Rozhodli sme sa v redakcii vyskúšať, aké je to prejsť na zariadenie BlackBerry Q10. Je to presne také zariadenie, aké si každý kto ho mal, pochvaľoval. Je z radu tých, ktoré majú štvorcový displej (pomer strán 1:1) a preslávenú hardvérovú klávesnicu.
Premiéra a prvé dojmy
Toto zariadenie je staršieho dátumu, a ide nám skôr o praktický test a to, ako sa nám bude tento typ smartfónu používať. Má v dnešnej dobe ešte zmysel a pre koho je určené. V minulosti sme niekoľko BB zariadení vyskúšali, no išlo o krátkodobé testy. Povedzme to tak, že len na veľmi krátku dobu radovo dňoch sme ho mali ako primárne zariadenie.
Teraz je situácia iná a máme k dispozícii práve model Q10, ktorý má síce dotykový displej, no ponecháva si ešte stále hardvérovú klávesnicu.
Po rozbalení nás čakal prvý dojem so šikovného zariadenia. Konštrukčná stránka je vynikajúca a to jednak po stránke použitých materiálov ako aj kvality spojov. Ide teda ruka v ruke s ostatnými modelmi svojej série a najmä povesťou značky. Horná strana má tlačidlo na zapnutie displeja, no pohybom prsta zo spodnej časti nahor po displeji ho odomknete.
Po zapnutí a nabehnutí systému nás čakal prvý šok. BlackBerry 10 OS sa používa trochu inak. Hneď sme zistili, ako sa asi cíti generácia starších používateľov, ktorí mali lacnú Nokiu s týždennou výdržou a zrazu sa pred nimi objaví smartfón s Androidom a povedzme, že len s čisto dotykovým displejom. Áno, prechádzame totiž z Androidového telefónu stredne vyššej triedy a je to na začiatok poriadny šok. Skúšame písať na klávesnici, no jej ergonomicky tvarované tlačidlá sa nám vymykajú spod kontroly. Trvá asi deň, pokým prídeme na to, že sa jej jednoducho treba poddať a smerovanie tvaru výliskov na klávesoch je za tie roky premyslené. Nemá zmysel snažiť sa pretvoriť si podľa seba, ale len sa je poddať a snažiť sa písať. Ani neviete ako, ale prsty na klávesoch sedia. Priznávame, že sme chceli trochu skopírovať štýl písania z klávesníc, ktoré mali svojho času manažérske Nokie s QWERTY klávesnicou. Nech je ako chce, chýbajúca bodka na klávesnici nám prekážala, našťastie sa dá nahradiť dvojitým stlačením medzerníka. Pokojne by sme ju prijali namiesto jedného z klávesov Shift.
Operačný systém má inú filozofiu. Nedá sa hovoriť o tom, či je to lepšie alebo horšie ako s ostatnými na trhu. Je proste iná a za nejaké tri dni si na ňu zvyknete.
Používanie systému
Zo začiatku pôsobí animovanie po spustení aplikácie a presun na hlavnú obrazovku trochu zmätočne. Ani po týždni používania sme si na to nezvykli. Postačilo by podľa nás keby sa aplikácia spustila a pred ňou by neprebehlo zrolovanie obrazoviek vľavo na prvú v poradí. Ako aj iné platformy aj toto je hlavne o aplikáciách. Treba povedať, že také špecifické tu chýbajú, no základ a najmä ten pracovný tu je.
Najčastejšie používané aplikácie v základnej výbave alebo s možnosťou doinštalovania:
- Foursquare
- Mapy
- Remember – prepojenie s Evernote účtom
- Evernote
- Skype
- Adobe Reader
- YouTube
- Box
- Dropbox
- Google Talk – bez vypnutia pokročilej ochrany účtu Google sa neprihlásite
- Hub – centrum komunikácie – vskutku užitočné
Čo môže mnohým chýbať:
- PageManager na správu stránky na Facebooku
- Google Keep
- Google Mapy
- Instapaper zadarmo
- ICQ
- aplikácie cestovných poriadkov
- Business Calendar
- Wunderlist
- do
- a mnoho ďalších, napríklad bankingové aplikácie
Nečakajte však nejaké rýchle odozvy v oblasti pridávania nových funkcií. Tu nie je vývoj taký pružný, ako pri Androide alebo iOS. Výrobca, samozrejme, pre svoj systém vydáva aktualizácie. Tiež sme inštalovali nové aktualizácie pôvodných aplikácií. No je to skrátka o dosť pomalšie ako pri vyššie uvedených platformách. Honbu za mini vylepšeniami však pokojne oželieme, treba povedať, že programy fungujú spoľahlivo. Zvyknúť si budete musieť viac na ich odlišný koncept ovládania. Mnohé z nich nemajú funkcie, ktoré očakávate po prechode z inej platformy. Je to škoda a po čase nadobudnete, že je systém a jeho aplikácie akési skostnatené. Vieme, že pri iných platformách hrá veľkú úlohu napojenie na účet výrobcu operačného systému. Aj tu si potrebujete vytvoriť účet, inak nenainštalujete ani jednu aplikáciu. Veľa však s napojením nespravíte.
Druhou záležitosťou je zvyknúť si na štvorcový displej. Ten má celkom príjemné rozlíšenie 720 × 720 px, no stále to bude akosi málo. V režime písania textu na tom nezáleží, pretože pri smartfónoch bez hardvérovej klávesnice vám prekryje veľkú časť displeja softvérová náhrada. Občas nechápavo čakáme na vysunutie virtuálnej klávesnice po označení editačného poľa. Nie je to chyba BB, je to náš zvyk z dlhých rokov používania smartfónov s virtuálnou klávesnicou. Problémy vám budú robiť aj fotografie a video. Na štvorcový pohľad nie je zvyknutý nikto a tak počítajte s tým, že toto zariadenie je vhodné na pracovné fotky. Teda viac ako na fotenie pláže, si radšej odfotíte otváracie hodiny na dverách alebo nejaký text.
Chválime ale napríklad „printscreen“ stlačením oboch tlačidiel hlasitosti naraz alebo funkciu asistenta na prevod reči a vykonávanie hlasových príkazov. Takisto sa nám páčila extrémne vysoká rýchlosť prehliadača internetu. Na druhú stranu nemožnosť otočiť mapu podľa svojej potreby nám dosť vadila. Vždy je otočená na sever a tak sledovanie kade idete bude z pohľadu používateľa trochu nelogické, ak teda nepôjdete priamo na sever.
Parametre modelu Q10
Displej – 3,1“, 720 × 720 px, Super AMOLED
CPU – Snapdragon S4, 1,5 GHz Dual-Core
Pamäť – 2 GB RAM / 16 GB úložný priestor
Sieť – HSPA+, LTE, Wi-Fi A/B/G/N + 5 GHz pásma, mobilný hotspot, BT 4.0, GPS, GLONASS, NFC
Sloty a konektory – miro HDMI, microUSB, audio konektor, microSIM, microSDHC do 32 GB
Klávesnica – BlackBerry klávesnica s napojením na auto korekciu aj pre SK jazyk, podpora klávesových skratiek a iné možnosti personalizácie, podsvietená
Akumulátor – 2100 mAh
Nabudúce
Pokračujeme s testingom a bolestivým prechodom ďalej a už tento týždeň prinesieme naše nové skúsenosti s platformou BlackBerry OS 10.