Spoločnosť Google pozýva na plavbu po krásnom modrom Dunaji. V rámci populárnej služby Street View na Mapách Google bude možné obdivovať 3 hlavné mestá, ďalšie malebné mestečká, rôzne tiesňavy a tisícky prekrásnych zákutí.

Google začal so zberom panoramatických snímok mohutného povodia Dunaja minulé leto, pričom do projektu bolo zapojených 6 krajín, vrátane Slovenska, Maďarska, Chorvátska, Srbska, Bulharska a Rumunska. K najzaujímavejším miestam, ktoré budú môcť používatelia obdivovať počas plavby po Dunaji, patria Hrad Devín, Bratislavský hrad, Vyšehrad (Maďarsko), Budínsky hrad a budova parlamentu v Budapešti (Maďarsko), barokové mesto Vukovar (Chorvátsko), oblasť Cazanele Mari (Rumunsko), či Belehrad (Srbsko).

Street View_Bratislavsky hrad a Most SNP

Na zbieranie fotodokumentácie využil Google špeciálne Street View zariadenie, tzv. Trekker, umiestené na čele výletnej lode ms Treasures, ktorá sa plaví po Dunaji a preváža dovolenkujúcich pasažierov z prístavu do prístavu. Túto výletnú loď prevádzkuje americká spoločnosť Tauck, ktorá je lídrom v oblasti výletných prémiových plavieb a v spolupráci so svojím partnerom – spoločnosťou Scylla – sprostredkováva výletné plavby po Dunaji ako aj ďalších európskych riekach.

Street View_Hrad Devin

Trekker, špeciálne Street View zariadenie, je navrhnutý tak, aby mohol vytvárať 360° panoramatické snímky a to pomocou kamery zostavenej z pätnástich objektívov (každý z nich je otočený iným smerom) pripevnenej na vrchu Trekkera. Zozbierané snímky sa spracovávajú špeciálnou technológiou a následne sa sprístupnia v službe Street View dostupnej na Mapách Google.

Google obohatil minulý rok špeciálne zbierky aj o Slovenský výber, vrátane Vysokých a Nízkych Tatier,  Banskej Štiavnice, Zámku Bojnice, Spišského hradu, či Kaštieľa Betliar, či ZOO Bojnice.

Pomocou Trekkera boli zachytené aj rôzne svetové historické, kultúrne a prírodné pamiatky, ako napríklad Amazonský prales, pyramídy v Gize, Mount Everest, Tádž Mahal, Galapágy a dokonca aj Benátky. Zámerom spoločnosti Google je aj týmto spôsobom uchovávať svetové kultúrne dedičstvo a sprístupňovať ho používateľom na celom svete.

Street View_Vukovar_Chorvatsko

Ochrana súkromia

Zozbierané snímky sú pred ich zverejnením spracované pomocou špeciálnej technológie. Tá rozmazáva tváre ľudí a poznávacie značky áut tak, aby ich nebolo možné identifikovať. Aj po sprístupnení panoramatických snímok v rámci Street View je možné veľmi jednoducho dodatočne odstrániť obrázky vďaka funkcii „Nahlásiť problém“ priamo na snímke. Na žiadosť používateľa bude možné úplne vymazať nielen jednotlivca, ale aj jeho dieťa, či jeho dom.

Street View na Slovensku

  • V apríli 2012 začal Google so snímaním pre službu Street View – využíva špeciálne Street View autá
  • V októbri 2012 Google zverejnil panoramatické snímky slovenských miest a obcí
  • Počas leta 2013 Google nasnímal ďalšie historické, kultúrne a prírodné krásy Slovenska – využíva pritom špeciálne Street View zariadenia ako Trojkolku a Trekker (batoh)
  • Vo februári 2014 sprístupnil panoramatické snímky v rámci špeciálnych zbierok – Slovenský výber – vrátane Vysokých Tatier, Oravského hradu a dokonca aj vybraných jaskýň
  • V lete 2014 sa vydal Google aj s Trekkerom na plavbu po Dunaji – Trekker je umiestený na čele výletnej lode ms Treasures
  • V marci 2015 sprístupňuje panoramatické snímky Dunaja zo 6 krajín, vrátane Slovenska

Miesta, ktoré boli zachytené pomocou Trekkera, nájdete na http://www.google.com/maps/about/behind-the-scenes/streetview/treks/.

Špeciálne zbierky sú dostupné v rámci Záberov na Mapách Google.

GoogleTrendy

Trendy Google – porovnanie vyhľadávania riek medzi používateľmi

 

 

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.