Ľudstvo by teoreticky mohlo získavať energiu priamo z vesmíru. Je však potrebné vymyslieť technológiu, ktorá umožní bezdrôtový prenos energie na veľké vzdialenosti.

Práve o toto sa pokúšajú vedci z organizácie JAXA. Tí už niekoľko rokov pracujú na projekte SSPS (Space Solar Power Systems) a teraz sa chvália prvými reálnymi výsledkami. Vedcom sa podarilo preniesť energiu o veľkosti 1,8 kilowattu na vzdialenosť 50 metrov. Energiu úspešne nasmerovali do malého prijímača a využili ju na zapnutie elektrickej rýchlovarnej kanvice.

Vedci pri prenose energie premenili elektrický signál na mikrovlny, tie odoslali do prijímača a následne ich opäť konvertovali na elektróny. Podľa JAXY je tento pokus prvým úspešným prípadom, kedy sa podarilo bezdrôtovo preniesť energiu s vysokou presnosťou.

Ak budú chcieť vedci naplniť víziu „vesmírnych solárnych elektrárni„, budú musieť technológiu vyvinúť v oveľa väčšom merítku. Teória je taká, že vo vesmíre sa budú vznášať solárne elektrárne, ktoré dokážu odoslať získanú energiu späť na Zem prostredníctvom mikrovlného prenosu.

 

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit