Recenzia Sony Xperia XZ Premium: Prémiový telefón, v každom smere

24

Nová vlajková loď spoločnosti Sony je doteraz najlepším telefónom, ktorý tento výrobca vyrobil. Bude to stačiť v porovnaní s konkurenciou?

Doplnené: Pozrite si redakčné video, v ktorom sumarizujeme dojmy po dvoch mesiacoch používania

Sony Xperia má svoj štýl. Je len veľmi málo výrobcov, ktorí sa držia svojho dizajnu tak, ako je to vidieť v prípade Xperie. Sony delí používateľov do dvoch skupín – jedna časť jeho dizajn zbožňuje aj dnes, druhá poukazuje na veľké rámiky okolo displeja a hovorí o zastaranom dizajne. Je fakt, že Sony Xperia XZ Premium je telefón, ktorý na prvý pohľad dokážete rozpoznať a správne priradiť k výrobcovi. A to aj v prípade, ak nesledujete novinky zo sveta smartfónov.

XZ Premium je vylepšenou verziou minuloročnej vlajkovej lode Xperia XZ. Tá ponúkala 5,2-palcový displej a aj napriek väčším rámikom nad a pod displejom sa držala v ruke veľmi pohodlne. Popravde, nenašli by sme iný telefón, ktorý sme si počas minulého roka len-tak v ruke prehadzovali s väčšou radosťou, ako bola Xperia XZ. Jej ergonómia bola prakticky dokonalá.

Xperia XZ Premium má 5,5-palcový displej a hmotnosťou atakuje hranicu až 200 gramov

XZ Premium sa pýši viac-menej rovnakým dizajnom, avšak čiastočným problémom môže byť nárast uhlopriečky na 5,5 palcov. Kvôli tomu sa zväčšilo aj samotné telo a telefón je so šírkou 77 mm a hmotnosťou 195 gramov najširšou a najťažšou tohtoročnou vlajkovou loďou. V praxi to znamená, že do menších ženských rúk asi nepôjde o ideálnu voľbu a ani používanie v jednej väčšej dlani nie je vždy úplne pohodlné.

S Xperiou XZ Premium sa nám lepšie pracovalo s dvoma rukami, avšak to možno povedať prakticky o akomkoľvek telefóne s 5,5-palcovou a väčšou uhlopriečkou. S výnimkou rozmerovo menších telefónov s displejom s pomerom strán 2:1. Faktom je, že nová Xperia má skoro totožné rozmery ako HTC U11. Telefón od HTC však vďaka zaobleným rohom pôsobí vizuálne o niečo menšie a je ľahší.

Dizajn Xperie má svoje jedinečné čaro. Aj napriek väčším rámikom nad a pod displejom

Dizajn a konštrukcia

Jedno však novej Xperii nemožno uprieť. Pri používaní tohto telefónu budete mať pocit, že máte v ruke kvalitný kus techniky. Nejde ani tak o rozmery a jeho hmotnosť, ale o celkový pocit z jeho vyhotovenia. Xperia XZ Premium pôsobí odolne už na prvé uchopenie do ruky a pri jej používaní sme sa o telefón nebáli – to sa nedá povedať o všetkých tohtoročných vlajkových lodiach. Výbornú odolnosť telefónu nedávno potvrdil aj YouTuber JerryRigEverything, ktorý sa špecializuje na rôzne testy odolnosti. Do Xperie XZ Premium rezal a pokúšal sa ju aj zlomiť zohnutím. Telefón takéto zaobchádzanie prežil a podľa Jerryho ide o doteraz najlepšie skonštruovaný telefón z dielne Sony. Samozrejmosťou je odolnosť voči vode a prachu na úrovni IP68. Odolnosť voči vode však negarantuje, že telefón prežije ponáranie sa v mori, takže pre tento účel odporúčame iné zariadenie.

XZ Premium má na prednej strane aj na chrbte ochranné sklo Corning Gorilla Glass 5, bočný rám je zhotovený z nylonu. V internetových diskusiách sa objavili pripomienky, že telefón s prívlastkom Premium by mal mať kovový rám, ale subjektívne nám to nevadilo. Bočný rám je príjemný na dotyk a odolnejší voči poškodeniu pri páde ako kovové rámiky. Voľbu materiálov teda nepovažujeme za negatívum a počas používania sme nemali dôvod na ich kritiku.

Pozrite si testy odolnosti novej Xperie vo videu. Zdroj: JerryRigEverything

Na hornej a spodnej hrane sa nám páči, že sú dokonale rovné. Je to jeden zo špecifických dizajnových prvkov Xperie, telefón môžete vďaka tomu postaviť na stôl. Na druhej strane, ak by Sony prišlo s o trochu tenšími rámikmi nad a pod displejom, resp. aj vedľa neho, nehnevali by sme sa. Napr. na Xperii XA1 vyzerá výborne displej, ktorý kompletne pokrýva plochu od jedného boku k druhému. Otázkou je, či je možné skombinovať vizuálne neexistujúci rám vedľa displeja so snímačom odtlačkov prstov, ktorý je umiestnený v pravej hrane, v tlačidle napájania.

Na väčší rámik pod a nad displejom sme sa pýtali priamo dizajnérov spoločnosti Sony na európskej premiére tohto telefónu v Portugalsku. Povedali nám, že s inými dizajnmi experimentujú, ale aktuálne nie je možné zakomponovať všetky komponenty, ktoré chceli mať v Xperii XZ Premium, do tela s iným dizajnom. Špekuluje sa, že Sony predstaví telefón s tenkými rámikmi na tohtoročnej IFE – už teraz sme zvedaví, nakoľko sa budú jeho parametre a funkcie odlišovať od XZ Premium.

Xperia XZ Premium je pomerne veľký telefón. Ovládanie jednou rukou nie je úplne pohodlné, ale to platí pre všetky 5,5-palcové a väčšie telefóny

Recenzia je rozdelená do šiestich častí:

1. strana: Dizajn a konštrukcia
2. strana: 5,5-palcový 4K HDR displej
3. strana: Reprodukcia zvuku a ostatná výbava
4. strana: Operačný systém a 960 fps spomalené video
5. strana: Fotoaparát a ukážkové fotografie
6. strana: Verdikt a technické parametre

1 2 3 4 5 6

O autorovi

Mobilné zariadenia, aplikácie, hry a konzoly pozorne sledujem od ich uvedenia na trh. Okrem toho sa špecializujem na operačné systémy, zaujímavé služby, najnovšie gadgety a trendy budúcnosti. Publikujem od roku 2006.

24 komentárov

 1. Pingback: VIDEO: Sony predstavilo nový fotosenzor pre smartfóny. Spomalené video natočí s 1000 fps | TOUCHIT

 2. Pingback: VIDEO: Sony umožní robotom vidieť a analyzovať objekty rýchlosťou až 1000 snímok za sekundu | TOUCHIT

 3. Pingback: Google sľubuje: Virtuálnu realitu Daydream bude do konca roka podporovať 11 telefónov | TOUCHIT

 4. Pingback: Tipy a triky: Natáčame superspomalené video so Sony Xperia XZ Premium | TOUCHIT

 5. Pingback: Používate Netflix? HDR video si pozriete už aj na Sony Xperia XZ Premium | TOUCHIT

 6. Pingback: Veľký fototest vlajkových lodí: BlackBerry KEYone vs. HTC U11 vs. Huawei P10 vs. Honor 9 vs. Samsung Galaxy S8 vs. Sony Xperia XZ Premium. Ktorý smartfón fotí najlepšie? | TOUCHIT

 7. Pingback: Unikli fotografie nových telefónov Sony Xperia. Takto by mali vyzerať modely Xperia X1, XZ1 a XZ1 Compact | TOUCHIT

 8. Pingback: VIDEO TOUCHIT: Sony Xperia XZ Premium po dvoch mesiacoch používania | TOUCHIT

 9. Pingback: Ďalší únik fotografií. Pozrite si smartfón Sony Xperia XZ1 z každého uhla | TOUCHIT

 10. Pingback: Vyhrajte prenosný reproduktor JBL FLIP 4 | TOUCHIT

 11. Pingback: IFA 2017: Všetky najdôležitejšie oznámenia, ktoré nás čakajú na výstave IFA v Berlíne | TOUCHIT

 12. Pingback: Tipy a triky: 8 tipov, ako využiť používateľskú nadstavbu Xperia na maximum | TOUCHIT

 13. Pingback: IFA 2017: Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact sú menší súrodenci Xperie XZ Premium | TOUCHIT

 14. Pingback: IFA 2017: Tieto Sony Xperie dostanú Android 8.0 Oreo | TOUCHIT

 15. Pingback: Tipy a triky: 6 + 1 tipov, ako naplno využiť technológie Sony Xperie XZ Premium | TOUCHIT

 16. Pingback: IFA 2017: Sony Xperia XZ Premium dostane aplikáciu 3D Creator aj ostatné vylepšenia Xperie XZ1 | TOUCHIT

 17. Pingback: Recenzia Sony Xperia XZ1: Prvá vlajková loď s Androidom 8.0 | TOUCHIT

 18. Pingback: VIDEO TOUCHIT: Sony Xperia XZ1 a Xperia XZ1 Compact: moderné technológie v tele s tradičným dizajnom | TOUCHIT

 19. Pingback: Telekom spustil predobjednávky na Sony Xperia XZ1 Compact. Rozdáva bezdrôtové slúchadlá zadarmo | TOUCHIT

 20. Pingback: Recenzia Sony Xperia XZ1 Compact: Drobec, vytrvalec | TOUCHIT

 21. Pingback: Recenzia: Stále atraktívna Sony Xperia XZ Premium | TOUCHIT

 22. Pingback: Sony Xperia XZ Premium začala dostávať aktualizáciu na Android 8.0 Oreo | TOUCHIT

 23. Pingback: Sony Xperia XZ Premium: Čo prináša aktualizácia na Android 8.0 | TOUCHIT

 24. Pingback: Sony Xperia XZ Pro: Je toto nová vlajková loď, ktorú ukáže Sony na MWC 2018? | TOUCHIT

Pridaj komentár