Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Ženy obsadili v rámci 28 krajín Európskej únie v roku 2018 tretinu miest v národných parlamentoch. Tento podiel neustále narastá. V roku 2003 ich bola len pätina. Na Slovensku ženy tiež obsadili vlani v rámci parlamentu  ale aj vlády zhruba 20 % miest.

„Muži v politike naprieč európskymi krajinami výrazne dominujú. Žiadna z krajín únie nemá viac žien v parlamente či vláde ako mužov. Príkladom v rodovej rovnosti v politike je Švédsko, kde je podiel žien v parlamente na úrovni 47 %. Vo vláde tvoria ženy 52 % vládneho aparátu,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

V tejto štatistike vedie aj Fínsko, kde tvorí parlament až polovica žien či Belgicko a Španielsko (obe 40 %). Výrazný podiel žien v politike majú ženy aj v Rakúsku (37 %), Dánsku a Portugalsku (36 %) či Taliansku (35 %).

Na opačnej strane stojí Maďarsko, kde podiel žien v parlamente je len na úrovni 13 %, na Malte je to 15 %, Cyprus a Grécko (obe 18 %) a Rumunsko (20 %).

„Slovensko sa nelichotivo v tejto štatistike zaradilo ku krajinám s najnižším podielom žien v politike, teda v národnom parlamente a vláde. Pozitívne ale je, že za posledných 10 rokov podiel žien vo verejnom živote a politike narastá,“ doplnila Buchláková.

Príkladom je zvolenie prvej prezidentky v ére samostatnosti Slovenskej republiky, Zuzany Čaputovej. Slovensko je tak dvanástou krajinou sveta so ženou prezidentkou. V celej histórii malo prezidentku 70 štátov sveta. V roku 2018 boli na čele vlády v rámci únie 3 ženy (11 % podiel), v roku 2003 nebola žiadna. Počas posledných 15 rokoch však podiel žien na čele vlád nepresiahol úroveň 14 %, teda nikdy neboli v rovnaké obdobie na čele vlády viac ako 4 ženy.

Podiel žien vo vláde vzrástol v rámci únie z 23 % v roku 2003 na úroveň 30 % v roku 2018. Na čele je okrem Švédska aj Francúzsko (49 %), Holandsko (42 %) a Dánsko (41 %). Na opačnom konci rebríčka je Maďarsko (7 %), Malta (12 %), Cyprus, Taliansko a Poľsko (všetky 17 %).

Ženy sa ťažko uplatňujú aj v biznise. Len málo žien je vo vedúcich pozíciách firiem pôsobiacich v Európskej únii. Len 1 z 10 spoločností má vo vedení ženu. Napriek tomu, ženy sa postupne dostávajú na riadiace pozície, v roku 2018 bolo iba 7,1 % žien z celkového počtu členov manažmentu firiem a len 5,5 % zo všetkých šéfov podnikov boli práve ženy. Na Slovensku ich počet postupne od roku 2010 klesal, a to približne o 6,5 %. Stalo sa tak iba na Slovensku a v Rumunsku. Najviac, a to až o tretinu, ich za 7 rokov pribudlo vo Francúzsku. Práve Francúzi podľa Európskej komisie najviac búrajú vo firmách rodové stereotypy a dávajú najväčšie príležitosti ženám v manažmentoch a vedení firiem.