Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) informuje používateľov internetu o šírení e-mailových správ, ktoré môžu byť prijímateľom správ posudzované ako upozornenia zaslané z portálu slovensko.sk. Správy s e-mailovou adresou odosielateľa zobrazenou ako napríklad urad@slovensko.blue sú IT špecialistami vyhodnocované ako SPAM, v tomto prípade s nevyžiadanou reklamou a ponukou. Agentúra NASES nevyužíva portál slovensko.sk na zasielanie podobných ponukových alebo reklamných e-mailov. Vládna dátová sieť orgánov verejnej správy Govnet je nepretržite monitorovaná a zo strany NASES je snaha o zistenom výskyte spamových e-mailových správ včas informovať verejnosť.
Na adresu agentúry NASES boli od niektorých podnikateľských subjektov elektronicky preposlané kópie správ od istej košickej spoločnosti s ponukou na vybrané služby a vypracovanie dokumentácie v súvislosti s novými opatreniami v oblasti GDPR. „Naša spoločnosť má uzatvorené poistné krytie, v prípade že by nami vypracovaná bezpečnostná dokumentácia zapríčinila škodu (napr. pokuta),“ uvádza sa v nevyžiadanej e-mailovej správe s ponukou služieb v hodnote niekoľko stoviek Eur.
Občan, ktorý v nedávnej minulosti komunikoval s odosielateľom podobných e-mailových správ, takto popísal svoju skúsenosť: „Ak im napíšete, že to dáte úradom ako spam, odpíšu, že sa ospravedlňujú, ale nič neposlali, že sa im snaží uškodiť konkurencia. Trik im prechádza už pár rokov, ale teraz myslím, že už stačilo týchto pokusov,“ komentuje občan odpoveď odosielateľov nevyžiadaných správ.
Ku dnešnému dňu bolo na vstupe siete Govnet priebežne zachytených viac ako 1600 nevyžiadaných správ s nevyžiadanými ponukami zaslanými z rovnakého zahraničného web-hostingového zdroja. Niektoré z týchto e-mailov mali v predmete správy uvedené: „Elektronická schránka“, aktuálne rozposielané e-maily majú v predmete správy uvedené: „Dobrý deň“.
V tejto súvislosti NASES upozorňuje všetkých používateľov slovensko.sk, aby dôkladne zvážili svoju ďalšiu komunikáciu s odosielateľom nevyžiadaných e-mailov a ani unáhlene neposkytovali odosielateľom takýchto správ akékoľvek svoje údaje.
Ako môžete spoznať SPAM alebo nevyžiadaný e-mail, ktorý od vás chce vylákať informácie s cieľom ďalšieho komerčného využitia:
– odosielateľ urguje príjemcu e-mailu
– žiada o zmenu hesla alebo zaslanie citlivých údajov (rodné číslo, číslo bankového účtu, pin kódu)
– kyberzločinci radi vkladajú do phishingových emailov odkazy, ktoré vyzerajú legitímne a obsahujúce škodlivý softvér. Neklikajte na odkaz! Ak sa chcete presvedčiť, kam smeruje odkaz v tele emailu, môžete prejsť na odkaz myšou (neklikať) a zobrazí sa adresa.
– v prípade, že e-mail obsahuje aj pravopisné chyby alebo gramaticky nesprávne výrazy, môže ísť o podvodníka
– viac informácií, ako sa chrániť pred hrozbami kyberzločinu, nájdete aj na tomto odkaze: https://www.cert.gov.sk/wp-content/uploads/2018/05/Phishing-GOV-CERT-SK.pdf