7. januára začína najväčšia technologická výstava na svete.

Výstava CES každoročne štartuje nový rok vo svete IT technológií. Mesto hriechu Las Vegas sa vtedy na pár dní premení na najväčšiu zbierku všemožných technológií. Niektoré uspejú, po iných o pol roka ani pes neštekne. Začiatkom januára je však v Las Vegas všetko – svetoznáme firmy, perspektívne start-upy aj firmy s produktami, o ktorých sa vám ani nesníva. A tiež aj my, Ondrej a Roman.

Doplnené: Pozrite si náš program v nedeľu vo videu

CES je zároveň miestom, kde sa hovorí o technológiách, ktoré sa dostanú do komerčnej prevádzky o pár mesiacov, alebo možno až o pár rokov. A možno ani nie. Bez ohľadu na to, aká je ich budúcnosť, priamo z Las Vegas vás o nich budeme informovať. Sledujte nás teda na našej webovej stránke touchit.sk, YouTube kanáloch TOUCHIT omacko111 na sociálnych sieťach (áno, máme aj Instagram) sa vám budeme snažiť prinášať všetky najnovšie informácie z prvej ruky.

Nebude to jednoduchá úloha. Máme pred sebou 4 dni, ktoré sú nabité programom od rána do večera. Začíname už dnes ráno amerického času (na Slovensku teda vo večerných hodinách), v nedeľu 7. januára a počas najbližších dní sa môžete tešiť na záplavu noviniek zo všetkých odvetví informačných technológií.

Macko vo svojom brlohu. Čakanie pred konferenciami je dlhé, času na presun je však často oveľa menej

Čo nás čaká v Las Vegas (všetky články z výstavy CES 2018 nájdete v pravidelne aktualizovanom zozname TU)

Notebooky s rekordnou výdržou

Lenovo, Acer, ASUS, MSI, Dell a ďalší výrobcovia ukážu vynovené modely svojich notebookov. Viac sa však tešíme na ďalšie informácie a prvý pohľad na nedávno oznámené Windows zariadenia s procesormi Snapdragon, ktoré si pôjdeme pozrieť priamo do Microsoftu a sľubujú revolučnú výdrž na jedno nabitie, ľahkú konštrukciu a výbornú mobilitu. Uvidíme, nakoľko obmedzujúci bude výkon ARM procesorov.

ASUS NovaGo je jeden z prvých Windows notebookov s procesorom Snapdragon

Technológie pre smartfóny roku 2018

Smartfóny sa obvykle predstavujú na MWC v Barcelone, avšak na CESe určite uvidíme nový Samsung Galaxy A8 a očakáva sa aj oznámenie nových telefónov radu Sony Xperia. Najpravdepodobnejšie je predstavenie prírastkov strednej triedy Xperia XA2, XA2 Ultra a L2. Na vlajkové lode si budeme musieť počkať až do konca februára.

Už v Las Vegas sa však bude výrazne hovoriť o využití umelej inteligencie v smartfónoch, čo je téma, ktorú koncom minulého roka odštartovali Huawei a Apple. Svoj AI procesor už má aj Samsung – písali sme o ňom pred pár dňami a uvidíme ho aj vo Vegas. Veríme, že sa dozvieme ďalšie detaily.

Všetky články z výstavy CES 2018 nájdete v pravidelne aktualizovanom zozname na tejto stránke

Inteligentné/nositeľné zariadenia, ktoré určite nevymyslíte

Minulý rok sme na CESe videli inteligentnú kefu, ktorá vám povie, ako si máte optimálne česať vlasy a tiež aj inteligentnú palicu pre slepcov. V Las Vegas tiež predstavovali inteligentnú odsávačku ženských prsníkov, ktorá má svoju vlastnú mobilnú aplikáciu, takže veríme, že podobné lahôdky uvidíme aj tento rok. Potvrdené je napr. predstavenie inteligentného posteľného robota, ktorého môžete objímať počas spánku. Jeho funkcionalitu však zakrýva rúško tajomstva.

Očakávame tiež predstavenie nových inteligentných hodiniek, senzorov spánku a ďalších zariadení, ktoré sú zamerané na zdravý životný štýl. Takisto sme pripravení na záplavu televízorov a inteligentných reproduktorov so zabudovanými virtuálnymi asistentmi Google Asistent, Alexa či Cortana. A uvidíme aj iRobota, ktorý okrem vysávania navrhne umiestnenie Wi-Fi adaptéra pre kvalitnejšiu bezdrôtovú sieť v domácnosti.

Jeden z najzaujímavejších produktov výstavy CES 2017 – odsávač materského mlieka

8K televízory

Bitka medzi OLED a QLED televízormi a rôznymi HDR štandardami neutícha. V Las Vegas uvidíme novinky, ktoré môžu naznačiť, kto bude určovať trendy počas najbližších rokov. Chystáme sa prezentácie spoločností Samsung, Panasonic, LG aj Sony. A áno, tešíme sa aj na 88-palcový televízor s 8K rozlíšením.

88-palcový televízor s rozlíšením 8K od LG

Všetky články z výstavy CES 2018 nájdete v pravidelne aktualizovanom zozname na tejto stránke

Autonómne automobily

Ak sa nám podarí, po Stripe sa odvezieme v autonómnom taxíku, ktorý bude jazdiť po Las Vegas úplne bez šoféra. Je jasné, že autonómne vozidlá a využitie umelej inteligencie v automobilovom priemysle bude patriť medzi najhorúcejšie témy. Očakávame, že automobilky tiež ukážu pár futuristických konceptov, ktoré skvelo vyzerajú na fotkách. A určite sa nezabudne ani na elektromobily.

Takto má vyzerať budúcnosť automobilov podľa BMW. Bolo predstavené na CES 2017

Veľký stánok Googlu

Google to myslí so svojou hardvérovou divíziou vážne a v Las Vegas bude mať po dlhej dobe veľký stánok, kde bude vystavovať svoje novinky. Určite si ho nenecháme ujsť a pôjde ho nafotiť a natočiť na video.

A bude toho ešte viacej. Pôjdeme sa pozrieť na nové mobilné procesory od AMD, zistíme, čo nové pripravuje Intel a tiež nás čakajú novinky zo sveta virtuálnej a rozšírenej reality a takisto zo segmentu inteligentných domácností. Tiež sa bude hovoriť aj o 5G konektivite, ktorá je v poslednej dobe horúcou témou.

Pred rokom sme videli Project Alloy od Intelu. Technológia dnes už neexistuje, ale na CES 2018 budú prezentované iné novinky zo segmentu rozšírenej a virtuálnej reality

Všetky články z výstavy CES 2018 nájdete v pravidelne aktualizovanom zozname na tejto stránke

Prečítajte si aj:

CES za oponou: Aká je táto výstava naozaj a čo sa do našej veľkej reportáže nezmestilo

Značky: