Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Na veľtrhu FESPA 2018 (berlínske výstavisko Messe Berlin, 15. – 18. mája, stánok A40/B40 v hale 3.2) predstaví spoločnosť Canon novinku Océ Touchstone. Ide o unikátne riešenie pre tlač s efektom reliéfu, ktoré sa uložia v digitálnej veľkoformátovej grafike, výrobu interiérových dekorácií a obalov.

Canon na veľtrhu FESPA predstaví Océ Touchstone, unikátne riešenie pre viacvrstvovú reliéfnu tlač

Nové riešenie spoločnosti Canon umožňuje výrobcom grafiky, značení aj dodávateľom dekoratérskych služieb použitie flatbed tlačiarne Océ Arizona na tlač viacerých vrstiev, vystupujúcich z plochy pozadia. Výsledkom je tlačený efekt, ktorý napodobňuje povrchy s textúrou, embosovaním a umožňuje použitie metalických akcentov a tlač plastického písma.

Océ Touchstone je komplexným riešením, ktoré sa skladá zo štyroch komponentov: plug-in nástroja pre návrhy v Adobe Photoshope, riešenie workflow ONYX Thrive, softvér Océ Touchstone využívajúci technológiu Océ ALPS (Advanced Layer Printing System) a veľkoformátovú flatbed tlačiareň radu Océ Arizona 1200 alebo 2200.

Celý integrovaný systém bol starostlivo navrhnutý tak, aby bolo možné ľahko vytvárať kvalitnú reliéfnu tlač, s ktorého pomocou môžu dodávatelia profesionálnych grafických produktov, výrobcovia obalov a výstavných stojanov alebo podniky v priemyselnom sektore poskytnúť vysokú pridanú hodnotu svojim zákazníkom.

„Dodávatelia profesionálnych grafických produktov a služieb hľadajú inovatívne spôsoby, ako sa odlíšiť od svojich konkurentov a ponúknuť zákazníkom pridanú hodnotu. Dizajnéri a zadávatelia náročnejšej tlače sú zase čoraz viac ochotní priplatiť si za štýlovejšiu a pôsobivejšiu povrchovú úpravu,“ hovorí Mark Lawn, riaditeľ Graphics & Communications Group spoločnosti Canon Europe.

Tento trend sa potvrdil aj v nedávnom prieskume, ktorý uskutočnila spoločnosť InfoTrends. Z výsledkov prieskumu vyplýva, že 89% všetkých zadávateľov tlače a 43% dodávateľov profesionálnych grafických riešení počíta s tým, že za textúrovanú alebo reliéfnu tlač zaplatí viac.

„Materiály tlačené na zariadení Océ Arizona je teraz možné vylepšiť unikátnymi textúrami, nízkym reliéfom alebo metalickými akcentmi, ktoré upútajú pozornosť a oslovia zákazníkov v najrôznejších oblastiach trhu, vrátane výrobcov značení, dekorácií či obalov. Pre dosiahnutie spoľahlivého a presného umiestnenia bodov pre optimálne výsledky reliéfnej tlače, musí mať technológia flatbed dokonalé umiestnenie médií a presné nanášanie jednotlivých vrstiev práve tak, ako ponúkajú tlačiarne radu Océ Arizona. Océ Touchstone prináša dodávateľom profesionálnych grafických riešení možnosť dodať ponúkaným produktom prvok výnimočnosti a hmatový vnem,“ ďalej vysvetľuje Mark Lawn.

Tlač rôznych povrchov aj Braillového písma

Nové riešenie Océ Touchstone možno využiť na vytvorenie celej rady povrchov s textúrou – napríklad vzhľadu kameňa, tehál, dreva i dlaždíc, a majú tak silný potenciál na využitie v oblasti interiérových a exteriérových dekorácií. Výrobcovia značení môžu túto technológiu tiež efektívne využiť napríklad pre tvorbu nápisov v Braillovom písme, embosovanie alebo pre reliéfne nápisy.

V rámci technológie Océ Touchstone sa návrh aj dizajn jednoducho vytvára pomocou plug-inu pre Adobe Photoshop. 3D náhľad umožňuje používateľom dopredu zistiť nutnosť prípadných úprav, či už ide o celkový vzhľad alebo výšku reliéfu. Akonáhle je dizajn dokončený, prevedie sa do formátu štandardného súboru PDF. To uľahčuje zdieľanie pre samotnú výrobu.

Riešenie pre workflow ONYX Thrive sa stará o správu farieb a odovzdáva informácie Océ ALPS, teda technológiu, ktorá spracováva 2D dáta aj údaje o výške do súboru pre reliéfnu tlač. Potom ho „pokrája“ na jednotlivé vrstvy, ktoré majú byť vytlačené, vytvorí presné zadanie formou dávkovej úlohy a odošle ho do flatbed tlačiarne.

Systém Océ Arizona tlačí jednotlivé vrstvy s dokonalým usporiadaním médií vďaka tomu, že automaticky dvíha tlačové hlavy. Výnimočná presnosť a usporiadanie flatbed tlačiarní Océ Arizona v kombinácii s technológiou Océ ALPS zabezpečí, že zákazníci dostanú s každou prevedenou tlačovou úlohou stopercentnú kvalitu.

„Z toho, čo sme od našich zákazníkov počuli, bolo jasné, že majú chuť inovovať tlač dodaním textúry a ďalších efektov. Až doteraz to vyžadovalo veľa experimentovania s rôznymi a nepredvídateľnými výsledkami. S Océ Touchstone sme sa rozhodli priniesť riešenie, ktoré pretaví kreatívne vízie v realitu,“ uvádza Wouter Derichs, marketingový riaditeľ pre veľkoformátovú tlač v spoločnosti Canon Europe.

„Tým, že sa staráme o komplexné spracovanie tlače vo viacerých vrstvách a o optimalizáciu tlačových súborov v pozadí, umožňujeme našim zákazníkom, aby sa mohli sústrediť na to, ako zakaždým získať úchvatné reliéfne výsledky. Veríme, že vďaka Océ Touchstone, vynikajúcej reprodukcii farieb a schopnosti presnej tlače Océ Arizona, získajú zákazníci istotu kvality reliéfnej tlače, ktorá nemá na trhu obdobu,“ dodáva Wouter Derichs.

Na veľtrhu FESPA 2018, ktorý prebieha na výstavisku Messe Berlin v dňoch 15. – 18. mája, sa technológia Océ Touchstone predstaví na stánku spoločnosti Canon v hale 3.2 spoločne s tlačiarňou Océ Arizona 1280 GT. Ich spojením bude vytvorená embosované balenia, interiérové ​​dekorácie a predajné stojany.

Canon Europe ponúka Océ Touchstone na trhu od mája 2018.

 

Značky: