Silné NAS do firmy alebo do náročnej domácnosti. To s jednou zásadnou výhodou. Robustné možnosti NAS získavate v desktopovom vyhotovení, nie rack.

Veľké možnosti tohto NAS riešenia sú dané nielen jeho výpočtovým výkonom ale aj počtom diskov. Celkovo sa tu zmestí 6 diskov s veľkosťou 3,5 alebo 2,5“ a ešte sú tu dva sloty na pridanie M.S SSD diskov, ktoré poslúžia ako medzi pamäť pri práci s dátami.

Zariadenie sme testovali so štyrmi 3,5“ diskami. Sprevádzkovanie nie je o nič zložitejšie, ako iného NAS riešenia od Synology. Ako prvé je potrebné stiahnuť operačný systém vo forme jedného inštalačného súboru. Ten počas sprievodcu prvým nastavením nahrať cez prehliadač na disk a potom len nastaviť.

Prvotné nastavenia sú jednoduché a systém nevyžaduje žiadnu pokročilú správu ani znalosti zo strany používateľa. Vlastne je to tak jednoduché ako „odklikať“ sprievodcu nastavením Windows 10 pri jeho prvom štarte na novom notebooku.

Výbava

Existujú aj menej vybavené NAS a teda aj lacnejšie. Teraz je otázka, pre koho je tento model vhodný. Výbava v podobe procesora Intel Xeon D-1527 ukazuje, že toto bude primárny server na čokoľvek sa rozhodnete.

Dá sa využiť ako zálohovacia stanica, nástroj na prevádzku virtuálnych strojov alebo osobnej kancelárie. Všetky dáta budete mať u seba a ostatní k nimi budú mať prístup nielen v lokálnej sieti ale aj cez internet.

Podľa počtu diskov a vašich požiadaviek je k dispozícii niekoľko nastavení do poľa RAID. Zo štvorice diskov sme tri zapojili do navrhovaného poľa RAID5, jeden sme ponechali samostatne.

Na definovanie toho, ako budú disky zapojené, je určený program Storage Manager. Pre tých, čo nemajú predstavu o charakteristikách polí, poskytne základné informácie. Ľahšie sa rozhodnete, ktoré použiť a aké sa dá aplikovať v závislosti počtu inštalovaných diskov.

Kapacita

Toto riešenie sa oplatí pre firmy, ktoré chcú mať vlastný cloud, dáta u seba, nie v cloudových službách a mať tak nad nimi väčšiu kontrolu. Je tu ešte jedna špecialita a tou je možnosť pripojiť diskové pole Synology Expansion Unit DX517 a to hneď dvakrát.

Každé má priestor na 5 diskov a vy tak môžete mať doma dátový server so 16 diskami. To len ako príklad, prečo kúpiť stanicu DS1621xs+. Využijete ju tak ako je ale keby čokoľvek, nebudete trpieť núdzou dátového priestoru. Kapacitu by ste takto rozšírili až na 256 TB, v základe ponúka NAS možnosť osadiť diskami do celkovej kapacity 96 TB.

Sieťové pripojenie

Silnou stránkou aj jej výkon. Stanica má pripojenie na 10 GbE sieť. Tým získavate skutočnú rýchlosť na prácu veľkého tímu ľudí. Do firmy je to ako stvorené. Môžete si na systéme rozbehať vlastné emaily, webovú stránku alebo virtuálny systém.

A teraz malá perlička. K zariadeniu sme sa pripájali cez Wi-Fi 6 router, ku ktorému bolo NAS pripojené cez 1 Gb/s port. Pri inštalácii či kopírovaní dát to vyzeralo ako práca s externým USB 3.0 diskom. Na základe odozvy a pohotovosti zariadenia sa nedalo na prvý pohľad poznať, že dáta nie sú v počítači. Iste, meraniami sa to dalo zistiť. Ale reálna prevádzka a požiadavky boli takmer okamžité.

V každom prípade je dostupnosť rýchleho LAN pripojenia kľúčovou záležitosťou pre tento model NAS. 10 GbE porty tu máte hneď dva a tak sa dajú využiť na zrýchlenie dátového prenosu v jednej sieti a nakoniec je tu ešte tretí LAN port, ten s rýchlosťou 1 GbE. K tomu sú tu dva USB 3.0 porty na zadnej strane a jeden na prednej a dva porty eSATA.

Virtuálny počítač

Na zariadení sme si rozbehali testovací Windows 10. Doplnok Virtual Machine Manager je treba doinštalovať z aplikačného obchodu. Ak nejaká aplikácia potrebuje dodatočné knižnice alebo komponenty, stačí len potvrdiť, že povoľujete ich inštaláciu.

Sprevádzkovanie virtuálneho systému bolo otázkou skopírovania inštalačného ISO obrazu na disk v NAS a ďalej to bolo tak jednoduché, ako napríklad nastavenie virtuálneho stroja cez VMware Workstation. Vlastne z pohľadu celkového úžitku alebo náročnosti je lepšie rozbehať virtuálny stroj na NAS ako na vašom notebooku.

Jednak k nemu budete mať prístup aj cez internet a bude môcť bežať nezávisle na tom, či máte notebook zapnutý alebo nie. No a je tu už spomínaný procesor Xeon, ktorý má dostatočnú silu na to, aby ste na NAS prevádzkovali nielen samotný virtuálny systém ale robili na ňom aj náročné operácie.

Nehovoriac o tom, že možnosti NAS zariadenia sú celkovo tak obrovské, že ich popis by zabral niekoľko strán. Veľmi dobré je aj na to, aby ste si z neho mohli spraviť či už úložisko fotiek, hudby, filmov a samozrejme dokumentov a následne ich spúšťali priamo odtiaľto. Pre Android aj iOS máte mobilné aplikácie na rôzne služby od Synology. Jednoduchšie to už asi byť nemôže.

Čo sa týka bezpečnosti tak, sú tu rôzne možnosti, ako nastaviť oprávnenia pre používateľov alebo skupiny. Je zbytočné tomu venovať popis, aj toto sa podobá na Windows alebo Linux a máte možnosť skladovať na diskov údaje v šifrovanom stave tak, aby ich nikto nevidel. Keď niekto zoberie disky, nepomôže mu to a pripojiť sa na heslom zabezpečený adresár bude vyžadovať heslo.

A to je len detail, prečo je vhodný do firiem. Hoci podstatný detail, no máte istotu, že každý sa dostane len tam, kam má oprávnenie. Okrem iného zamedzíte náhodnému vymazaniu súborov, ktoré vám nepatria. Pri podobnosti s klasickými operačnými systémami – aj tu je kôš, z ktorého sa dajú súbory obnoviť.

Synology DSM

Možnosti tohto systému sú obrovské. Keď si internetový prehliadač prepnete do celoobrazovkového režimu, je to ako práca s klasickým operačným systémom. Iste, rozdiely nájdete, nie je to klasický systém ale navonok tak vystupuje.

Skrátka dáva obrovské možnosti či už chcete cez NAS pozerať filmy, archivovať dáta alebo si napríklad robiť zálohu firemného Microsoft 365 / G Suite účtu, skrátka čokoľvek. Poskytne funkcie na testovanie webových aplikácií, prevádzku virtuálnych strojov a ich manažment ako aj sledovanie výkonu atď.

Rozhranie systému Synology DSM

Verdikt

Synology DS1621xs+ je NAS určená tam, kde potrebujete silný výkon a možnosť diskového rozšírenia. Disky si do nej dokupujete a nemusíte si ich kúpiť naraz šesť. Každý, čo potrebuje. Dva štandardné disky do NAS, dva špeciálne disky na záznam z kamerového systému alebo si kúpite kombináciu otáčkových diskov a SSD diskov.

Je to na vás. Máte možnosť variability a rozhodnúť sa, ako ich chcete zapojiť, napríklad kvôli zrkadleniu ako ochrany dát, keď sa jeden disk pokazí. Ide tu najmä o silný procesor, extrémne rýchle 10 GbE pripojenie a možnosť prevádzkovať náročné systémy na výkon alebo úložný priestor. To všetko s 5 ročnou zárukou.

Cena: 1716 eur

Zapožičal: Synology

Fotografie: Ondrej Macko

Prečítajte si aj:

Synology NAS servery na zamilovanie (VIDEO TOUCHIT)

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.