Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Aj tento rok sa tri slovenské študentské tímy postavia na štart londýnskej trate medzinárodných pretekov Shell Eco-marathon Europe 2018 a spolu s ďalšími 172 tímami ukážu, že študenti majú predstavu o tom, ako by mohla vyzerať mobilita budúcnosti.     

Slovenské študentské tímy zo Strojníckej fakulty STU, Strojníckej fakulty TUKE ale aj Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave majú s pretekmi dlhoročné skúsenosti. Na svojich vozidlách však ďalej pracujú a vylepšujú ich najnovšími technológiami. Cieľ majú jasný: prejsť čo najviac kilometrov na jeden liter paliva či jednu kilowatt hodinu elektrickej energie.  Slovenský rekord držia košickí študenti, ktorí prešli na svojom vozidle takmer 783 km na jeden liter benzínu. Aj tento rok sa ho budú snažiť posunúť.

Novinky jednotlivých študentských tímov  Strojnícka fakulta TUKE Košičania vsádzajú na úplne nové vozidlo. Karoséria nového auta bude z ultraľahkých materiálov, takže celková váha klesne na 35 kg. Vylepšený aerodynamický tvar eliminuje aj  najmenší odpor vzduchu..

Strojnícka fakulta STU  Bratislavský tím tento rok upravuje spôsob riadenia. Ich vozidlo už nebude mať klasický volant, ale pákove riadenie. Zmenou prešla aj spojka, ktorá po novom nebude odstredivá ale účinnejšia suchá trecia. Nový dizajn pripravujú študenti architektúry.  

Stredná priemyselná škola dopravná  v Trnave Tento rok tím pracoval na zrýchlení vozidla a z pôvodných 35 km/h sa dostal na 55 km/h, spevnil karosériu, prerobil systém riadenia vozidla a doplnil riadiacu jednotku elektromotora o systém rekuperácie (opätovné získavanie elektrickej energie z kinetickej energie vozidla).  

Preteky v efektívnej jazdy Preteky Shell Eco-marathon Europe sa konajú v rámci festivalu inovatívnych myšlienok a vízií v oblasti budúceho využívania energie Make the Future. Tento rok opäť prinesú do olympijského parku Queen Elizabeth Olympic Park v Londýne nabitý štvordňový program (5. – 8. júla 2018). Okrem samotných pretekov návštevníci spoznajú energie budúcnosti ako napríklad vodíkový pohon, riešenia pre elektromobilitu alebo si budú môcť obzrieť autonómne vozidlo.  

Študenti, ktorí sa zapájajú do pretekov Shell Eco-marathon nevyužívajú iba získané vedomosti zo školy, ale podujatie im ponúka priestor pre vlastné inovácie, vízie a predstavy ako by mohla vyzerať budúca mobilita v mestách.  Preteky sú dôkazom toho, že školy a univerzity sú miestom pre inovatívny výskum a sú dôležitým článkom v debate o budúcnosti energií či dopravy.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.