Spoločnosť si uvedomuje ich negatívny dopad na životné prostredie.

S nárastom výkonu a zvýšením kvality moderných smartfónov sa čoraz častejšie otvára téma ich softvérovej podpory. V minulosti snáď nikto neočakával, že by smartfóny mohli byť podporované viac ako 4 alebo 5 rokov, avšak časy sa menia. Moderné smartfóny sú nielen čoraz výkonnejšie, teda pripravené na používanie v budúcnosti, ale aj kvalitnejšie, čiže ich samotný hardvér toho vydrží skutočne veľa. 

Aby sa niečo zmenilo, tak snahu museli vyvinúť iba tí najpovolanejší. V oblasti Android smartfónov sú to spoločnosti Qualcomm (výrobca hardvéru) a Google (poskytovateľ softvéru). Tieto dve spoločnosti prinášajú významnú zmenu v podpore aktualizácií pre Android zariadenia. Táto zmena môže výrazne ovplyvniť to, ako dlho budú používatelia môcť využívať svoje smartfóny bez obáv o zastaraný softvér alebo bezpečnostné riziká. Hoci doterajšie snahy jednotlivých výrobcov predĺžili softvérovú podporu až na sedem rokov, tak nová iniciatíva ju predĺži ešte viac.

Kľúčovým prvkom tejto iniciatívy je možnosť až 8-ročnej podpory pre aktualizácie softvéru a zabezpečenia. Týka sa to najmä nových zariadení vybavených ultravýkonnými čipmi Snapdragon 8 Elite, ale aj novších modelov série Snapdragon 8 a 7. Prvé zariadenia s touto rozšírenou podporou sa na trhu objavili už koncom roka 2024.

Qualcomm Snapdragon 8 EliteZdroj: AndroidPolice
Qualcomm Snapdragon 8 Elite

Program zahŕňa nielen aktualizácie operačného systému Android, ale aj pravidelné bezpečnostné záplaty a dve významné aktualizácie jadra systému. To znamená, že používatelia môžu očakávať najnovšie funkcie a vylepšenia Androidu, ako aj ochranu pred novými bezpečnostnými hrozbami po dlhšiu dobu.

Je dôležité poznamenať, že konečné rozhodnutie o dĺžke podpory zostáva stále na výrobcoch zariadení. Qualcomm poskytuje technické možnosti, ale je na jednotlivých značkách, ako túto podporu zužitkujú vo svoj prospech a implementujú do svojich produktov.

Google Pixel 9 Pro XLZdroj: TOUCHIT
Google Pixel 9 Pro XL

Je dobré vedieť, že aj veľké spoločnosti, ktoré majú z predaja technologických riešení zisk, si uvedomujú významný dopad na udržateľnosť a životné prostredie. Predĺžením životnosti smartfónov sa môže znížiť množstvo elektronického odpadu, čo je v súčasnej dobe dôležitým ekologickým aspektom.

V budúcnosti bude rovnako dôležité robiť osvetu, aby si ľudia nekupovali každé dva roky nový smartfón s krátkou podporou, ale radšej zainvestovali do drahšieho smartfónu, ktorý vydrží dlhšie nielen po hardvérovej stránke, ale aj po softvérovej, čo používateľom dáva možnosť ich smartfóny využívať dlhšie s najnovším softvérom a lepším zabezpečením.

Zdroj: Qualcomm

Prečítajte si aj:

Peter Hupka

Peter Hupka
Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.