Technológia využíva vlastnosti zvukových vĺn, ktoré „vytlačia“ kyslík z priestoru.

Predstava hasenia požiaru pomocou zvuku môže byť na prvý pohľad šialená. S týmto konceptom však americká obranná agentúra DARPA experimentuje už dlhšiu dobu. V roku 2012 dokonca prezentovala fungujúci koncept. Teraz s podobným projektom prichádzajú dvaja výskumníci z univerzity vo Fairfaxe.

Tí vymysleli fungujúci zvukový hasiaci prístroj. Jeho princíp spočíva v tom, ako dokážu zvukové vlny „vytlačiť“ kyslík z priestoru, ktorým prechádzajú. Nakoľko je kyslík základom ohňa – jeho odstránenie umožňuje oheň uhasiť.

Samozrejme nestačí, aby ste prišli k ohňu s reproduktorom alebo subwooferom a pustili hocakú hudbu. Tá je pre potreby hasenia požiaru nevyhovujúca, pretože je nekonzistentná. Technológia využíva konštantný zvuk s nižšími frekvenciami na úrovni 30 až 60 Hz.

Zvukový hasiaci prístroj dokáže uhasiť malý požiar. Dvojica inžinierov momentálne testuje, ako si ich výmysel poradí s rôznymi typmi ohňa a takisto aj to, či zabráni opätovnému vzplanutiu. Predsa len, zvuk nemá chladiaci efekt ako voda. Ak sa potvrdí využiteľnosť technológie, zariadenie by sa mohlo objaviť v domácnostiach, ale aj vo výbave hasičských zborov.

Krátku prezentáciu revolučného hasiaceho prístroja si pozrite vo videu.

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit