri tvorbe 4K obsahu sústredil na fotoaparáty a kamery. Vo výbave je teraz viacero modelov s podporou tohto rozlíšenia, vrátane profesionálnej videokamery. Nám sa najviac páčil model fotoaparátu Lumix LX100 a tiež CM1. Ten má vyhotovenie smartfónu s vlastnou SIM kartou. Nie je síce určený na telefonovanie, ale na prenos práve nafotených záberov pomocou 4G na sociálne siete je ideálny. Samotný snímač v tomto fotoaparáte má pritom rozmer jedného palca a rozlíšenie 20 MPx.

TITPapa-6

Lumix CM1 ohromí kompaktnými rozmermi, 4G konektivitou a hlavne 1 palcovým 20 MPx snímačom

 

Panasonic predstavil nové objektívy radu LUMIX G: portrétny model 42,5 mm a makroobjektív 30 mm. Objektív H-HS030 sa hodí na detailné fotografie kvetín, jedla alebo hmyzu. Druhý model H-HS043 s ohniskom 42,5 mm zaujme vďaka rozostrenej oblasti, čo je pre portrétnu fotografiu dôležité. Hodí sa aj na fotografovanie v slabšom svetle.

Verdikt touchIT

Celkovo toho Panasonic pre novinárov a svojich partnerov pripravil naozaj veľa. Má celkom zaujímavé produkty, veríme, že im dá do vienka aj konkurenčnú cenu. S dobrým marketingom má možnosť dostať sa ešte viac do povedomia aj u používateľov na Slovensku.

TITPapa-2

Nevyhnutné náklady na cestu do Frankfurtu hradila spoločnosť Panasonic

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.