Spoločnosti Shell a AirFlow Truck Company predstavili prototyp  super úsporného nákladného automobilu. Nákladiak s názvom Starship je dôkazom toho, že významne znižovať významne spotrebu sa dá aj v oblasti nákladnej dopravy. Táto iniciatíva spoločnosti Shell nadväzuje na predstavenie konceptu úsporného osobného automobilu s názvom Shell Concept Car  a spotrebou 2,2 l/100 km z roku 2016.  

Prototyp nákladného auta Starship dosiahne nízku spotrebu paliva aj vďaka svojmu aerodynamickému tvaru, karosérii z karbónových vlákien, 6-valcovému motoru so 400 koňmi či prevodovke, ktorá umožní kamiónu chod aj pri nízkych otáčkach až na hranici 800 otáčok. Hybridný elektrický nápravový systém s elektromotorom nahradí štandardne nepoháňanú zadnú nápravu, a  poskytne jej viac sily pri jazde do kopca. Pri tej totiž auto spotrebúva najviac paliva. Pri ceste z kopca zase vozidlo dokáže vďaka elektromotoru získavať energiu späť a energiu z nabitej batérie potom používať pre brzdenie či akceleráciu automobilu. Navyše, 5 000-wattové solárne články na prívese vozidla nabíjajú 48 voltovú batériu, ktorá udržuje chod svetiel, stieračov, ventilátorov, klimatizácie či Wi-Fi.

Prototyp nákladného automobilu budúcnosti dosiahol v prvom reálnom teste v Spojených štátoch  2,5-násobnú efektivitu v preprave nákladu v porovnaní so severoamerickým priemerom: až 68,9 ton-kilometrov na liter paliva v porovnaní s 27,8 ton-kilometrami. Prototyp s nákladom 18 ton tovaru dokázal prejsť v priemere na liter paliva 3,8 kilometra, pričom najlepším výsledkom počas celej  3 700-kilometrovej cesty bolo 4,2 kilometra na liter. Inak povedané, kamión dokázal prepraviť 1 tonu tovaru na 100 kilometrov s použitím len 1,46 litra paliva. Na svojom prvom teste smeroval super úsporný nákladiak z východamerického San Diega do západoamerického  Jacksonville po trase dlhej 3 700 kilometrov.

„Sme radi, že projektom Starship môžeme potvrdiť naše dlhodobé nadšenie pre technologické inovácie a snahu prispievať k rozvoju energetickej efektívnosti. Vďaka spolupráci s firmou AirFlow Truck môžeme hľadať inovácie pre úsporu paliva a posúvať jej hranice,“ vysvetľuje Robert Mainwaring, technologický manažér pre inovácie olejárskej divízie Shell Lubricants. „Doprava predstavuje viac ako štvrtinu celosvetového využitia energie a jednu pätinu celosvetových emisií oxidu uhličitého, ktoré súvisia s energiou. Až 72% z toho možno pripísať cestnej doprave, v ktorej predstavujú významnú časť práve nákladné vozidlá. Zvyšovanie efektívnosti a úspora paliva v odvetví komerčnej dopravy by preto mohli pomôcť emisie znižovať.“

Na projekte Starship sa spoločnosť Shell podieľa technickými konzultáciami o motore a komponentoch náhonu, ako aj odporúčaniami pre mazanie. Vozidlo Starship používa novú generáciu motorových mazív Shell. Tie sú plne syntetické a vyznačujú sa nízkou viskozitou  pre ochranu výrazne zaťažovaných motorov nákladných áut.  Navyše, vyspelé aditíva poskytujú ochranu proti opotrebovaniu, usadzovaniu a poškodeniu oleja.

O spoločnosti AirFlow Truck Company

Spoločnosť AirFlow Truck Company skonštruovala predchádzajúce dva aerodynamické a úsporné ťahače pre nákladné automobily, ktoré patria do triedy 8 podľa americkej klasifikácie – prvé v roku 1983 a druhé v roku 2012. Druhý model, nazývaný Bullet Truck previezol náklad z jedného amerického pobrežia na druhé a  pri celkovej hmotnosti takmer 30 000 kg dosiahol priemernú spotrebu 5, 7 l/km.

O divízii Shell Lubricants

Termín „Shell Lubricants“ sa vzťahuje na spoločnosti Skupiny Shell, ktoré sa zaoberajú činnosťou spojenou s výskumom, vývojom, výrobou a distribúciou olejov a mazív. Shell dodáva širokú škálu olejov a mazív určených pre celý rad aplikácií v rôznych odvetviach. Patrí medzi ne napríklad segment osobných automobilov, nákladná doprava, ťažobný priemysel, energetika a všeobecné strojárstvo. Portfólio olejov a mazív Shell zahŕňa značky Pennzoil, Quaker State, Shell Helix, Shell Rotella, Shell Tellus a Shell Rimula.

Zabezpečujeme tiež technickú a obchodnú podporu zákazníkom. Ponúkame služby súvisiace s našim sortimentom olejov a mazív. Patrí medzi ne: Shell LubeMatch – on-line aplikácia pre vyhľadávanie odporúčaného maziva, Shell LubeAdvisor – pomáha zákazníkom zvoliť správny produkt za pomoci vyškoleného technického personálu, Shell LubeAnalyst – systém laboratórnych analýz, ktorý umožňuje zákazníkom sledovať stav ich zariadenia a použitého produktu, pomáha šetriť náklady na údržbu, predchádzať neplánovaným odstávkam a tým zvyšovať efektivitu podnikania.

Špičková technológia Shell poskytuje pridanú hodnotu našim zákazníkom. Inovácia, správna aplikácia produktov  a technická spolupráca sú základom činnosti Shell Lubricants. Využívame naše popredné výskumné centrá olejov a mazív v Číne, Nemecku, Japonsku (v spoločnom podniku so Showa Shell) a USA. Výrazne investujeme do technológií a úzko spolupracujeme s našimi zákazníkmi na vývoji inovatívnych mazív. Disponujeme viac než 150 patentmi v oblasti olejov  a mazív, základových olejov a plastických mazív; výskumu a vývoju olejov a mazív sa venuje viac než 200 vedcov  a dedikovaných inžinierov.

 

Značky: