Kategória, ktorá je naozaj náročná na vzájomné porovnanie.

Výber aktualizovaný a platné pre obdobie jari 2022. Príliš veľa zmien v porovnaní s jeseňou nečakajte. Telefóny vo svojom životnom cykle o toľko nezostarli a čakáme na uvedenie pokračovateľov. Ten by mohol tento výber zlacniť. Čipová kríza je stále s nami, takže zlacňovanie sa nemusí týkať všetkých smartfónov.

Tento prehľad vám dá jasné smerovanie, ktorý smartfón si vybrať alebo ho radšej nechať byť. Keď sa začala dva roky spätne meniť technologická výbava smartfónov, posunula sa s tým ruka v ruke cenová hladina. Telefón za 200 eur v minulosti znamenalo trápenie a bolo to tak nejak devastovanie našej planéty. Netvrdím, že dnes kúpite super delo s preostrovaním v noci a 5G procesorom. Je to ale segment, ktorý sa dá ako tak použiť.

Využiť môžete naše tipy, ďalšie verzie smartfónov v kategórii do 350 eur nájdete s cenovým filtrom na Heureke v poradí doporučenom inými nakupujúcimi na internete.

V článku uvádzame pod konkrétnym smartfónom jeho oficiálnu cenu v čase uvedenia od výrobcu alebo jeho zníženú cenu. Ak hľadáte ešte nižšie ceny, porovnávač cien zahrnie aj ďalšie e-shopy, kde sa dá daný kus získať. My ich pre názornú ukážku uvádzame v štandardizovanej forme. Takto získate najlepší prehľad o tom, ako sa cena hýbala a za akú cenu chcel výrobca telefón pôvodne predať.

Tip: Okrem e-shopu s najlepšou cenou je dôležité sledovať aj certifikáciu v programe Overené zákazníkmi, aby ste predišli možným problémom napríklad v prípade reklamácie. Heureka sleduje aktuálnu kvalitu e‑shopov a vďaka tomu vždy spoznáte, ktorý e‑shop poskytuje svojim zákazníkom kvalitné služby.

Tým sa ale dostávame k hranici do 300 eur. Tá trochu podskočila a tak je tu nová hranica do 350 eur. Všimnite si ceny väčšiny telefónov v tomto prehľade. Existujú inak ešte aj drahšie varianty, ale mení sa buď RAM alebo úložisko. To jediné dvíha cenu. Výrobcovia pochopili, že keď ich vlajková loď môže stáť 1000 eur, stredná trieda sa môže trochu zdvihnúť. Základ je variť žabu pomaly.

Nakoniec je ale víťazom používateľ. Tých 50 eur navyše nie je tak silný cenový nárast a dnes dostávate v strednej triede neprekonateľný pomer cena / technologické vymoženosti.

Realme 9 Pro 5G

Novinka nahrádza telefón Realme 8 Pro, ktorého cena je v jarnom období ešte o 20 eur nižšia v porovnaní so zimou 2021. Teda sa dá kúpiť za 279 eur.

Telefón stojí 319 eur, má 8 GB RAM a 128 GB úložisko. Táto značka predstavuje silnú konkurenciu pre Xiaomi a Motorolu. Dobre sa drží v ruke, v balení nájdete obal na telefón a 33 W nabíjačku.

 • Tento telefón vám dá všetky podstatné funkcie za dobrú cenu. Jeho výbava je naozaj nadštandardná. Napríklad taký 120 Hz displej.
 • V neprospech je absencia vodoodolnosti. Zadná strana sa rýchlo zapráši a chytá na seba odtlačky. 8 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát má mierne rezervy.

Cena: 319 eur za 8 / 128 GB verziu

Overte si aktuálne ceny a dostupnosť na Heureke.

Motorola EDGE 20 Lite

Podarený telefón, to treba uznať. Je väčší ako všetky Motoroly. Výrobca išiel na istotu a pridal 5000 mAh batériu. Funkcia Ready For na prepojenie s počítačom je tiež niečo, čo má vysokú pridanú hodnotu a tento mobil odlišuje od ostatných.

 • Tento telefón vám dá celodennú výdrž pri náročnom používaní. Naozaj sa netreba obmedzovať. Chválim 90 Hz displej a celkovú svižnosť telefónu. Z mojich skúseností je to najrýchlejší telefón do 350 eur práve vynikajúcou optimalizáciou a skoro čistým Androidom.
 • V neprospech ale hovorí iba základná odolnosť voči vode a prachu. Telefón ponorenie do vody poškodí. Kto chce prepracované aplikácie od výrobcu alebo iné rozhranie ako štandardnú súčasť, tu nepochodí. Najlepšie sú na tom Samsung a Xiaomi.
Heureka má takýto graf pre každý produkt. Tu sa dá sledovať vývoj ceny v čase.

Cena: 299,90 eur za verziu 8 / 128 GB; od jesene klesla cena o 50 eur

Overte si aktuálne ceny a dostupnosť na Heureke.

Samsung Galaxy A52 5G

Galaxy A42 5G, ktorý bol ešte v zime na tomto mieste a patril medzi jednu z najlepších kúp v rámci lacnejšej triedy u Samsungu, sa vytráca z obchodov. Teraz máte možnosť kúpiť model Galaxy A52 5G, ktorý sa nám do prehľadu doteraz nevošiel pre jeho vysokú cenu.

Sú e-shopy, ktoré s cenou išli dole a zmestili sa do nášho výberu. Takisto je tu novinka Galaxy A33 5G z marca 2022, no tá sa o 16 eur nevošla do nášho výberu.

 • Tento telefón vám dá rozhranie Samsung, ekosystém výrobcu a maximálne vylepšenia systému do posledných detailov. To vrátane prepracovaných aplikácií. Páčili sa mi aj fotografie spravené týmto telefónom.
 • V neprospech hovorí práve obrovská nadstavba tohto telefónu. Na Galaxy S21 je perfektná, výrobca ale zabudol, že jeho nadstavba pobeží aj na menej výkonných telefónoch. Rýchlosťou sa nemôže rovnať so žiadnym telefónom z tohto prehľadu.

Cena: dá sa kúpiť už aj do 350 eur

Overte si aktuálne ceny a dostupnosť na Heureke.

Xiaomi Mi 10T Lite

Stále veľmi dobrý telefón, ktorý odporúčam kúpiť. Má jemný displej, 6,67“ uhlopriečku a Snapdragon 750G. V teste by nevyhral, ale v praktickom živote to je rýchly telefón aj v „lajtkovej“ verzii.

Telefón sa postupne vytráca z e-shopov. Verzia Xiaomi 11T Lite ešte stále veľmi drahá a na mi-store.sk stojí 499 eur.

 • Tento telefón vám dá veľkú batériu s kapacitou 4820 mAh a 33 W nabíjanie, 120 Hz displej a najmä svižný výkon s rozhraním od Xiaomi. Fotoaparát je ale znížený na 64 Mpx, je to predsa Lite verzia.
 • V neprospech hovorí absencia skutočnej odolnosti voči vode. To je asi jediná vec, ktorá by mi ako tak prekážala.

Mimo stanoveného limitu 350 eur je ešte model Xiaomi 11 Lite 5G NE za cenu 369 eur (6 / 128 GB). Výborný a snáď aj najľahší smartfón so 6,55“ uhlopriečkou displeja.

Cena: 299 eur za 6 / 128 GB; cena sa drží, niekde je nižšia o 30 eur. Bude to závislé od e-shopu. Takisto aj tu sa môžete stretnúť s horšou dostupnosťou vo vami používaných e-shopoch a treba hľadať inde. Napríklad v TPD.

Overte si aktuálne ceny a dostupnosť na Heureke.

CAT S52

Najkrajší odolný telefón, aký sa dá dnes kúpiť. Oplatí sa vtedy, keď potrebujete ozajstnú odolnosť nad rámec, ktorú dnes poskytujú telefóny bežne.

 • Tento telefón vám dá nadštandardné funkcie odolnosti, teda napríklad rýchle prístupové tlačidlo, ktorého funkcie si definujete sami alebo podporu ovládania v rukaviciach. Aj zadná strana je protišmyková, žiadne lesklé a hladké spracovanie ako na ostatných telefónoch.
 • V neprospech tohto telefónu hovorí starší Android, slabší výkon ako aj pomalšie reakcie fotoaparátu. Technické parametre sú skrátka na úkor konštrukcie a iných vyladení.

Cena: 309 eur za 4 / 64 GB verziu; drží si svoju cenu zo zimy 2021

Overte si aktuálne ceny a dostupnosť na Heureke.

OnePlus Nord N10 5G

OnePlus ide do nových vôd. Chce svoje telefóny zlacniť a tak vyrobil jeden z takýchto variantov.

 • Tento telefón vám dá špeciálne upravené rozhranie Androidu vo forme vlastného systému nazvaného OxygenOS. S nabíjaním na úrovni 30 W som spokojný, tiež chválim 90 Hz displej.
 • V neprospech ale hovorí absencia odolnosti voči vode a prachu. Chýbal mi tiež trojpolohový prepínač režimov, ktorými sa „skutočné OnePlus“ vyznačuje.

Cena: teraz máte možnosť kúpiť nástupcu tohto modelu teda Nord2 5G za cenu okolo 400 eur. Zmena oproti zime 2021 je vyraďovanie telefónu z ponúk e-shopov.

Smartfón sa na Heureke nenachádza.

Xiaomi Redmi Note 11S 5G

Xiaomi Redmi Note 10 Pro je stále veľmi dobrá voľba, telefón ale na mi-store.sk nenájdete. Výrobca ho totiž nahradil novým Redmi Note 11 Pro+ 5G. Do tohto výberu sa pre svoju cenu 419 eur nehodí, preto som vybral model v nadpise.

Je to klasika od Redmi. Za veľmi dobrú cenu, veľmi dobré parametre. Od základu je tu najnovšie rozhranie MIUI 13. Je tu 5000 mAh batéria a 33 W nabíjanie. Hlavnou zmenou oproti minulosti je 50 Mpx fotoaparát.

 • Tento telefón vám dá rýchle nabíjanie a 90 Hz displej. Takisto aj duálne reproduktory a audio konektor. Celkovo je to zaujímavý telefón, no je jasné, že po roku nemôžete čakať zázraky a výrobca si tak plní skôr povinnosť uviesť nový model
 • V neprospech telefónu môže byť vyššia hmotnosť (195 gramov) alebo oficiálne nekomunikovaná vodoodolnosť. Note 10 Pro mal IP53. Teraz výrobca pre istotu nepriznáva žiadnu.

Cena: 299 eur za 6 / 128 GB verziu; Verzia 4 / 128 GB nemá zmysel. Je o 20 eur lacnejšia a vyhnite sa jej oblúkom.

Overte si aktuálne ceny a dostupnosť na Heureke.

Motorola Defy

Odolná verzia od Motoroly, no v skutočnosti na telefóne pracovala firma Bullitt Group, ktorá má právo používať označenie CAT. Výhoda je v skutočnom zosilnení proti poškodeniu. Výbava tomu odpovedá a tak je slabšia. Cieľová skupina chce hlavne telefón, ktorý niečo prežije.

 • Tento telefón vám dá super odolnosť, niečo v porovnaní s CAT S52 a 5000 mAh batériu. Na rozdiel od CAT S52 má Android 11.
 • V neprospech hovorí slabšia výbava, tak napríklad 48 Mpx hlavný fotoaparát a procesor z nižšej série, Snapdragon 662. Rovnako aj RAM na úrovni 4 GB je naozaj na hrane aj s čistým Androidom.

Cena: 329 eur za 4 / 64 GB verziu; Cena je opäť nižšia a telefón sa dá kúpiť na Heureke už od 199 eur. To je ale extrém. Najvyššia cena je uvedená 320 eur. To je ale stále lacnejšie, ako cena v zime.

Overte si aktuálne ceny a dostupnosť na Heureke.

Heureka

Prečítajte si aj: