Xbox One X je papierovo o 40 % výkonnejší ako PlayStation 4 Pro, avšak ak sa neviete rozhodnúť medzi týmito dvoma konzolami, nemali by ste vyberať iba podľa ich papierového výkonu.

Aj PlayStation 4 Pro aj Xbox One X sú primárne určené na hranie na 4K televízoroch. Momentálne je ešte príliš skoro na to, aby sa dalo zhodnotiť, či budú všetky multiplatformové hry vyzerať lepšie na Xbox One X alebo nie.

Preto, ak sa rozhodujete medzi Xbox One a PS4 – a je jedno, či medzi výkonnejšími Xbox One X a PS4 Pro pre 4K hranie alebo medzi cenovo dostupnejšími Xbox One S a PlayStation 4 Slim, mali by ste brať do úvahy aj tieto fakty:

Exkluzívne tituly: Ide o hry, ktoré si zahráte iba na PlayStation alebo na Xboxe. PlayStation má Uncharted, Gran Turismo, The Last of Us či God of War alebo Horizon Zero Dawn. Xbox má Halo, Gears of War a automobilovú sériu Forza.

Na čom hrajú vaši kamaráti: Ak s nimi chcete hrať, budete potrebovať rovnakú značku konzoly.

Aké dôležité sú pre vás multimediálne funkcie: Xbox One S aj Xbox One X prehrajú 4K Blu-ray disky, PlayStation 4 (Pro) podporuje iba obyčajné Blu-ray disky. Xbox One má celkovo bohatšiu ponuku multimediálnych aplikácií, najnovšie aj Kodi. Xbox tiež podporuje zvuk Dolby Atmos.

Ak využijete služby na prenájom hier: Xbox One ponúka služby EA Access a Xbox Game Pass. Za mesačný/ročný poplatok získate prístup ku knižnici hier, z ktorej si môžete vybrať, čo si chcete zahrať. Nudiť sa určite nebudete. PlayStation takéto služby neponúka.

Platené online hranie: Aj Xbox aj PlayStation vyžaduje, aby ste si platili službu Xbox Live Gold, resp. PlayStation Plus pre prístup k online hraniu. Obe služby vám však každý mesiac nadelia hry zadarmo.

Extra funkcie: Vďaka Xbox Play Anywhere si môžete vybrané hry, ktoré si zakúpite digitálne, zahrať bez ďalšieho platenia aj na Xboxe aj na počítači so systémom Windows 10. Postup v hre sa synchronizuje. Na Xbox One si tiež zahráte vybrané hry pre Xbox 360 a pôvodný Xbox vďaka spätnej kompatibilite. PlayStation 4 (Pro) má z extra funkcií podporu pre virtuálnu realitu PlayStation VR. Okuliare stoja 399 eur. Tiež poteší lokalizáciou používateľského rozhrania do češtiny.

Prečítajte si aj recenzie:

Recenzia Xbox One X: Aká je najvýkonnejšia konzola na trhu?

Recenzia PlayStation 4 Pro: Výkonnejšia verzia pre hranie v 4K

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit