Zoner Photo Studio umožňuje po najnovšej aktualizácii veľmi dobre pracovať s vrstvami. Práve to vám v module Editor aj umožňuje realizovať tzv. nedeštruktívne úpravy zamerané napr. na zmenu kontrastu, expozície alebo farebného podania. Ukážeme si to na príklade fotky notebooku.

Prejdeme do modulu Editor a v ňom začneme úpravy. V pravej spodnej časti používateľského rozhrania nájdeme položku Pridať vrstvu. Z nej zvolíme položku Expozícia. Vo vzniknutom prostredí môžeme teraz meniť expozíciu podľa potreby a neskôr sa k nej vrátiť. Prípadne celú vrstvu úprav aj vypnúť.

Zaradenie vrstiev úprav v module Editor

Ako ďalšiu vrstvu úprav vyberieme Úrovne. Aj v tomto prípade môžeme nastaviť vhodné pomery, pričom zmeny v tejto vrstve ovplyvnia aj predchádzajúcu vrstvu expozície. Poriadie vrstiev tak vo výslednom podaní hrá dôležitú úlohu pri finálnej podobe fotky. Na vrstve úprav Úrovne si môžeme ukázať aj možnosť práce s maskou – vplyv tejto vrstvy sa pritom vo výsledku prejaví len lokálne. Masku pridáme namierením kurzora na nápis Úrovne a následne tlačidlom MaskaOdkryť všetko. V tejto chvíli je maska celá biela a teda vplyv vrstvy úprav vidíme úplne všade, na celej fotografii. Naším cieľom nech je do fotky pridať vinetáciu, teda aby mala fotografia stmavené okraje. Je to efekt starších fotoaparátov a fotografia často pridaním vinetácie získa na atmosfére. Na vrstve úprav teraz stiahneme úrovne, čím sa celá fotografia stmaví. Prejdeme teraz na položku Nástroje na prácu s výberom, vyberieme Elipsový výber a nastavíme jeho Rozmazanie. Nakreslíme vo fotke elipsu a nad ikonou masky vyberieme položku Skryť výber. Ako vidíte v maske, vo vnútri vznikla čierna elipsa a na fotografii sa prejavila vinetácia. Na záver ešte môžeme pridať vrstvu úprav Farba a doladiť výslednú podobu fotografie.

Upravená fotografia s aplikovanou vinetáciou

 

Stiahnite si Zoner Photo Studio X zadarmo tu:

ZONER PHOTO STUDIO X na 3 mesiace zadarmo

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.