Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

V rámci prípravy auta na zimu by ste nemali zabudnúť ani na ochranu káblov. Ak auto nemáte v garáži, mali by ste ich ochrane venovať zvýšenú pozornosť, aby vám ho „tichí agresori“, ako kuny a ďalšie hlodavce, neprehrýzli.

Prezutie zimných pneumatík, kontrola geometrie a prípadne vyváženie kolies, kontrola a doplnenie kvapalín, popri nemrznúcej zmesi hlavne kontrola chladiacej zmesi, kontrola bŕzd, stieračov či osvetlenia, vrátane hmloviek a tiež obstaranie si funkčnej škrabky na sklo a metličky. Aj to sú základné rady pri príprave auta na zimu, ktorými sa mnohí motoristi v týchto dňoch začali riadiť. No nemalo by ostať len pri nich.

Hrozí aj vznietenie

„V zime si treba dať pozor aj na ďalšiu hrozbu, ktorá je rovnako nebezpečná pre funkčnosť auta, a to rozhryzené káble od hlodavcov,“  upozorňuje na riziká Martina Gaislová, konateľka Würth Slovensko. Ako dodáva, ak vám v zime auto nenaštartuje a akumulátor nie je vybitý, ani štartér zamrznutý, je možné, že pod kapotou auta s hrôzou zistíte práve ničivú prítomnosť hlodavcov.

„Prehryzenie kábla, ktoré znefunkční naštartovanie auta, nie je to najhoršie nebezpečenstvo, ktoré hrozí. Hlodavce vedia ohlodať izoláciu z elektrickej kabeláže auta do takej miery, že môže ľahko dôjsť ku skratu a auto sa vznieti,“ vysvetľuje Gaislová.

Prvoradá je prevencia

Najlepšia ochrana je určite mať auto zaparkované v uzavretej garáži. Samozrejme, ak parkujete pod holým nebom, kde hrozí prítomnosť hlodavcov, možností je tiež niekoľko. „Najúčinnejšie sú ochranné spreje. Takýto sprej obsahuje špeciálne látky horkej príchute, po ktorých kuna na určitý čas stratí chuťový zmysel. Odporúčame však pravidelnú aplikáciu v intervale 1 – 2 mesiacov, aby bola ochrana proti kunám stále účinná,“ spresňuje Gaislová. Ako dodáva, sprej umožňuje vyhnúť sa prípadným drahým opravám na kabeláži.

„Havarijné poistenie sa na poškodenie auta hlodavcami nateraz nevzťahuje, preto je prevencia skutočne odôvodnená a ušetrí motoristom nemalé finančné prostriedky,“ dodáva konateľka Würth Slovensko.

Značky: