Tak, s poštou nie sú žiadne žarty. Príde vám domov oznámenie, že máte doporučený dopis a treba si ísť po zásielku na (kamennú) poštu a to v otváracích hodinách. Alebo vám doručujú balík a to samozrejme v pracovnom čase, kedy doma určite nie ste. Niečo strašné, koľko času vás to potom stojí. Ach, čo len s tým? No je to jasné, treba na to mobilnú aplikáciu, v ktorej viete s takýmto zásielkami zatočiť.

pošta

Aplikáciu Slovenská pošta predstavili hlavní predstavitelia tejto spoločnosti priamo v hlavnej budove Pošty

Slovenská pošta naozaj už svoju aplikáciu má a to pre Android aj iOS. Vyskúšali som ju v predpremiére a to na niekoľkých zásielkách. V tomto článku vám poviem, ako to dopadlo.

Čo všetko s ňou môžete robiť?

Tak predovšetkým dopredu viete, že k vám vôbec smeruje nejaká zásielka, ktorú doručuje Slovenská pošta. To je fajn, môžete sa na to pripraviť. Následne hneď zistíte, kedy by mala byť doručená a máte možnosti ako to zmeniť. Pri zásielke môžete zmeniť dátum doručenia, preposlať ju na inú adresu alebo uložiť do vybraného balíkoBOXu.

BalíkoBOX je šikovné zariadenie Slovenskej pošty, kde si môžete vyberať zásielky vtedy, keď to chcete vy a dá sa takto vyberať aj zásielka s dobierkou. Teda za zásielku sa tu priamo tu dá aj zaplatiť. BalíkoBOXy sú často na takých miestach alebo v takých obciach, kde sú kratšie otváranie hodiny Slovenskej pošty. Platiť tu môžete kartou a to aj bezkontaktne.

Takto vyzerá balíkoBOX

Navyše, zásielku môžete priebežne sledovať, spôsob jej vybavenia vidíte v grafickej podobe v aplikácii.

Dávno sme po niečom takomto volali v prípade Slovenskej pošty a teraz je to tu. Celý proces som si vyskúšal na troch zásielkach podaných v rozličných mestách a smerovaných na adresu našej redakcie na Račianskej ulici v Bratislave. V prípade prvej zásielky sme čisto len sledovali proces zaslania a overili sme si, že poštár prišiel presne v deň, kedy to bolo oznámené. Následne sme v aplikácii videli oznámenie o úspešnom doručení zásielky. V prípade druhej zásielky sme sa rozhodli zmeniť plánovaný deň dodania a tak sa aj stalo. Poštár prišiel do našej redakcie v určený deň.

Tretiu zásielku sme chceli vybaviť inak. Bol to balík a chceli sme ho nasmerovať do balíkoBOXu, ktorý je prístupný 24/7 a dá sa tam ľahko dostať bicyklom či autom. BalíkoBOXy pritom môžete vyberať priamo z mapy alebo zo zoznamu podľa adresy Rozhodli sme sa pre balíkoBOX na Tomášikovej ulici v Bratislave, ale pokojne si môžete vybrať aj iné mesto na Slovensku.

O všetkých vašich zásielkach ste informovaní v zozname, pričom napr. v prípade balíkoBOXu vidíte aj  počet dní, ktoré máte ešte na vybratie zásielky. O tom, že zásielka je už uložená v balíkoBOXe sme dostali notifikáciu cez aplikáciu Pošta. S údajmi o tom, aká je to zásielka potom prídete k balíkoBOXu a zásielku pohodlne vyberiete.

Všetko sme urobili tak, ako to aplikácia umožňovala a po notifikácii o doručení sme zašli k balíkoBOXu. V tomto prípade treba zadať číslo zásielky, tu by sme skôr ocenili možnosť priameho načítania čiarového kódu, čo v dobe testovania (august) ešte nebolo možné. BalíkoBOX vám následne otvorí príslušnú zásuvku a vy si z nej vyberiete váš balík alebo dopis.

Všetko tak prebehlo úspešne a namiesto toho, aby som našiel doma len oznam o tom, že po balík si mám prísť v presne určených otváracích hodinách Slovenskej pošty som mal zásielku v rukách vtedy, keď to vyhovovalo mne.

Presmerovaná zásielka naozaj v našich rukách. Všetko vďaka mobilnej aplikácii

Presmerovaná zásielka naozaj v našich rukách. Všetko vďaka mobilnej aplikácii Slovenská pošta

Prednosť aj na pošte

Výborná funkcionalita je Vyvolávací lístok. Ide o poradový lístok, ktorý vám vytvára miesto v rade a tento systém je už dostupný na viacerých poštách na Slovensku. Výhodou mobilnej aplikácie Slovenská pošta je to, že si lístok viete naplánovať na určitý čas, čo je super. Úplná garancia tohto, že budete obslúžení v presne stanovenom čase síce nie je, ale bude to v okolí tohto času. My sme si náš vyvolávací lístok zariadili cestou na poštu.

Aplikáciu sme skúšali aj priamo na Hlavnej pošte na námestí SNP

Cena za vývoj aplikácie

Túto aplikáciu vyvinula spoločnosť FreshMini a cena za vývoj je 69 000 eur bez DPH. Vývoj samotný trval 6 mesiacov a testovanie prebiehalo tiež niekoľko mesiacov. Integrácia do iOS a Android obchodov a vyvolávacieho systém stáli ďalšie peniaze.

Hlavné funkcie aplikácie Slovenská pošta

Čo by sme si želali navyše?

Tak predovšetkým by sme chceli balíkoBOXov viac a okrem vyberania zásielky by sa hodila aj možnosť cez toto šikovné zariadenie zásielky aj podávať. Opäť by to bolo zjednodušenie hlavne kvôli otváracím hodinám. To zatiaľ nie je možné. Rovnako by sa hodilo nielen určenie dňa na doručenie ale aj presného času doručenia. Nad niečím takýmto Slovenská pošta uvažuje, ale bude to podľa nášho názoru platená služba. Pritom všetko, čo sme vo vyššie popísanom testovaní realizovali, bolo celkom zadarmo, čo je fajn.

Celkovo aplikáciu Slovenská pošta s pokojným svedomím odporúčam. Je to radikálne zlepšenie voči (papierovej) minulosti a rád ju využívam. Je jasne vidieť, že Slovenská pošta sa modernizuje – začalo to možnosťou platby na pošte všeobecne akceptovanými platobnými kartami, pokračovalo balíkoBOXami a je tu mobilná aplikácia. Tešíme sa na ďalší krok.

Celá tlačová konferencia

 

Kompletný seriál TOUCHIT odporúča hľadajte TU.

 

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.