Sklo a kov, to sú materiály, ktoré tvoria povrch väčšiny moderných smartfónov

Tieto materiály sú podstatne náchylné na poškodenie, ktoré nemusí vždy skončiť iba škrabancom. Pri slove „kov“ sa to zdá nepravdepodobné, ale ono to celkom taký kus železa nie je. Označenie „kovové“ sa používa pre rôzne zliatiny, ktoré sú mäkšie a ľahšie sa poškodia. O skle asi veľa hovoriť netreba, určite viete, že pri tvrdom páde vám nepomôže ani Gorilla Glass piatej generácie. Nová generácia tohoto skla je podstatne odolnejšia voči škrabancom, ale aj v tomto prípade je otázne, o aký predmet sa sklo odrie.

Je záchranou (displeja) dodatočné ochranné sklo? Je, ale tak na 20 až 30%, viac vám nepomôže. Ak vás zaujíma prečo, prečítajte si náš starší článok > TU <, v ktorom sme sa tejto problematike venovali. Prejdime k podstate, ak si chcete svoje zariadenie ochrániť pred poškodením čo najlepšie, jediným riešením je ochranné puzdro. Tých je však na trhu toľko, že je pomerne ťažké vybrať také, ktoré skutočne telefón ochráni a, samozrejme, bude aj dobre vyzerať.

Na základe toho sme pre vás pripravili test, v ktorom sme „na vlastnej koži“ vyskúšali tie najlepšie puzdra na trhu, ktoré neprofitujú iba zo značky, ale sú skutočne kvalitné a telefón ochránia pred poškodením. Avšak, aj tu sa našli nedostatky. Test sme vykonávali na zariadení iPhone 7 Plus, ale puzdra sú dostupné aj pre iné modely a značky smartfónov. Nevýhodou je, že iba (väčšinou) pre vlajkové lode výrobcov. V našom teste sa objavili známe i menej známe značky ako SPIGEN, OTTERBOX, CASEOLOGY, UAGLIFEPROOF. 

„Produkty od SPIGEN-u sú klasikou, ktorou nič nepokazíte. S touto značkou máme dlhoročné skúsenosti a negatíva sa hľadajú iba ťažko. SPIGEN má v ponuke množstvo rozličných puzdier so zaujímavým dizajnom a hlavne funkčnou ochranou.“  

Spigen Tough Armor je robustné puzdro v dvojdielnom vyhotovení (guma/plast) s otváracou podperou. Jeho prednosťou je jednoduché navliekanie na smartfón, pričom nemáte pocit, že by ste mohli telefón poškodiť. Otváracia podpera je precízne zakomponovaná do zadnej plastovej časti, ktorá je odnímateľná, aby sa s puzdrom jednoduchšie manipulovalo. Ak je podpera zatvorená, nemá tendenciu sa otvárať, čo je však z dlhodobého používania otázne. Ak často sledujete videá na telefóne, toto puzdro s podperou si rýchlo obľúbite.

Samozrejmosťou je výborná ochrana telefónu a presné otvory pre všetky ovládacie prvky. Zaujímavo je riešený otvor spodného reproduktoru a mikrofónu, ktorý je vyvedený smerom k používateľovi.

Telefón je v kombinácii s týmto puzdrom podstatne mohutnejší, ale veľmi pohodlne sa drží (pre menšie ruky to nemusí byť ideálne). Ovládacie tlačidlá hlasitosti a napájania sú zakryté, ale s ovládaním problém nie je, stačí jemné stisnutie a tlačidlá ihneď reagujú. Gumený lem puzdra prečnieva aj nad displej, a taktiež nad krycie sklo fotoaparátu, čím zostávajú neustále chránené. Toto považujeme za nutnosť.

Cena: 34,90 €

Spigen Rugged Armor je štýlové gumené puzdro, ktoré vyniká detailom karbónu vo vrchnej a spodnej časti. Je v matnom prevedení, čím dobre odoláva nečistotám. Páči sa nám jednoduché navliekanie na telefón a vyvýšený lem, ktorý prečnieva nad displej a v zadnej časti nad krycie sklo fotoaparátu.

Ovládacie tlačidlá hlasitosti a napájania sú chránené gumou, ale výbornú odozvu majú zachovanú. V tomto prípade nechýba ani guľatý výrez na zadne strane, v ktorom vynikne nahryznuté jablko.

Výhodou tohto modelu je, že výrazne nezväčšuje objem telefónu. Obe SPIGEN puzdra disponujú technológiou Air Cushion, teda upraveným vnútrajškom rohov, ktoré výborne odolávajú pádom. Rugged Armor je štýlové a odolné puzdro, ktoré zaujme aj cenou.

Cena: 14,90 €

Spigen Wallet S je kožené puzdro knižkového typu, ktoré sa vyznačuje kvalitným spracovaním a presným prešitím jednotlivých častí. Súčasťou puzdra je aj integrovaný magnet a pútko. Magnetická časť zabezpečuje puzdro pred svojvoľným otvorením alebo naopak, aby držalo, keď je otvorené. Vnútro puzdra tvorí plastová vanička, do ktorej sa vkladá telefón. Tá má presné výrezy, je dobre tvarovaná, ale skrz väčšiu tvrdosť sa telefón vkladá a vyťahuje o niečo ťažšie. V celku pôsobí toto puzdro veľmi elegantne, pričom chráni telefón voči poškodeniu. Nie však v takej miere, ako vyššie spomenuté produkty.

Benefitom je viacero odkladacích priečinkov vo vnútri puzdra, kde si môžete odložiť platobné karty, bankovky alebo rôzne papieriky. Toto vyhotovenie má využitie aj ako praktický stojan, pričom môžete pohodlne sledovať videá a pod. Pravdou je, že tento typ puzdra každému vyhovovať nebude, nakoľko je trošku otravné (subjektívne) neustále otvárať/zatvárať prednú časť. Avšak, ak ste na takéto puzdra zvyknutí, bude to správna voľba.

Cena: 29,90 €

„Puzdra značky Otter Box sme mali dve. Produkty tejto americkej spoločnosti sú skutočne výborné a radia sa medzi špičku v tomto segmente. V portfóliu Otter Box nájdete množstvo zaujímavých ochranných puzdier pre telefóny, tablety, ale aj iné zaujímavé príslušenstvo k telefónom alebo na kempovanie.“

Otter Box Defender

Puzdro, ktoré v spojení s iPhone 7 Plus vytvára obranný prostriedok, doslova. Tento produkt je vhodný do extrémnych podmienok, na stavby, do prírody alebo používateľom, ktorí sa s telefónom „nemaznajú“. Aj napriek jeho veľkosti nám toto puzdro neprekážalo, pričom sme sa podvedome nestarali o to, kam telefón položíme a keď náhodou spadne, tak to vôbec nebude vadiť. Samotné puzdro sa skladá z troch častí a kryje aj displej s tlačidlom touchID. Na displeji je tvrdá fólia, ktorá ho chráni pred nečistotami a poškriabaním, pričom na tlačidle je mäkčená fólia, cez ktorú je možné zosnímať odtlačok prsta. V našom prípade dokonca lepšie, ako bez puzdra, čo je zaujímavé.

Telefón sa vkladá do plastovej časti z dvoch dielov, na ktorú sa následne natiahne gumený kryt. Všetky tlačidlá sú chránené, vrátane spínača tichého režim a lightning konektoru. Aj keď je kryt robustný, telefón sa v ňom ovláda veľmi dobre. Bez krytia zostáva iba optika fotoaparátu, slúchadlo s prednou kamerou a reproduktor s mikrofónom v spodnej časti. Sú však tak hlboko pod krytom, že ich úderom nepoškodíte.

Poslednou súčasťou puzdra je plastový kryt s otočným držiakom na nohavice alebo opasok. Do tohoto krytu sa puzdro zacvakne, najlepšie displejom k plastu a máte z toho „kladivo“. Všetky cvoky a západky sú precízne spracované a výborne držia jednotlivé časti pokope, čo uľahčuje manipuláciu. Defender je puzdro do tých najnáročnejších podmienok.

Cena: 56,90 €

Otter Box – Symmetry Series Black Crystal

Dizajnová lahôdka, ktorá nechá vyniknúť chrbát vášho telefónu vďaka priehľadnej zadnej časti. Tá je z plastu a výrobca tvrdí, že je odolná voči UV žiareniu a ani po čase nezožltne. Puzdro je však pomerne tvrdé a má iba dve mäkčené časti pri ovládacích prvkoch. Z tohoto dôvodu je nutné pri nasádzaní puzdra na telefón zvýšiť opatrnosť, aby sa niečo nepoškodilo.

Puzdro je síce robustné, ale výrazne nezväčšuje objem samotného telefónu. Páčia sa nám výrazné lemy, ktoré vyčnievajú nad displej, ako aj nad krycie sklo fotoaparátu, čo považujeme za nutnosť. Kryté sú aj ovládacie tlačidlá hlasitosti a napájania, ale skrz tvrdosť puzdra treba vyvinúť väčšiu silu na ich stlačenie. Nevýhodou tohoto puzdra je náchylnosť na škrabance, najmä v zadnej priehľadnej časti. V celku je to výborne spracované a odolné puzdro, avšak za vyššiu cenu.

Cena: 46,90 €

Caseology je ďalšia americká spoločnosť, ktorá vyrába ochranné puzdra pre rôzne smartfóny, ale aj inteligentné hodinky. Tieto puzdra sú zamerané hlavne na dizajn, ale nezanedbávajú ani bezpečnosť.“

Caseology Parallax Series je štýlové puzdro, ktoré sa skladá z dvoch častí. Hlavnú časť tvorí gumený obal, na ktorom je plastový lem. Ten podstatne dotvára aj vrchnú časť puzdra a kúsok spodnej. Zadná časť gumeného krytu má 3D vzor so štýlom malých diamantov, ktoré vyzerajú efektne. Otvory a kryty ovládacích prvkov sú presne na svojom mieste, pričom ich funkčnosť nejak neobmedzujú.

Predný lem vyčnieva kúsok nad displej, čím ho chráni, a taktiež aj optika fotoaparátu je dostatočne chránená. Výhodou sú mäkké materiály, ktoré zaručujú jednoduchú manipuláciu, ale aj dostatočnú odolnosť a ochranu telefónu. Výborné puzdro s pútavým dizajnom má aj zaujímavú cenovku, čo ho robí ešte atraktívnejším.

Cena: 23,90 €

UAG alebo Urban Armor Gear je známy výrobca ochranných puzdier pre smartfóny, tablety a rôzne iné zariadenia. Okrem toho môžete poznať spoločnosť Urban Armor ako výrobcu športového oblečenia.“

UAG Pathfinder je jediným zástupcom značky v našom teste, ale zato skutočne odolným. Jednoduché puzdro vyniká svojským dizajnom a hranatou konštrukciou. To nemusí každému vyhovovať, ale nám sa tento dizajn (subjektívne) páči. Jedinou nevýhodou je extrémne tvrdá plastová konštrukcia, ktorú pocítite najmä pri navliekaní puzdra na telefón. Má iba dve mäkčené časti, ktoré sa nachádzajú pri ovládacích prvkoch, ale i tak je nasádzanie alebo prípadné odstránenie puzdra z telefónu náročné. Treba dbať na správny postup, aby nedošlo k poškodeniu telefónu, resp. ovládacích prvkov.

Ak už ale dáte puzdro na telefón, tak bude dostatočne odolný, a to aj pri hrubšom zaobchádzaní. Puzdro má niekoľko certifikácií a testov, ktoré zaručujú, že skutočne niečo vydrží. To však majú takmer všetky puzdra z testu. Páčia sa nám vyvýšené rohy, dostatočné prekrytie displeja a optiky fotoaparátu, ale aj precízne spracované kryty ovládacích prvkov. Týmto ochranným puzdrom nič nepokazíte, ale hodí sa skôr k športovejším typom používateľov. Bonusom je, že tento model je vhodný pre iPhone 7 Plus, ale aj pre 6/6S Plus.

Cena: 33,90 €

Posledné puzdro z nášho testu je najdrahšie, subjektívne najškaredšie, ale ochráni telefón takmer pred všetkým. LIFEPROOF Frē sa môže pochváliť tým, že je najpredávanejším odolným puzdrom na svete. Spoločnosť LIFEPROOF vyrába odolné puzdra pre rôzne druhy smartfónov, ale aj tabletov. Vodeodolné puzdro pre vodeodolný telefón? Áno, ale úplne v inom zmysle.

Aj keď je iPhone 7 Plus alebo napr. Samsung Galaxy S8 vodeodolný, to neznamená, že odolá aj slanej vode z mora, bahnu alebo veľmi znečistenej sladkej vode. Práve do takýchto prostredí je určené toto dvojdielne odolné puzdro, do ktorého vložíte telefón a môžete s ním ísť do akejkoľvek vody, špiny, snehu alebo blata. Prachu a nečistotám odoláva v plnom rozsahu a vode do max. hĺbky 2 metrov po dobu 1 hodiny.

Puzdro je plastové, pričom stred tvorí tvrdené tesnenie a potrebné otvory sú kryté odolnou fóliou. To platí aj pre tlačidlo touchID, ktoré môžete na snímanie odtlačkov používať aj naďalej. Všetky ovládacie prvky sú dobre dostupné, akurát prepínač tichého režimu je ťažšie ovládateľný. Vo všeobecnej funkčnosti však puzdro telefónu neprekáža. Kryt odoláva aj pádom z výšky 2 metrov, čo je plne dostačujúce.

Samozrejmosťou je certifikácia a rôzne testy, ktoré hovoria v prospech produktu. Páči sa nám možnosť bezproblémového nabíjania telefónu s nasadením krytom, vďaka jedinému otvoru so silným uzáverom, ktorý neprepustí žiadnu tekutinu. Toto puzdro je síce drahšie, ale veľmi dobre použiteľné, najmä na nadchádzajúce letné dovolenky pri mori.

Cena: 89,90 €

Puzdra do testu zapožičala spoločnosť: www.shield.sk

Značky:

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE