Slovenskí študenti zrealizovali prieskum: Koľko času trávime používaním smartfónov?

0

Výsledky v niektorých kategóriách prekvapili.

Používaním mobilných telefónov strávime za týždeň v priemere 28 hodín a 46 minút. Najviac času pritom mobilom venujeme v stredu, najmenej v utorok. Najpoužívanejšími aplikáciami sú Instagram, Messenger a YouTube. Muži trávia na mobiloch viac času ako ženy, za týždeň je to približne viac o 13 minút. Tieto údaje vyplynuli z celoslovenského prieskumu, ktorý uskutočnili študenti Fakulty masmediálnej komunikácie UCM v Trnave.

Prieskum realizovali študenti 1. ročníka magisterského štúdia v študijnom programe Marketingová komunikácia v rámci predmetu Globálny marketing. Jedným z dôvodov, pre ktorý si študenti zvolili takúto tému, bolo podľa vyučujúceho predmetu Adama Madleňáka aj to, že študenti sami pociťujú nástrahy digitálnej závislosti. Prostredníctvom prieskumu chceli súčasne upozorniť na čoraz viac narastajúci problém, ktorí si mnohí neuvedomujú a nepripisujú mu veľkú dôležitosť.

Prieskum realizovali počas zimného semestra a zapojilo sa do neho 267 respondentov. Údaje získavali prostredníctvom anonymného dotazníka a aplikácie Screen time.

Huawei nova 5T

V priemere 4 hodiny denne

Z výsledkov vyplynulo, že používatelia strávili používaním mobilných zariadení v priemere 4 hodiny a 6 minút denne. Za týždeň predstavoval tento čas 28 hodín a 46 minút. Najviac času pritom respondenti trávili na mobilných zariadeniach v stredu. Na druhom mieste to bola nedeľa a na treťom pondelok. Naopak, najmenej času trávili respondenti na mobilných zariadeniach v utorok a sobotu.

Najpoužívanejšími aplikáciami, ktoré respondenti využívali na svojich mobilných zariadeniach, boli Instagram (v priemere 26 minút denne), nasledoval Messenger (21 minút denne) a YouTube (20 minút denne). Celkovo strávili respondenti na sociálnych sieťach denne 2 hodiny a 3 minúty. 42 minút venovali sledovaniu filmov, seriálov alebo počúvaním hudby.

Najviac času trávili na mobilných zariadeniach respondenti vo veku do 19 rokov. V priemere to bolo 5 hodín a 15 minút denne. Rozdiel medzi touto vekovou skupinou a respondentmi vo vekovej kategórii nad 40 rokov bol viac ako 2 hodiny. Zaujímavým zistením je, že priemerný študent strednej školy strávil používaním svojho smartfónu približne o desať minút viac ako študent vysokej školy.

Ďalším zaujímavým zistením je, že približne rovnaký čas ako študenti, trávili na mobilných zariadeniach nezamestnaní. V priemere to boli približne 4 hodiny denne. Táto skupina respondentov však dokopy trávila najviac času na sociálnych sieťach, a to dokonca približne o 15 minút viac ako študenti.

Huawei Mate 20 Pro

Muži preferujú hry, najviac sa hrajú vysokoškoláci

Zamestnaní respondenti trávili na svojich mobilných zariadeniach najmenej času (v priemere 3 hodiny a 44 minút). Najmenej času trávili aj na sociálnych sieťach (v priemere 1 hodinu a 27 minút). V prípade hrania hier však bola situácia opačná. Na mobiloch sa zabávali viac ako študenti stredných škôl. Hraním hier najviac času trávili vysokoškoláci.

Viac času na mobilných zariadeniach trávili muži. Oproti ženám to bolo za týždeň v priemere o 13 minút viac a za deň o 2 minúty viac. Ženy trávili najviac času na sociálnych sieťach Instagram, Messenger a YouTube. U mužov bolo poradie mierne odlišné (na prvom mieste to bol Instagram, na druhom YouTube a treťom Messenger). Zaujímavým zistením je, že muži viac preferovali herné aplikácie na rozdiel od žien, ktoré viac využívali aplikácie zamerané na kreativitu a produktivitu.

Najpoužívanejšou aplikáciou medzi študentami stredných škôl a zamestnanými bol YouTube. Za ním nasledoval Instagram a Messenger. Väčšina stredoškolákov využívala aj rôzne aplikácie spojené so štúdiom, ako Quizlet či Edupage. Tieto aplikácie však neboli na popredných miestach používania.

Vysokoškoláci najviac používali Instagram. Ďalšími populárnymi aplikáciami u nich boli Facebook a Messenger. Nezamestnaní sú na tom podobne ako vysokoškolskí študenti s jediným rozdielom. Messenger je u nich druhou najpoužívanejšou aplikáciou.

Koľko času trávime používaním smartfónov?

Koľko času trávime používaním smartfónov? Zdroj: FMK UCM v Trnave

Zdroj: TS FMK UCM v Trnave

Prečítajte si aj:

Ako veľmi sme závislí na smartfónoch: Obetujeme kvôli nim televíziu, sex či alkohol?

Značky:

O autorovi

Máme radi najnovšie technológie a žijeme s nimi. Prinášame informácie o najnovších produktoch a technológiách priamo k vám, objektívne a ľudsky, pretože robíme to, čo nás baví. Sme energický tím plný odhodlania a veríme, že je s nami aj sranda. :)

Pridaj komentár

Objednajte si ročné predplatné časopisu TOUCHIT, teraz s užitočnou príručkou
Začíname so smartfónom.Iba za 22,99 €.
Kliknite a zistite viac>>