POCO F7 Pro je jedným z najlepších telefónov v pomere cena/výbava. Má však svoje silné aj slabšie stránky.

Séria POCO F je v segmente telefónov tejto značky zvyčajne akousi vlajkovou loďou. Každý rok sa v tejto sérii objavia tie najvýkonnejšie telefóny značky a inak to nie je ani v sérii POCO F7. Tieto telefóny sa síce nesnažia súťažiť s vlajkovými loďami ako Xiaomi 15 či Samsung Galaxy S25, no ponúkajú vysoký výkon za lepšie ceny. Dalo by sa teda povedať, že ide o kategóriu zabijakov vlajkových lodí a to model POCO F7 Pro bezpochyby je. Aj keď nejde o všestrannú vlajkovú loď, telefón orientovaný na výkon to predsa je.

Čo nájdete v balení?

POCO F7 Pro má vo výbave stále všetko, čo na jeho používanie potrebujete. Sama sa čudujem, že balenie telefónu obsahuje aj nabíjací adaptér, no predsa ho tam nájdete. Kompletné balenie telefónu teda obsahuje samotný smartfón, nabíjací kábel USB-A na USB-C, 90 W adaptér na nabíjanie, nástroj na vytiahnutie karty SIM, čierny kryt na telefón a pár návodov. Musím však spomenúť, že otázka nabíjacích adaptérov je v prípade týchto telefónov diskutabilná. Aj keď pri telefónoch POCO sa s nimi v rámci testovania stále stretávam, bola som informovaná aj o prípadoch, keď neboli súčasťou balenia. V mojom prípade som však tento adaptér našla v balení a telefón som tak mohla plnohodnotne otestovať.

POCO F7 ProZdroj: TOUCHIT
POCO F7 Pro

Okrem krytu na telefón, ktorý je mojou obľúbenou súčasťou balenia Xiaomi, Redmi a POCO telefónov, je súčasťou balenia aj fólia nalepená na displeji. V prípade telefónov od týchto značiek je to samozrejmosť, ja to oceňujem. Pri kúpe telefónu teda dostanem všetko, čo na jeho používanie potrebujem. Ak preferujete ochranné sklo či hydrogelovú fóliu, je možné si ju dokúpiť, avšak na bežnú ochranu stačí aj nalepená fólia na displeji.

Sklenená konštrukcia s hliníkovým rámikom

POCO F7 Pro je prepracovaný telefón po konštrukčnej stránke. Musím skonštatovať, že ide o jeden z najkrajších telefónov, aké POCO v poslednej dobe predstavilo. V jednoduchosti je krása a na zadnej strane telefónu nájdete na ľavej strane menší kruhový modul s fotoaparátmi. Je menší ako napríklad v Xiaomi 15 Ultra, pričom skrýva len dva snímače fotoaparátu. To je vo výsledku mierne škoda, no dá sa s ním fungovať kvalitne. Zadná strana telefónu je sklenená a rámčeky sú hliníkové.

Rozmery telefónu sú 160,3 x 75 x 8,1 mm a hmotnosť 206 gramov. Je to teda ťažší telefón, no zároveň aj poriadne veľký. Ja som zvyknutá na menšie telefóny a pri tomto mám pocit, že práca s ním určite nie je na jednu ruku. Je to ale najmä o zvyku a verím, že keby som používala dlhší čas väčší telefón, opäť by som si na takéto rozmery zvykla. Sklenená konštrukcia s hliníkovým rámikom pôsobí robustne a telefón je v rámci odolnosti aj certifikovaný IP68. Výrobca uvádza ochranu voči ponoreniu do vody do hĺbky 2,5 metra na 30 minút.

POCO F7 ProZdroj: TOUCHIT
POCO F7 Pro

Ja som telefón testovala v striebornom prevedení, v ktorom sa mi naozaj zdal zaujímavý, avšak univerzálny. Zvyčajne sa mi páčia rôzne pestré prevedenia, v striebornej to POCO ale dotiahlo do dokonalosti. Logo spoločnosti nie je na telefóne uvedené tak výrazne ako to zvyčajne býva. V tomto smere mám pocit, že časy netradične bláznivých dizajnov sú už preč. Model sa predáva aj v čiernej a modrej farbe, teda pre klasikov a nadšencov do moderných dizajnov. Ja by som si zvolila zrejme striebornú, prípadne modrú, keďže sú elegantné, no zároveň netradične spracované.

Veľký displej s novým snímačom odtlačkov prstov

Vo výbave POCO F7 Pro nájdete veľký 6,67-palcový displej. Je to akýsi štandard medzi telefónmi POCO, nie je pritom zakrivený, je rovný. Možno v tejto oblasti pôsobí trochu nudne, keďže ide o podobný displej, aký sa nachádza v POCO X7 Pro, čiže 120 Hz AMOLED s podporou Dolby Vision aj HDR10+. F7 Pro má však menšie rámčeky okolo displeja a vyššie rozlíšenie, konkrétne 1440 x 3200 pixelov. Osobne sa mi s displejom dobre pracovalo, má rýchlu odozvu, avšak problémy mi trochu robila veľkosť, nebola som na ňu zvyknutá. Je to ale subjektívny pocit a napríklad pri hraní hier či sledovaní videí mi veľký displej vyhovoval.

Displej chráni Corning Gorilla Glass 7i. Aj keď presnú odolnosť displeja som neskúšala, môžem povedať, že dokázal vydržať aj neopatrné správanie. Aj keď mi párkrát spadol alebo som ho prenášala v ruksaku pod ťažšími predmetmi, displej bol ako nový. A práve tu si pochvaľujem ochrannú fóliu na displeji, pretože Corning síce vylepšuje odolnosť displejov voči rozbitiu, avšak pri škrabancoch som si overila pri iných telefónoch, že to nie je to najlepšie a na displeji mám vždy nalepenú aspoň fóliu.

POCO F7 ProZdroj: TOUCHIT
POCO F7 Pro

Pod displejom sa nachádza aj ultrasonická čítačka odtlačkov prstov. Ide o novú generáciu čítačky, ktorá je presnejšia, rýchlejšia a bezpečnejšia. Nachádza sa najmä vo vlajkových lodiach predstavených v tomto roku, keďže ani séria Xiaomi 14 ju ešte neobsahovala. POCO F7 Pro však disponuje týmto prvkom, ktorý nájdete aj v sérii Xiaomi 15 a konštatujem, že ju preferujem nad optickými čítačkami odtlačkov.

Čo by som rada podotkla je jas displeja, ktorý je na maximálnej úrovni 3200 nitov. Aj na priamom slnku sa s telefónom pracuje dobre, je to o niečo lepšie v porovnaní s POCO X7 Pro alebo Xiaomi 14, ktorý bežne využívam. Stále to však nie je na úrovni telefónov série Google Pixel 9, ktoré majú podľa mňa najlepšie displeje s ohľadom na jas aké som doteraz testovala.

Operačný systém v podaní Xiaomi HyperOS 2

Základom POCO F7 Pro je operačný systém Android 15, teda aktuálne najnovší systém s ohľadom na to, že nedávno predstavený Android 16 ešte nie je v telefónoch dostupný. Počas testovania telefónu som obdržala aktualizáciu na bezpečnostnú záplatu za apríl 2025, ktorá do zariadenia priniesla vyššiu stabilitu systému a odstránila niektoré chyby. Tento Android dopĺňa Xiaomi HyperOS 2, ktorý je podľa mňa prepracovanou úpravou Androidu. V oblasti systému Xiaomi prešlo výrazným vylepšením v posledných rokoch a mám voči nemu len pár výhrad.

POCO F7 ProZdroj: TOUCHIT
POCO F7 Pro

HyperOS 2 sa využíva skvele ak máte vlajkovú loď. Keď však prejdete do nižšej cenovej kategórie, nezáleží na tom, aký skvelý smartfón to je, stretnete sa s niektorými otravnými prvkami ako sú reklamy alebo notifikácie systémových aplikácií, ktoré ste možno nikdy riadne nepoužili. Toto je môj prípad napríklad s notifikačným panelom aplikácie Mi Video, ktorý sa mi náhodne zobrazuje v centre notifikácií alebo s odznakom notifikácie pri obchode App Mall. Tohto odznaku sa neviem zbaviť ani po tom, čo ich pri aplikácii zakážem alebo aktualizujem všetky potrebné aplikácie, jednoducho tam zostáva akosi zaseknutý. A nie je to prípad len modelu POCO F7 Pro ale celkovo viacerých Xiaomi, Redmi a POCO, ktoré som v poslednej dobe používala a týka sa to aj môjho Xiaomi 14. Ja som sa s tým zmierila, avšak mám pocit, že tento problém evidujem od aktualizácie na HyperOS 2. Kto vie, možno to ďalšie aktualizácie vyriešia.

Celkovo však HyperOS 2 nemá v POCO F7 Pro mnoho reklám a ak aj áno, týkajú sa len systémových aplikácií. Ak teda budete používať alternatívy v podobe aplikácií ako je prehrávač videa či hudby, reklamu si ani len nevšimnete.

POCO F7 Pro je herný telefón pre úsporných hráčov

V jadre telefónu nájdete čipset Snapdragon 8 Gen 3. Je to presne ten čipset, ktorý poháňal minuloročné vlajkové lode práve ako Xiaomi 14, HONOR Magic6 Pro a ďalšie. Vzhľadom na cenu telefónu je teda tento model skutočne výkonný a dokazujú mi to aj benchmarky. V telefóne ďalej nájdete aj rýchle úložisko UFS 4.1, ktoré dokazuje, že telefón je pripravený aj na náročnejšie úkony ako je hranie hier. Ako herný telefón by som ho úplne nezaradila, keďže tento segment zvyčajne obsahuje aj herné prvky ako tlačidlá a iné, avšak určite by som ho odporučila ak niekto chce hrať hry na telefóne a zároveň využívať telefón štandardne a ušetriť na ňom.

POCO F7 Pro je dôkazom, že nie je potrebné mať v telefóne najnovší Snapdragon 8 Elite aby ste mali výkonný telefón určený aj na hry. Počas testovania som skúšala v telefóne viaceré hry, medzi ktorými bola napríklad aj závodná hra Ace Racer, ktorú som mohla hrať bez akýchkoľvek obmedzení v podobe zásekov a podobne. Všetko už potom záležalo len od rýchlosti internetu, keďže telefón ma vôbec neobmedzoval. Spomenúť musím aj to, že POCO má v tomto smere dobre vyriešené aj chladenie telefónu a nemala som pocit, že by sa mi výraznejšie prehrial. POCO F7 Pro by som teda zaradila medzi budget herné telefóny, resp. do kategórie vydarených zabijakov vlajkových lodí.

Fotoaparát bez teleobjektívu, chýba mi ale?

Pri viacerých telefónoch som si v poslednej dobe všimla, že v rámci šetrenia výrobcovia vynechajú vo výbave teleobjektív fotoaparátu. Je to podľa mňa škoda, pretože si myslím, že častejšie využívam teleobjektív ako ultraširokouhlý snímač. To je však aj na vašom posúdení čo skôr v telefóne využijete. Keďže ale rada fotím aj detailné snímky či fotky z väčšej diaľky, tak je pre mňa výhodnejšie mať vo výbave aj teleobjektív.

POCO F7 Pro má vo výbave hlavný 50 Mpx snímač a 8 Mpx ultraširokouhlý snímač. Vyzdvihnúť musím najmä to, že v prípade oboch snímačov sú farby počas dňa vyvážené a ich škála je naozaj široká. Možno je to absenciou teleobjektívu a tým, že hlavný snímač sa snaží kvalitu vybalansovať, to páči sa mi aj množstvo detailov zachytených na snímkach hlavným snímačom. Snímky sú tak živé a aj pri fotení detailných snímok napríklad prírody dokázal so scénou tento snímač dobre pracovať. Počas testovania som fotila rôzne scény a páči sa mi aj to, že keď už využijem dvojnásobné priblíženie scény, tak sú detaily dobre zachované, dokonca aj pri fotení objektu v pohybe.

POCO F7 ProZdroj: TOUCHIT
POCO F7 Pro

Aj fotky vytvorené 8 Mpx snímačom majú dostatočnú hĺbku a môžem povedať, že ide o jeden z najlepších telefónov so slabšou fotografickou výbavou, ktoré nakoniec fotia perfektne. Nie je to fotomobil, určite nie Xiaomi 15 alebo Xiaomi 14T Pro. Vo výsledku sa mi fotky ale páčia a možno o niečo viac ako u POCO X7 Pro alebo Redmi Note 14 Pro+ 5G.

Pri selfie snímkach sa mi zdali farby trochu prepálené, moja tvár bola viac svetlá ako by podľa mňa mala byť zatiaľ čo pozadie dokázalo byť tmavšie ako v skutočnosti. Výsledok ale nie je zlý a aj keď si na selfie potrpím, nebála by som sa do tohto telefónu ísť. Selfie snímač má 20 Mpx. Telefón ďalej dokáže natáčať video v 8K kvalite pri 24 fps a selfie video vo FullHD kvalite pri 60 fps.

Nižšie nájdete výber snímok, ktoré som nafotila pomocou modelu POCO F7 Pro a na účely webu sú komprimované. Ak by vás ale snímky zaujímali v plnom rozlíšení, pozrieť sa na ne môžete na úložisku Google Disk.

Veľká batéria ako sa na výkonný telefón patrí

Čo ma v prípade telefónov POCO teší je fakt, že batérie nebývajú menšie v porovnaní s telefónmi predávanými v Ázii. Xiaomi to zvykne robiť a je to tiež prípadom u Xiaomi 15 či 15 Ultra. POCO F7 Pro však prichádza so 6000 mAh batériou, ktorá na jedno nabitie dokáže pri štandardnom používaní vydržať až dva dni bez potreby nabíjania. Telefón som dokonca využívala neustále zapnutý ako hotspot pre môj počítač a aj v takomto prípade som dostala z batérie viac ako dva dni používania. A to práve prenosný hotspot býva jedným z najväčších žrútov batérie.

Nabíjanie podporuje pri 90 W, bezdrôtové nabíjanie v ňom ale nehľadajte. Ja ho v telefóne bežne nevyhľadávam a nepotrebujem, môže to byť ale výhodou. V mojom prípade je ale bezdrôtové nabíjanie skôr prostriedkom k reverznému nabíjaniu slúchadiel či iných telefónov. A počas používania F7 Pro som sa dostala do situácie kedy som túto funkciu chcela využiť asi len raz. Nabíjanie s výkonom 90 W znamená, že plnú kapacitu batérie nabijete za menej ako trištvrte hodiny. Myslím si však, že najviac takéto nabíjanie oceníte vo chvíli, kedy si chcete telefón nabiť rýchlo napríklad pred odchodom do práce. Vďaka USB-PD 3.0 vám stačí len pár minút na to, aby ste mali nabitých 50 % kapacity batérie, takže u mňa za nabíjanie len pochvala.

POCO F7 ProZdroj: TOUCHIT
POCO F7 Pro

Prečo by som si POCO F7 Pro vybrala ako svoj telefón?

Ak by som si teraz vyberala nový telefón, zvážila by som aj POCO F7 Pro. S telefónmi POCO mám zvyčajne len jediný problém, je ním úprava nadstavby HyperOS pre POCO so špecifickým nádychom. Ťažko sa to popisuje, no ako som zvyknutá na bežný HyperOS pre Xiaomi, POCO telefóny mi v tomto nie sú príliš sympatické. U POCO F7 Pro by som to ale dokázala prehliadnuť hneď z niekoľkých dôvodov.

Displej telefónu je jasný a telefón je dizajnová štýlovka, ktorá zaujme hneď na prvý pohľad. Je elegantný a v striebornej a modrej farbe aj výrazný. Ultrasonická čítačka odtlačkov prstov je niečo, čoho by som sa v telefóne už nechcela vzdať a obľúbila som si to aj pri iných telefónov. Teší ma, že aj F7 Pro túto súčasť zakomponoval. Výkonný Snapdragon 8 Gen 3 je stále skvelá voľba a radšej by som si zobrala teraz tento telefón ako starší model z minulého roka. Páči sa mi aj dlhá výdrž batérie a rýchle nabíjanie. Fotky taktiež nie sú na zahodenie, podľa mňa sú v tejto kategórii oveľa lepšie ako v prípade modelov série Redmi Note. A toto všetko za oficiálnu cenu 579 eur v konfigurácii s 12 GB RAM a 256 GB interným úložiskom.

Cena sa dá navyše stále znížiť a v niektorých obchodoch telefón som telefón našla aj za cenu okolo 500 eur. A podľa mňa to je najlepšia cenová ponuka akú som na trhu teraz našla.

POCO F7 Pro je telefón pre nadšencov do hrania hier. Ocenia ho ale aj tí, ktorí chcú od telefónu najnovšie technológie, no vlajkové lode za 1000 eur nie sú pre nich. V tomto telefóne nájdu množstvo skvelých funkcií a vlastností, no za polovičnú cenu. Aj z tohto dôvodu je POCO F7 Pro telefón, ktorý by som si práve teraz zvolila keby si nový model hľadám ja.

Cena: 579 eur (12 + 256 GB oficiálne, 479 eur u niektorých predajcov)

Zapožičal: Xiaomi Slovensko

Prečítajte si aj:

Katarína Šimková

Katarína Šimková
Sústreďujem sa na Xiaomi, Huawei a ďalších čínskych výrobcov smartfónov. Zaujíma ma aj Google a systém Android. V redakcii sa venujem aj lifestyle technológiám a domácnosti.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.