Uznávaní odborníci a nositelia Nobelovej ceny ocenili projekty domácej diagnostiky
chronického ochorenia obličiek a počítačového videnia.
Najprestížnejšia vedecká súťaž na svete, Intel ISEF, bola aj tento rok pre Slovákov úspešná. Projekt Martina Holického z Bratislavy o domácej diagnostike chronického ochorenia obličiek získal tretie miesto s cenou 1000 USD v kategórii zabudovaných systémov a projekt mapovania a orientácie v 3D priestore Daniela Zvaru zo Žiliny získal jedno tretie miesto s cenou 1000 USD v kategórii systémových aplikáciách a dokonca aj jedno špeciálne ocenenie – štvrté miesto s cenou 500 USD, ktoré udeľuje SPIE, medzinárodná spoločnosť pre optiku a fotóny.
Mladí Slováci uspeli v konkurencii viac ako 7 miliónov mladých študentov. Okrem ocenených vedcov sa finále zúčastnili aj Lukáš Janošík a Erik Schmotzer. Ich projekty sme predstavili v článku o inováciách zo Slovenska.
Daniel Zvara uspel s projektom, ktorý je inšpirovaný ľudským videním. Využíva 2 kamery (oči), pomocou ktorých vytvára trojrozmerný model priestoru okolo seba. Tieto údaje mu stačia, aby sa dokázal pohybovať. Systém je vybavený inteligentným algoritmom, ktorý dokáže rozpoznať polohou zariadenia v priestore a vie, ako sa dostať na zadané miesto.
Súčasťou riešenia je vlastný softvér. Daniel Zvara pri svojej práci využíva aj existujúce algoritmy, ktoré sa snaží optimalizovať a vylepšovať. Uvedomuje si dôležitosť mobilných zariadení a preto systém prispôsobuje aj pre tento segment.
Projekt momentálne testuje na malom robotickom vozidle (jeho základom je dostupný ARM procesor a lacné webkamery), ale v budúcnosti by rád minimalizoval hardvérové komponenty a rozšíril využitie systému pre potreby rozľahlých priestorov. Chce vytvoriť systém, ktorý umožní robotom (či robotickým autám) pohybovať sa po meste.
18-ročný Martin Holický chce, aby sme si mohli pohodlne vyšetriť obličky aj doma. Rýchlo, jednoducho a bez nutnosti návštevy lekára. Tomuto účelu má slúžiť zariadenie nefroStat, ktoré dokáže pomocou komerčných testovacích prúžkov stanoviť, ako obličky fungujú.
Používanie prístroja je jednoduché a pripomína test cukru v krvi. Pichnete si do prsta a pár kvapiek krvi utriete do prúžku. Ten následne vložíte do nefroStatu. O pár sekúnd neskôr sa výsledok merania zobrazí na obrazovke mobilného telefónu. Prístroj totiž komunikuje s mobilnými zariadeniami prostredníctvom Bluetooth rozhrania a ak je to potrebné, odporučí vám návštevu lekára.
Zariadenie však dokáže analyzovať aj ďalšie tekutiny. Zistí hodnotu glukózy v krvi, ale aj množstvo chlóru vo vode. Samozrejme, meranie každej “veličiny” vyžaduje špecifický testovací prúžok. nefroStat je teda univerzálny prístroj a Holický chce jeho využitie v budúcnosti rozširovať o ďalšie funkcie (aby mohol človek použiť jedno zariadenie na všetky potrebné merania). Popritom chce vylepšovať hardvér, dizajn, mobilnú aplikáciu a zariadenie testovať na väčšej vzorke pacientov.
Absolútne prvé miesto a ocenenie Gordona E. Moora s cenou 75 000 USD na tohtoročnom Intel ISEF získal iba 17-ročný Raymond Wang z Kanady za projekt zlepšovania kvality vzduchu v lietadlách. Tento systém zabezpečuje zlepšenie kvality vzduchu v lietadlách 190-násobne, pričom 55-násobne redukuje koncentráciu vdychovaných patogénov vo vzduchu. Výhodou je, že systém sa dá jednoducho a s rozumne nízkými nákladmi okamžite aplikovať v súčasných lietadlách.
Dvaja výhercovia ocenenia Nadácie Intel pre mladých vedcov v hodnote 50 000 USD sú 16 ročná Nicole Ticea z Kanady (systém lacnej diagnostiky HIV) a 18-ročný Karan Jerath z Texasu (zdokonaľovanie a testovanie nového zariadenia na regeneráciou podmorských olejov po nehodách).