Štvrtý mobilný operátor rozširuje podporu volaní cez LTE pre ďalšie zariadenia.

V sieti 4ky si už cez technológiu VoLTE zavoláte aj vlajkovou loďou Huawei P10. Podporované sú verzie smartfónu Huawei P10 vo všetkých pamäťových variantoch vrátane verzie pre dve SIM karty s aktualizovaným štandardným firmvérom. VoLTE od 4ky nám naplno funguje aj v telefóne Huawei Mate 10 Pro, hoci operátor podporu pre tento model zatiaľ oficiálne neoznámil.

Technológia VoLTE umožňuje takmer okamžité zostavenie hlasového spojenia v priebehu 1 až 2 sekúnd. Všetky hovory a SMS sú spotrebovávané v rámci zakúpeného balíka alebo z kreditu. Počas konania VoLTE hovoru zostáva mobilný telefón i naďalej pripojený v LTE dátovej sieti, čiže zákazník môže zároveň prezerať internet aj telefonovať.

Patrik Kollaroci, technický riaditeľ SWAN MOBILE, vysvetľuje základné výhody VoLTE

„Po intenzívnom testovaní najnovších modelov VoLTE telefónov v spolupráci so spoločnosťou Huawei, ktoré bolo oficiálne ukončené v septembri tohto roka, môžeme s radosťou oznámiť, že v našej sieti podporujeme VoLTE volania na vlajkovej lodi Huawei P10,“ hovorí Patrik Kollaroci, technický riaditeľ pre mobilnú sieť SWAN Mobile, a. s., a dodáva: „V súčasnosti dokončujeme testovanie nových modelov telefónov aj s ďalšími svetovými výrobcami smartfónov a veríme, že v blízkej dobe pribudne podpora VoLTE v našej sieti aj pre ďalšie zariadenia.“

Patrik Kollaroci (CTO – Technical Director for mobile network at SWAN Mobile, a.s.) – Vysvetľuje, ako fungujú hovory v sieti VoLTE. Na pohľad náročná schéma počíta práve s kompatibilitou a plynulým prepínaní do „nižších“ sietí

Pre využitie funkcie VoLTE stačí, ak zákazník požiada o jej aktiváciu na zákazníckej linke 950. Operátor následne overí, či má zákazník k dispozícii telefón s podporou VoLTE v sieti 4ky a o úspešnej aktivácií je zákazník informovaný SMS správou do 24 hodín. VoLTE je následne potrebné povoliť aj v nastaveniach telefónu. V prípade telefónu Huawei P10 je potrebné mať nainštalovanú verziu firmvéru L29C432B171 alebo novšiu. Pre kontrolu, či je konkrétne zariadenie zaregistrované v systéme VoLTE 4ky, stačí zavolať na krátke číslo *123. Ak je dané zariadenie registrované vo VoLTE systéme 4ky, ozve sa hláska o registrácii zariadenia.

Prečítajte si aj:

VIDEO TOUCHIT: 4ka spúšťa komerčnú prevádzku VoLTE ako prvý operátor na Slovensku (doplnené aj o video)