Ak nie, bude to ďalšia investícia navyše.

Spoločnosť Oculus po dlhom čakaní oficiálne spustila predpredaj virtuálnej reality Oculus Rift. Tieto okuliare vznikli vďaka úspešnej kampani na portáli Kickstarter. Oculus niekoľko rokov vyrábal vývojárske verzie, tento rok uvedenie finálny produkt pre spotrebiteľov. Jeho špecifikácie bližšie nedefinuje.

Cena okuliarov však prekvapí. Pôvodne sa očakávala cenovka na úrovni 399 dolárov, za Rift však zaplatíte o 200 dolárov viac. Teda 599 USD. Oficiálnu cenu pre európsky trh zatiaľ nepoznáme. Cena pre Európu je 699 EUR, okuliare sa majú dostať k majiteľom už v apríli. Každé balenie obsahuje okrem helmy virtuálnej reality aj oficiálny ovládač pre konzolu Xbox One, ktorý je kompatibilný s počítačmi. Je to dané spoluprácou medzi Oculusom a Microsoftom.

Oculus Rift stojí 599 dolárov, z oficiálnej stránky zmizla bodka. Doručenie je naplánované na apríl

Oculus Rift stojí 599 dolárov, z oficiálnej stránky zmizla bodka. Doručenie je naplánované na apríl

Oculus takisto pripravuje špeciálne ovládače, ktoré boli navrhnuté pre maximálny zážitok z virtuálnej reality. Tie sa dostanú na trh v druhej polovici tohto roka.

Do pozornosti dávame požiadavky na hardvér a utilitu, ktorá otestuje, či je váš počítač „VR-ready“. Inak povedané, či si užijete virtuálnu realitu. Totiž, okuliare Oculus Rift sú hardvérovo náročnejšie v porovnaní s hraním na bežnom monitore. Nástroj na otestovanie vášho PC sťahujte z oficiálneho webu Oculusu.

Tento rok sa dostane na trh aj virtuálna realita pre PlayStation. Cenu zatiaľ nepoznáme, ale pri pohľade na cenovku Oculusu, je možné, že rovnaké vstupné náklady zaplatíte za PlayStation VR + konzolu PS4. Je jasné, že Oculus tento rok masovú revolúciu nespôsobí. Cena zariadenia a nutnosť upgradu / kúpy nového herného PC je pre mnohých príliš drahou prekážkou.

Na našom domácom PC si virtuálnu realitu neužijeme. Problémom je starý procesor a pomalá grafická karta

Na našom domácom PC si virtuálnu realitu neužijeme. Problémom je starý procesor a pomalá grafická karta

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit