Recenzia Lenovo Moto M: Prémiový zovňajšok na prvom mieste

5

Moto M je telefón strednej triedy s prémiovým spracovaním.

Oceňujeme, že sú na trhu ešte stále telefóny s čistým Androidom a dobrým pomerom cena/výkon. V minulosti sa takýmito parametrami pýšili telefóny Nexus, avšak Google zmenil stratégiu a iPhonu sa snaží konkurovať priamo v prémiovom segmente. Z pohľadu fanúšikov Nexusov to znamená, že na trhu vznikla diera, ktorú môžu zaplátať práve telefóny Moto.

Moto G4 Plus minulý rok potešil pomerom cena/výkon, Moto Z Play má výbornú výdrž batérie a Moto Z je vlajková loď, ktorá sa môže porovnávať s najlepšími. Lenovo teraz rozširuje portfólio Moto telefónov o model Moto M, ktorý z určitého hľadiska pôsobí ako vzdialený príbuzný.

Spracovanie na jednotku

K telefónu Lenovo Moto M sme sa čiastočne vyjadrili aj v našej recenzii na Honor 6X. V skratke sme obe zariadenia porovnali a povedali, čo sa nám páči na jednom alebo druhom telefóne. Smartfón od Lenova teraz dostáva vlastnú recenziu a plnohodnotný priestor, takže môžeme niektoré myšlienky rozvinúť.

Začneme konštrukciou, ktorá patrí medzi to najlepšie, čo si dnes môžete kúpiť v segmente smartfónov do 300 eur. Popravde, Moto M môže kvalitou vonkajšieho spracovania konkurovať aj o úroveň drahším telefónom. Celokovové telo pôsobí prémiovým dojmom a máte pocit, že v ruke držíte špičkový telefón, ktorý niečo vydrží. Z hľadiska odolnosti je na tom Moto M lepšie ako Honor 6X. Honor sa nám pohodlne držal a pôsobil tenšie, ako v skutočnosti je, čo môže niekomu vyhovovať, avšak Moto M má odolnejšiu konštrukciu. Je to cítiť na prvý dotyk. Výrobca takisto vybavil telefón odolnosťou voči ošpliechaniu vodou, takže v tomto smere ťažko niečo vytknúť.

Dizajn prekvapí fanúšikov značky Moto 

Na druhej strane, z hľadiska dizajnu nečakajte žiadne zázraky. Telefón je pekný a štýlový, ale svojim spôsobom obyčajný. To nie je kritika. Jednoducho ničím neprekvapí. To však dnes dokáže máloktorý smartfón. Je to výsada niektorých vlajkových lodí a špecialít typu Xiaomi Mi Mix. Moto M však predsa len prekvapuje jednou vecou – snímač odtlačkov prstov je umiestnený na chrbte. Ide o novinku, všetky telefóny značky Moto mali doteraz tento snímač umiestnený pod displejom. Museli ste si naň chvíľu zvykať, pretože išlo iba o čítačku odtlačkov a nie o plnohodnotné tlačidlo Domov, ako by mohlo jeho umiestnenie evokovať. Avšak po pár hodinách / dňoch používania sa ukázal byť predný snímač pomerne praktickým doplnkom, nakoľko ste si mohli pomocou neho aj vypínať displej.

V prípade Moto M tento problém nebudete riešiť. Snímač je umiestnený na chrbte a funguje štandardne. Nemá žiadne extra funkcie. Nad snímačom sa nachádza 16 Mpx zadný fotoaparát a jeho blesk. Výrobca tieto dva komponenty spracoval štýlom, ktorý pripomína duálny fotoaparát v prípade konkurenčných zariadení. Moto M klame telom, vo výbave má jeden zadný fotoaparát. Otázkou ostáva, či má tento dizajn nejaký praktický prínos alebo sa výrobca rozhodoval iba z čisto estetického hľadiska.

Zvyšok konštrukcie neprekvapí. Po bokoch sa nachádzajú tlačidlá pre reguláciu hlasitosti, vypnutie / zapnutie telefónu a hybridný slot pre nano SIM kartu + nano SIM / microSD kartu. Za zmienku stoja nastavenia dvoch SIM kariet, viď. screenshot na ďalšej strane. Horná hrana obsahuje 3,5 mm audio jack, na spodnej nájdete USB-C konektor, za čo výrobcu chválime a takisto a reproduktor. S maximálnou hlasitosťou aj kvalitou reprodukovaného zvuku sme boli spokojní.

Snímač odtlačkov prstov je umiestnený vzadu, čo je v prípade značky Moto novinka. A hoci fotoaparát pôsobí ako duálny, v skutočnosti je jeden

Recenzia je rozdelená do štyroch častí:

1. strana: dizajn a konštrukcia
2. strana: výkon a operačný systém
3. strana: výdrž batérie a fotoaparát
4. strana: verdikt

1 2 3 4

O autorovi

Mobilné zariadenia, aplikácie a hry pozorne sledujem od ich uvedenia na trh. Okrem toho sa zameriavam na operačné systémy, zaujímavé služby pre spotrebiteľov, najnovšie gadgety a trendy budúcnosti. Publikujem od roku 2006, sledovať ma môžete na Instagrame @rmnkdlc a kontaktovať na roman@touchit.sk

5 komentárov

  1. Pingback: Recenzia Honor 6X: Na tento telefón sa oplatí počkať | TOUCHIT

  2. Pekná recenzia, ďakujem. V recenzii mi ale chýbajú dve veci: o displeji píšete, že je „pekný“. Osobne by som uvítal informácie ohľadom použiteľnosti na priamom slnku, prípadne jeho maximálnom jase. Ďalej mi chýba viac informácii o fotoaparáte. Zaujímavé sú informácie o dostupných režimoch, prípadne info o použitom pomere strán (16:9 pri plnom rozlíšení?), auto HDR? etc…

    • Dobry den, vdaka za pripomienky, informácie doplním. Aby som to zhrnul, nech nemusíte hľadať doplnený text – maximálny jas je výborný, rovnako aj čitateľnosť na slnku. Pod pojmom pekný som myslel vykreslenie farieb a celkovú kvalitu. Dobré sú aj pozorovacie uhly. Nabudúce sa to pokúsim zmerať sondou, nech máme aj reálny údaj o maximálnom jase. Takto je to dosť všeobecné, nakoľko nám zatiaľ chýba aj nejaká databáza na priame porovnanie.
      Fotoaparát – k dispozícii je okrem automatiky aj profesionálny režim, panoráma a efekty. Fotografie sú vo vopred nastavenom režime s pomerom strán 16:9, aspon v mojom pripade to tak bolo a s rozlisenim 12 Mpx. Dá sa prepnúť na 4:3 a 16 Mpx. HDR je podľa výrobcu automatické, ale nevšimol som si, že by sa funkcia aktivovala, keď som to očakával. Vždy som ho manuálne zapínal / vypínal a v takom prípade bolo potrebné držať fotoaparát stabilne cca sekundu po odfotení, na čo si taktiež treba zvyknúť (pri niektorých telefónoch je fotenie so zapnutým HDR rýchlejšie ako tu)

Pridaj komentár