Séria Moto je obohatená o ďalší smartfón. Nedokáže všetko, no ak sa chystáte kupovať nový telefón, túto recenziu si prečítajte. Moto G5 vás prekvapí viac, ako by ste čakali.

Nový model nie je na trhu sám. Prišiel v dvojici Moto G5 a Moto G5 Plus. Plusová verzia je jemne väčšia, drahšia a lepšia. My sme testovali práve G5ku v 5“ verzii bez prívlastku Plus, ktorá okrem iného znamená 5,2“ model.

Práve to, že sme mali v rukách menší model, ukazuje to, že za málo peňazí získate telefón, ktorý by ste inde len ťažko hľadali. Nemáme teraz na mysli „Číňanov“, ktoré zoženiete možno lacnejšie, budete mať n nich nedokonalý preklad, miestami čínske menu a polovica hier vám nepôjde, pretože nemajú podporu Google Play Services. Moto G5 pod hlavičkou Lenovo znamená odladené prostredie, funkčnosť, prednostné aktualizácie a garantovaný upgrade na ďalší Android do budúcna.

Kto už niekedy telefón Lenovo Moto mal, vie, že výrobca si dáva na dostupnosti aktualizácií ale aj bezpečnostných opráv systému záležať.

Lenovo Moto G5 sa bude u nás predávať v týchto cenách:

  • Moto G5 2 GB RAM – 199 EUR
  • Moto G5 3 GB RAM – 209 EUR
  • Moto G5 Plus – 279 EUR

Konštrukcia a vyhotovenie

Telo telefónu je materiálovo kombinované. Zadný kryt je odoberateľný a je z plastu s tým, že vonkajšia časť je kovová. Okrem lemovania, ktoré je z kovu, je zvyšok telefónu z plastu. Napriek tomu je dostatočne pevný a museli sme si poriadne preveriť jeho konštrukciu. Jednotlivé výlisky do seba presne a najmä pevne zapadajú.

Výrobca umožnil aj odoberanie batérie s kapacitou 2800 mAh. Tým, že Moto G5 je Dual SIM telefón a ešte v podaní značky Lenovo Moto, máte tu samostatný slot na pamäťovú kartu. Teda žiadny hybridný slot, kde sa musíte rozhodovať, či rozšírite úložisko alebo využijete dve SIM karty.

Sloty na SIM karty sú v oboch prípadoch vo verzii Nano, teda pre najmenšiu veľkosť dnešných SIM kariet. Nie sú hot-swapové, čo ale výrobca vyriešil zablokovaním batérie. Na to, aby ste vybrali karty operátorov, musíte odobrať batériu. Slot na pamäťovú kartu je dostupný aj bez potreby vypnutia telefónu.

Moto G5 nemá certifikáciu odolnosti podľa štandardov IP. Telefón má ale vodeodpudivý povrch nazvaný P2i coating. Toto je dostatočne praktické a telefónu nebude prekážať dážď alebo pofŕkanie. Na umývanie pod tečúcou vodou to príliš nie je.

Snímač odtlačkov je na prednej strane pod displejom. V tejto verzii to už nie je len snímač alebo multifunkčný dotykový prvok. Podporuje aj gestá, no je na vás akou formou ho budete používať.

Na hornej hrane je umiestnený audio konektor, spodná má microUSB konektor na napájanie. V balení je nabíjačka s podporou rýchleho nabíjania. Oplatí sa ju používať, Moto G5-ku s ňou nabijete podstatne rýchlejšie ako s bežnou nabíjačkou.

Telefón má rozmery 144 × 73 × 10 mm a váži 145,5 gramu (152 s jednou SIM a microSDXC kartou). V ruke sa bude držať stabilne, no ocenili by sme viac plochú zadnú stranu než zaoblenú. Chválime však nepresahujúci fotoaparát mimo líniu tela.

Ide síce o 5“ model, no j širší než by sme si subjektívne priali. Potrebujete teda väčšiu dlaň. Pre hrubšie prsty môže byť písanie na klávesnici pohodlnejšie. Avšak celkovo by sme radšej prijali užší model. Opticky totiž G5 naberá na objeme práve zadným zaoblením a hrubými okrajmi v lemovaní.

Obsah recenzie

  1. Konštrukcia a vyhotovenie
  2. Výkon, spotreba a parametre
  3. Operačný systém
  4. Fotografovanie
  5. Verdikt

1 2 3 4 5 6

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.