Smartfóny Samsung Galaxy S6 a S6 edge sa na Slovensku začnú predávať v piatok 17. apríla 2015. V rukách novinárov sú oba telefóny už dlhšie, prvé recenzie sú pozitívne. K výhodám oboch modelov patrí rýchle nabíjanie batérie, veľmi kvalitné fotenie zadnou kamerou a Samsung pri svojich vlajkových lodiach konečne opustil plastový dizajn. Dodajme, že takéto zmeny dizajnu mal urobiť aspoň o rok skôr.

Na druhej strane v recenziách sa objavuje fakt, že telefónu Galaxy S6 a S6 edge chýba port na microSD kartu a niektorí považujú za nevýhodu nemožnosť používateľskej výmeny batérie a tiež odklon od vysokého stupňa krytia, ktorý priniesol práve model Galaxy S5. Pripomeňme ešte, že sa objavili správy o tom, že Galaxy S6 príde aj vo verzii Active, pričom tento prívlastok u modelu S4 znamenal práve zvýšenú odolnosť voči vode a prachu. Podľa servera GSMArena by mal byť stupeň krytia tohto telefónu IP67, čo znamená, že ho môžete mať vo vode do hĺbky 1 metra po dobu 30 minút.

My sme si požičali oba telefóny a prinášame video pohľad na ich vyhotovenie a technické parametre.

Na slovensko však 17. apríla príde biela a čierna verzia modelu Galaxy S6 a S6 edge, ceny sme zverejnili už dávnejšie. Telefón je dostupný od sumy 699 Eur, čo platí pre plochú verziu s kapacitou pamäti 32 GB.

Pre prvých záujemcov bude aj darček pripravený bezdrôtová nabíjačka, čo je celkom šikovný spôsob ako nabiť telefón pohodlne.  Existuje ale aj ďalšie príslušenstvo, hlavne pre Galaxy S6 edge odporúčame kryty. Telefón nezmení radikálne svoj dizajn a ľahšie a spoľahlivejšie sa drží v ruke.

GalaxyS6edge-7

Samsung Galaxy S6 edge je jednoznačne dizajnová špecialita, keďže na oboch stranách zakrivený displej nemá žiadny iný telefón. Vyzerá to úžasne, láka to pozornosť, ale Samsung ešte bude musieť vymyslieť ako viacej využiť túto vlastnosť telefónu. Zatiaľ je reálnym využitím funkcia Moji ľudia a Nočné hodiny.

SamsungGalaxyS6-22

Funkcia Moji ľudia umožňuje pätici kontaktov prideliť lepšie postavenie vo vašom telefóne. Ak položíte telefón napr. pri schôdzke displejom dole, budú sa vám na zahnutej časti displeja zobrazovať prichádzajú volania len od týchto prioritných ľudí. Pritom každý z pätice kontaktov má pridelenú svoju farbu. Viete teda, či vám volá partner alebo šéf a sami rozhodnete, či hovor od týchto dôležitých ľudí preberiete. Ak pritlačíte prst na snímač tepu srdca na zadnej strane telefónu, môžete tak hovor odmietnuť a zaslať vopred definovanú správu.

Funkcia Nočné hodiny zase zobrazuje na zahnutej časti displeja údaj o čase a dátume vo zvolenom časovom intervale a ak máte telefón na nočnom stolíku, túto funkciu pravdepodobne oceníte. Prejdením prsta po zahnutej strane hrane displeja sa zobrazí čas, dátum a predpoveď počasia pre aktuálne miesto.

GalaxyS6edge-8

Ďalšie funkcie zahnutého displeja prinášajú zobrazenie informácií o nových správach z vybraných serverov. Toto je ale ľahšie realizovať z bežného prostredia telefónu. Ďalšie softvérové vlastnosti budú pribúdať.

Kvôli zahnutým častiam displeja sa premiestnila u Samsung Galaxy S6 edge šachta na nano SIM kartu z boku telefónu na jeho hornú časť. Tlačidlo zapnutia a nastavenia hlasitosti je na tom istom mieste ako v prípade Galaxy S6. S6 edge má o 50 mAh vyššiu kapacitu batérie a je o 6 gramov ľahší ako plochá verzia Galaxy S6.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.