Začiatok roka je v mobilnom svete predzvesťou toho, čo počas celého roka uvidíme v obchodoch a v našich vreckách. Hovoríme o konferencii MWC (Mobile World Congress) 2017, ktorá sa už tradične koná v Barcelone.

Výstava práve začína, prvá časť redakcie TOUCHIT sa dostane na miesto konania v sobotu, druhá v nedeľu. Očakávajte na tejto stránke rýchle správy o predstavení noviniek.

O MWC sme hovorili aj v HH Televízii v relácia Hosť v štúdiu a prinášame vám záznam nášho vystúpenia.

V tomto katalánskom megameste sa stretnú takmer všetci výrobcovia smarfónov, tabletov a aj ďalších zariadení, aby ukázali, aké majú široké ramená a s čím sa chystajú zaútočiť na peňaženky svojich potencionálnych zákazníkov. Je to priestor na inovácie a zaujímavé vízie, ktoré odprezentujú v dňoch od 27. februára do 2. marca 2017. Ešte predtým sú však dva novinárske dni a práve tie sú mimoriadne dôležité. Apple samozrejme bude chýbať, tieto akcie sú akosi pod jeho úroveň. Zato príslušenstva pre iPhone je to vždy naviac.

Ako to už tradične býva, málokedy sa všetky informácie udržia pod pokrievkou. Niekedy sú to úniky riadené, inokedy sa stane, že naozaj sa niečo prezradí skôr. My už máme celkom dobrý prehľad o tom, čo sa chystá. Je však pravdou, že občas sa niektoré informácie podarí utajiť do poslednej chvíle a práve preto sa sem oplatí chodiť. Teraz máme pre vás plejádu špekulácií a „zaručených“ informácií, čo teda na MWC uvidíme.

Na MWC sa ukážu takmer všetci veľkí, ale aj menší hráči na trhu, okrem Apple bude chýbať Xiaomi. Spoločnosť Xiaomi otvorene oznámila, že sa výstavy MWC nezúčastní, pretože nemá žiadne nové zariadenia. A to aj napriek tomu, že sa pred časom vo veľkom špekulovalo, či v Barcelone nepredstavia svetu nový Mi 6. Zdá sa, že nie.

LG s modelom G6

V prípade tejto kórejskej spoločnosti je takmer všetko jasné a firma to nijako neskrýva. LG nám už v nedeľu 26. februára presne napoludnie ukáže svoju vlajkovú loď – LG G6. Podľa našich informácií by sa mal tento smartfón na trh dostať 7. apríla tohto roku.

Ako sme vás už informovali pred časom, LG G6 chce priniesť 5,7-palcový QHD+ (1440 × 2880) displej s pomerom strán 2:1 a technológiou in-TOUCH, ktorá umožní úplne vynechať v zariadení samostatnú dotykovú vrstvu. Tá bude zabudovaná priamo v LCD paneli. Okrem toho by mal LG G6 ponúknuť procesor Snapdragon 821 (lebo všetky zásoby procesorov Snapdragon 835 vykúpil údajne Samsung), až 6 GB RAM, väčšiu batériu s podporou bezdrôtového nabíjania a inovatívny dizajn. Taktiež sme sa dostali aj k prvej fotografii zariadenia. Okrem toho spoločnosť pripravuje aj prezentáciu modelu G6 Compact.

SONY zatiaľ s prekvapením

Masívnu ponuku si so sebou na MWC prinesie Sony a predstaví nám ju v pondelok 27. februára o 8 ráno.

Na MWC 2016 nový modelový rad predstavil Hiroki Totoki

Nová ponuka má pozostávať z piatich zariadení:

  • Vlajková loď s kódovým označením Yoshino: 5,5-palcový displej s rozlíšením 2160 × 3840 pixelov. Smartfón má mať procesor Snapdragon 835, 4 GB alebo 6 GB RAM a senzor IMX400.
  • BlancBright: 5,5-palcový displej s rozlíšením 1440 × 2560, 4 GB RAM, Sony IMX400 senzor a ohľadom procesora sa špekuluje o Snapdragon 835 alebo Snapdragon 653.
  • Keyaki: 5,2-palcový displej s rozlíšením 1080 × 1920, procesor MediaTek Helio P20, 4 GB RAM, 64 GB úložného priestoru, zadná 16 MPx a predná 8 MPx kamera.
  • Hinoki: 5-palcový displej s rozlíšením 720 × 1280, procesor MediaTek Helio P20, 3 GB RAM, 32 GB úložného priestoru a rovnakú kameru ako vyšší model.
  • Mineo: nástupca Xperie XA alebo Xperie M s cenovkou okolo 350 USD.

Vzhľadom na komplikovanejšiu situáciu v mobilnej divízii je však ťažké predpokladať, či budú tieto informácie po poslednej finančnej správe Sony pravdivé a či spoločnosť nezmenila svoje plány.

SAMSUNG zatiaľ bez novej vlajkovej lode v smartfónoch

Samsung Galaxy S8 na MWC 2017 zatiaľ neuvidíme, o čom sme vás taktiež informovali. Na tlačovej konferencii v nedeľu 26. februára 2017 o 19 hodine tak pravdepodobne ukážu nový tablet Galaxy Tab S3 a taktiež aj Galaxy TabPro S2 s Windows 10. Okrem toho sa špekuluje, že spoločnosť predstaví dve skladacie zariadenia s OLED displejmi.

HUAWEI s P10

Spoločnosť Huawei nám pravdepodobne ukáže nielen svoj model P10, ale aj hodinky Huawei Watch ďalšej generácie. P10 má mať duálny LEICA fotoaparát, 5,2 alebo 5,5-palcový displej (verzia P10 Plus) a procesor Huawei Kirin 960. Viac ukrýva prezentačný leták, ktorý sa dostal na verejnosť.

HTC a ich náročný rok

HTC má pred sebou veľmi rušný rok. Za necelé dva mesiace stihli, napríklad, vydať dve nové zariadenia HTC C Ultra a HTC C Play. Situácia tejto firmy na Slovensku je však viac ako neprehľadná. Je ťažké predpokladať, či sa na MWC dočkáme niečoho nového a prevratného, no každopádne špekulácie hovoria o 5,5-palcovom QHD displeji, ktorý by mal pokrývať celé telo telefónu od jedného až po druhý okraj. Samozrejmosťou by mala byť kovová konštrukcia procesorom by mal byť Qualcomm Snapdragon 835. Zariadenie má mať 12 MPx kameru a batériu s kapacitou 3700 mAh. Ďalšie zdroje hovoria o tom, že zariadenie by mohlo mať až 8 GB RAM, zakrivený displej a 256 GB pamäte.

HTC U Play

Vstáva NOKIA z popola?

Polomŕtva mobilná divízia slávnej spoločnosti je teraz vo vlastníctve firmy HMD a tá robí všetko preto, aby značke Nokia vrátila nielen život, ale aj zašlú slávu. Podľa informácií z rôznych zdrojov má Nokia v talóne štyri nové zariadenia s rozmermi od 5 až po 5,7-palca. Možno sa dočkáme Nokie D1C, o ktorej sa už šepká už veľmi dlho, alebo smartfón Nokia 6, ktorým spoločnosť láka na spomínanú udalosť. Alebo zažijeme znovuzrodenie legendárnej Nokie 3310.

LENOVO aj jeho MOTO G5 a jeho Plus

Lenovo nám na MWC ukáže prostredníctvom svojho zariadenia Moto G5 Plus, o ktorom sme vás pred niekoľkými dňami detailne informovali. Smartfón má mať 5,2-palcový displej s Full-HD rozlíšením, osemjadrový Snapdragon 625 procesor s frekvenciou 2,0 GHz, 12 Mpx fotoaparát, NFC, snímač odtlačkov prstov, 4 GB RAM, 32 GB úložisko, 3000 mAh batériu s podporou rýchleho nabíjania. Tlačovka je v nedeľu, 26. februára o 16:30, my máme dohodnuté aj stretnutie s Marekom Tóthom z Lenova a prinesieme kompletné pokrytie tejto firmy.

Model Moto G5 má mať 5-palcový Full HD displej, Snapdragon 430, 2 GB RAM, 32 GB pamäte, 2800 mAh batériu a 13 Mpx zadnú kameru.

BLACKBERRY a jeho tajomstvo

BlackBerry nám ukáže u v sobotu 25. februára o 19 hodine viac ohľadom ich nového zariadenia BlackBerry Mercury, ktoré bolo prezentované na výstave CES v stánku výrobcu, spoločnosti TCL.

A čo ostatní

Samozrejme, ani zvyšná konkurencia nespí. Spoločnosti ako Alcatel (špekuluje sa o predstavení piatich nových zariadení), Microsoft, Coolpad, Meizu, HP, Asus sa na najväčšiu udalosť roka taktiež zodpovedne pripravovali a my sa už nevieme dočkať toho, čo nám ukážu. Sledujete nás už od soboty večera so spravodajstvom priamo z Barcelony.

Dominik Farkaš, na článku spolupracoval Ondrej Macko