Mierne upravený Android 7.1.1 s júlovou aktualizáciou zabezpečení

Xperia XZ Premium má vo výbave procesor Snapdragon 835, 4 GB RAM, 64 GB úložisko a operačný systém Android 7.1.1. O výkone telefónu nemá zmysel hovoriť. Je to vlajková loď, ktorá obsahuje aktuálne najlepší procesor spoločnosti Qualcomm na trhu. Všetko teda beží plynulo a bez sekania, vrátane hier a multitaskingu.

Operačný systém Android 7.1.1 využíva nadstavbu spoločnosti Sony, ktorá síce výraznejšie nemení vizuál systému, avšak pridáva niekoľko funkcií. Funguje napr. možnosť potiahnuť prstom dole na domovskej obrazovke pre rýchle vyhľadávanie aplikácií v telefóne, čo sme často využívali. Zvyk z iPhonu. Taktiež si môžete nechať zobraziť obrazovku so službou Google Now, tak, ako to umožňuje čistý Android. Nadstavba spoločnosti Sony je prakticky jediná nadstavba výrobcu tretích strán, ktorá to umožňuje. Samozrejme, do úvahy neberieme výrobcov, ktorí používajú čistý Android. Na nadstavbe od Sony oceňujeme aj bohaté možnosti nastavení prístupu aplikácií k mobilným dátam.

Rozhranie nadstavby Xperia sa výraznejšie neodlišuje od čistého Androidu. Pár drobností sa však nájde, najmä v novej verzii Android 7.1.1

Na druhej strane, nadstavba pre Xperie aktuálne neumožňuje využívať rýchlu voľbu pre jednotlivé aplikácie. Táto funkcia prišla s Androidom 7.1.1 a pre jej aktivovanie treba podržať prst na ikone aplikácie. V prípade HTC U11 alebo Lenovo Moto E4 Plus sa zobrazí rýchla voľba (predstavte si ju ako funkciu 3D Touch, pre Android), avšak Xperia vám v takomto prípade ponúkne možnosť odinštalovať aplikáciu. Uvidíme, či to Sony nejako v budúcnosti zmení.

Nadstavba ponúka aj bohaté možnosti, ako si zmeniť dizajn rozhrania pomocou rôznych motívov. Je škoda, že chýba už spomenutý filter modrého svetla a že Xperia XZ Premium neponúka funkcie pre jednoduchšie ovládanie jednou rukou, ktoré Sony zabudovalo do Xperie XA1 Ultra. Využili by sme ich aj v prípade 5,5-palcového displeja. Príkladom je napr. stiahnutie notifikačnej lišty dvojitým poklepaním na tlačidlo Domov. V prípade Xperie XA1 Ultra to funguje výborne a ocenili by sme to aj v prípade XZ Premium. Pri používaní v jednej ruke je totiž horná lišta trochu od ruky, najmä ak chcete telefón držať pevne.

Sony chválime za niektoré systémové aplikácie a jeho emailový klient považujeme za jeden z najlepších na trhu – zapôsobil na nás najviac spomedzi všetkých emailových klientov, ktoré sú súčasťou nadstavby výrobcov tretích strán. Prehľadné je najmä zakomponovanie nasledujúcich schôdzok z kalendára, čo sa nie vždy podarí prehľadne integrovať. Sony to však zvládlo na jednotku.

Rozhranie systému Android s nadstavbou od Xperie a užitočné systémové aplikácie Lifelog a E-mail

Pripomienky máme k množstvu predinštalovaných aplikácií. Je škoda, že sa nás telefón pri prvom spustení nepýta, čo si chceme nainštalovať – tak to robí Samsung Galaxy S8 a je to praktické. Kritizujeme aj nevyužitý potenciál tzv. Xperia akcií. Sony pripravilo 3 scenáre (noc, pracovný čas, v zahraničí) a pár akcií, ktoré sa môžu vykonať. Chýba nám možnosť tieto scenáre a akcie editovať alebo pridávať vlastné nastavenia.

Chválime však, že počas nášho viac ako mesačného testovania sme dostali dvojicu aktualizácií softvéru. Dnes, 19. 7. 2017, si telefón stiahol OTA aktualizáciu so zabezpečením systému Android k 1. 7. 2017. Táto aktualizácia by mala opraviť aj drobné nedostatky, ktoré sa zriedkavo objavili, ako je napr. znak notifikácie na ikone aplikácie, ktorý nezmizne po spustení aplikácie a prečítaní upozornenia a ostane svietiť aj po vypnutí aplikácie, hoci by nemal. Riešením je aplikáciu párkrát spustiť a vždy sa vrátiť do domovskej obrazovky. Tento problém sme si párkrát všimli v prípade aplikácie Facebook, raz či dvakrát aj v prípade systémovej aplikácie Správy. Druhým nedostatkom, na ktorý sme natrafili, bolo občasné nekorektné správanie Wi-Fi pripojenia. Problém je možné vyriešiť vypnutím a opätovným zapnutím funkcie Wi-Fi.

Softvérová podpora zo strany Sony je dobrá. Páči sa nám aj koncept funkcie Xperia akcie (prvý obrázok sprava), avšak chýbajú nám bohatšie možnosti ich úprav a nastavenia 

Natáčanie 960 fps videí je zábava

O funkcii Super slow motion sa v súvislosti s novou Xperiou hovorí najčastejšie. Vďaka nej môžete vytvoriť spomalené video, ktoré sa zaznamenáva pri 960 fps v HD rozlíšení. Pre porovnanie, konkurenčné zariadenia dokážu zaznamenať spomalené video maximálne pri 240 fps. Sony dosiahlo rýchlosť zaznamenávania na úrovni 960 fps takým spôsobom, že do senzora fotoaparátu zabudovalo aj DRAM pamäť, kam sa dáta dočasne ukladajú. Táto pamäť sa využíva niekedy aj pri fotení fotiek, o tom neskôr.

Nahrávanie Super slow motion videa je výborná zábava a treba uznať, že výsledok dokáže byť naozaj výborný. Používanie tohto režimu však funguje inak v porovnaní so štandardným nahrávaním spomaleného videa. V prípade klasického nahrávania spomaleného videa môžete po skončení nahrávania v editore presne určiť, ktorá časť má byť spomalená, pričom je možné to meniť.

Možnosti natáčania spomalených videí na Xperii XZ Premium. Režim Super slow motion vám pri prvom spustení vysvetlí, ako funguje

Super slow motion video takúto variabilitu neponúka. Jeho nahrávanie funguje inak. V závislosti od vybraného režimu sa nahráva klasické video a keď chcete zaznamenať spomalenú časť, musíte stlačiť špeciálne tlačidlo. Následne sa zaznamená 0,2 sekundy pri 960 fps. Táto krátka časť trvá vo výslednom videu pri spomalenom prehrávaní cca 6 sekúnd. Ak sa pýtate prečo iba 0,2 sekundy, dôvodom je veľkosť DRAM pamäte, ktorá má 1 Gb, teda 125 MB a v rámci nahrávania dokáže zaznamenať 0,2 sekundy videa pri 960 fps. Pri používaní Super slow motion nahrávania je teda dôležité správne načasovanie a hoci môžete v rámci jedného videa použiť túto funkciu koľkokrát chcete, po jej použití vždy treba 2-3 sekundy počkať, aby ste ju mohli opäť aktivovať.

Podobne ako v prípade iných režimov nahrávania spomaleného videa, aj Super slow motion je funkcia, ktorá je pomerne citlivá na osvetlenie. Čím viac svetla máte k dispozícii, tým je výsledné video kvalitnejšie. V šere si s ňou veľa zábavy neužijete. Ďalším obmedzením je trochu horšia kvalita výsledného videa. Rozdiel detailov vo výslednej nahrávke štandardného a spomaleného videa pri 120 fps v rozlíšení 720p je v porovnaní so Super slow motion s rovnakým rozlíšením viditeľný. Pri nahrávaní Super slow motion videa si taktiež všimnete, že fotoaparát v tomto režime pôsobí, ako keby bol 1,9-násobne priblížený v porovnaní s ostatnými režimami nahrávania videa v HD rozlíšení.

Bez ohľadu na tieto obmedzenia, Xperia XZ Premium dokáže vytvoriť bezkonkurenčné super spomalené videá. Funkcia je ideálna na letné dovolenky, nakoľko najlepšie vyniknú záznamy dynamickým činností, ako je športovanie, skákanie, behanie, špliechanie vody či horenie ohňa. A hoci je dĺžka jedného super spomaleného úseku limitovaná, vo video editore môžete spraviť kompiláciu viacerých záberov a takéto video bude určite pútať pozornosť. S touto funkciou sa radi hráme aj my v redakcii.

Pozrite si príklad spomalených videí, aké môžete natočiť aj vy na dovolenke

Recenzia je rozdelená do šiestich častí:

1. strana: Dizajn a konštrukcia
2. strana: 5,5-palcový 4K HDR displej
3. strana: Reprodukcia zvuku a ostatná výbava
4. strana: Operačný systém a 960 fps spomalené video
5. strana: Fotoaparát a ukážkové fotografie
6. strana: Verdikt a technické parametre

1 2 3 4 5 6

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit