„Ľudia nemajú byť poštári. V tomto štáte majú obiehať  informácie a nie ľudia s papiermi,“  vyhlásil vicepremiér Peter Pellegrini.  Spolu s ministrom hospodárstva Petrom Žigom dnes predstavili zmenu viac ako 147 zákonov, 68 vyhlášok a 8 opatrení a 12 nariadení vlády a vyhlásili tak vojnu byrokracii. Výpis listu vlastníctva, výpis z obchodného registra, zo živnostenského registra a z registra trestov tak nebudú k rôznym žiadostiam prikladať občania či podnikatelia, ale pozrú si ich priamo samotné úrady, navyše v reálnom čase.

„Dnes vyhlasujeme zásadnú vojnu byrokracii na Slovensku. Odbremeníme ľudí od dokladania najrôznejších výpisov, ktoré potrebujú pomaly na každom kroku, ak menia niečo vo svojom živote či podnikaní, “ vysvetlil P. Pellegrini. „Sú krajiny, kde výpisy dostanete elektronicky, sú krajiny, kde ich vôbec nepotrebujete. Naše úrady dáta majú a nie je dôvod, aby ich nanovo požadovali. Ľudia vďaka tomu ušetria až 3,5  milióna  eur len na poplatkoch,“ dodal.

Tento krok je veľmi dôležitý pre odstránenie zbytočnej byrokracie a zlepšenie podnikateľského prostredia. Vyskúšali sme to pri našich najnovších eurofondových výzvach, keď si množstvo údajov z dostupných registrov zisťovali už priamo ministerskí úradníci a žiadatelia nemuseli nosiť potvrdenia. Aj podnikateľom chceme ukázať, že im štát vie aktívnym prístupom významne pomôcť. Na ministerstve hospodárstva plánujeme na budúci rok predstaviť v poradí druhý protibyrokratický balíček,“ zdôraznil minister hospodárstva Peter Žiga.

Žiadosti o tieto výpisy presiahli za rok 2016 pol milióna žiadostí, napríklad výpis z obchodného registra a živnostenského registra bol v papierovej forme vydaný 321 159 krát a výpis listu vlastníctva 288 470 krát. Výpis z registra trestov v papierovej forme si  v tomto roku vyžiadali občania a podnikatelia 213 379 krát. Po podrobnej analýze slovenskej legislatívy preto pripravil Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu novelu správneho poriadku, ktorá by mala už od 1. mája budúceho roka odstrániť potrebu listinnej formy výpisov. Úrad očakáva úsporu až 3,5 milióna eur občanom a podnikateľom na poplatkoch a úsporu až 620 000 hodín strávených pri získavaní týchto výpisov.

„Ľudia a firmy budú môcť svoj čas i peniaze vynakladať na zmysluplné veci, nie ho tráviť zbytočným čakaním na úradoch,“ dodal podpredseda vlády P. Pellegrini. Úrad vicepremiéra bude preto  rokovať aj s komerčným sektorom, ktorý takéto výpisy stále vyžaduje.

Úrad vicepremiéra bude na začiatku úradom pomáhať v zavádzaní integrácií, či prechodných riešení, avšak následne aj  dohliadať na to, ako budú svoje povinnosti plniť. Keďže v súlade s princípom jedenkrát a dosť si údaje z výpisov môžu úrady získavať sami v reálnom čase, v  prípade, že svoju povinnosť nesplnia, budú čeliť sankciám. Sankcie na troch úrovniach zaviedla jesenná novela zákona o eGovernmente, platná od 1. novembra 2017.

Značky: