Eurofondy ako nástroj na vyrovnávanie rozdielov medzi krajinami a regiónmi musia pokračovať aj po roku 2020. Zhodli sa na tom v Budapešti ministri krajín V4, zodpovední za politiku súdržnosti, a ich kolegovia zo Slovinska, Chorvátska, Rumunska a Bulharska. Prijali tiež spoločné vyhlásenie, v ktorom sa prihlásili k silnej podpore politiky súdržnosti ako jednej z top priorít budúceho európskeho rozpočtu.
Zhodli sa na tom, že všetky regióny by mali mať naďalej možnosť využívať finančné prostriedky z tejto politiky EÚ, pričom miera spolufinancovania by mala zostať zachovaná. K zjednodušeniu politiky súdržnosti by malo napomôcť zosúladenie pravidiel medzi jednotlivými európskymi fondami a inými nástrojmi podpory, ako aj zefektívnenie systému kontrol.
S ministrami diskutovala aj eurokomisárka pre zamestnanosť, sociálne záležitosti, zručnosti a pracovnú mobilitu Marianne Thyssen a eurokomisár pre rozpočet a ľudské zdroje Günther Oettinger.
„Únia čelí v súčasnosti veľkým výzvam, akou je napríklad brexit alebo migrácia. Ich riešenie však nesmie ísť na úkor budúcnosti eurofondov,“ uviedol podpredseda vlády SR P. Pellegrini v zhode s partnermi. Ďalej vyzdvihol význam spoločnej európskej stratégie po roku 2020, flexibility pri výbere tematickej podpory, a najmä zásadného zjednodušenia systému, zameraného na výsledky. Dodal, že tieto tri oblasti sú pre Slovensko kľúčové pri nastavovaní budúcej podoby politiky súdržnosti.
Slovenská republika od 1. júla 2018 prevezme predsedníctvo vo V4. „Počas nášho predsedníctva chceme byť lídrom záverečnej fázy rokovaní o európskom rozpočte. Slovensko je pripravené prevziať iniciatívu a razantne presadzovať v EÚ spoločnú víziu V4 o budúcnosti eurofondov,“ vyhlásil vicepremiér.