Vesmírny teleskop Jamesa Webba nanovo odfotografoval jednu z ikonických scén, ktoré preslávili jeho predchodcu, Hubblov vesmírny teleskop.
Sú ňou takzvané Piliere stvorenia, nachádzajúce sa v hmlovine Orla, vzdialenej od Zeme približne 7000 svetelných rokov. Hubblov teleskop ich nasnímal už v roku 1995, ale Webbov teleskop ich svojou blízkou infračervenou kamerou zachytil oveľa podrobnejšie.
Piliere stvorenia sú tvorené chladným molekulárnym vodíkom a prachom z kremíka a uhlíka. UV svetlo žiariace z blízkych horúcich hviezd ich postupne eroduje a rodia sa z nich nové hviezdy. Tieto tzv. protohviezdy sú na smínke Webbovho teleskopu viditeľné ako jasné červené gule s ostrými difrakčnými hrotmi.
Na okrajoch stĺpov sú zreteľné aj červeno-oranžové oblasti, ktoré pripomínajú lávu. Ide o výtrysky z formujúcich sa hviezd, ktoré majú zatiaľ len niekoľko stotisíc rokov.
Vesmírny teleskop Jamesa Webba bol vypustený koncom roka 2021 a odvtedy pravidelne prináša úchvatné fotografie vesmíru. Sú medzi nimi napríklad snímky Jupitera, Neptúna a jeho prstencov či fotografie atmosfér exoplanét. Fotografie z teleskopu zverejňuje Európska vesmírna agentúra (ESA) aj americká NASA.
Zdroj: Arstechnica.com
Prečítajte si tiež: