Fotograf Tomáš Hulík získal druhé prestížne ocenenie svojej tvorby za necelý mesiac. Za umeleckú činnosť, ale aj všeobecný prínos sa stal sa jedným z držiteľov Ceny primátora Bratislavy 2018.
Na galaprograme v Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca si v piatok 20. apríla prevzal od primátora Iva Nesrovnala sošku rytiera Rolanda, ochrancu mestských práv a výsad, ktorá je miniatúrou sochy z Hlavného námestia v metropole Slovenska. Slávnostné podujatie bolo súčasťou tradičných Bratislavských mestských dní.
Tomáš Hulík dostal Cenu primátora Bratislavy 2018 za mimoriadne dielo dokumentaristu a výnimočnú prezentáciu Slovenska a Bratislavy filmom a fotografiou, uvádza sa v zdôvodnení.
Koncom marca Tomáš Hulík obsadil tretie miesto v kategórii Divoká príroda v rámci súťaže Federácie európskych profesionálnych fotografov (FEP) v írskom Dubline, na ktorej vyše 200 autorov z 25 krajín prezentovalo takmer 2000 prác.
Fotograf, ale aj režisér, kameraman, ambasádor značky Nikon a k tomu vyštudovaný environmentalista a biológ Tomáš Hulík sa v rámci 26. ročníka Ceny primátora Bratislavy zaradil do vskutku prominentnej spoločnosti predchádzajúcich aj aktuálnych laureátov z kultúrnej sféry. Veď napríklad rok pred ním sa takejto pocty dočkali básnik, prozaik, dramatik a prekladateľ Ľubomír Feldek a spevák a skladateľ populárnej hudby Janko Lehotský a teraz herec a riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura. Cenu primátora Bratislavy 2018 si prevzalo dovedna jedenásť osobností a jeden kolektív.
Osobnosti na ocenenie vyberá vždy primátor na základe návrhov, ktoré predkladajú neziskové organizácie, aktivisti, vedecké a vzdelávacie inštitúcie, ako aj bežní občania mesta. Cena primátora Bratislavy je najvyššie samosprávne ocenenie. Od roku 1993 ho udeľujú obyvateľom, ktorí sa významným, ale nezištným spôsobom zaslúžili o občiansky, kultúrny, spoločenský či športový rozvoj hlavného mesta a spoločnosti. Nositeľom Ceny primátora hlavného mesta sa môže stať každý obyvateľ, ktorý vo svojom odbore celoživotným dielom prispel výnimočným spôsobom k dobru Bratislavy a jej populácie.
Tomáš Hulík pri tvorbe pristupuje s obrovským rešpektom k prírode, čo je naozaj veľmi zreteľne vidieť na jeho viacplánových kompozíciách. Nekoncentruje sa len na obyčajné „portréty zvierat“, ale snaží sa vo svojich záberoch zachytiť aj kontext. Zrejme vďaka tomu pôsobia jeho snímky – či už statické alebo pohyblivé obrázky – tak nesmierne prirodzene.
Tomáš Hulík pri svojej práci fotografa uprednostňuje fototechniku Nikon D850 a Nikkor 200 – 500 mm f/5,6E ED VR, pri fotografovaní divokej prírody obľubuje profesionálny rad zrkadloviek Nikon D850 a teleobjektívy Nikkor AF-S NIKKOR 600mm f/4G ED VR či AF-S NIKKOR 200 – 500 mm f/5,6E ED VR.
Pražský rodák vyštudoval environmentalistiku na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. Pôsobí ako fotograf a dokumentarista, je ambasádor techniky Nikon. Je autorom či spoluautorom viacerých významných prírodopisných dokumentov. Fotografoval a filmoval na východe Ruska, ale aj v Malajzii, Kórejskej republike, Indonézii, Mongolsku a Keni. Jeho tvorba sa objavila v magazínoch a novinách National Geographic, Geographic Traveller, Wildlife, GEO, Universum, The Times, Daily Mirror či Lidé a země a spolupracoval s televíznymi stanicami ako ORF, ZDF, NDR, WDR, ARTE, Discovery Channel a Al Jazeera. Žije v Bratislave.