Alienware patrí medzi známe značky herných notebookov. 13-palcový model nás potešil najmä rozmermi a hmotnosťou. 

Herné notebooky sú veľmi špecifickým segmentom notebookov. Sú drahé, majú slabšiu výdrž ako klasické notebooky a výkon stolných herných PC obvykle nedosahujú. Nájdu sa však aj výnimky – avšak tie sú obvykle extrémom s hmotnosťou, atakujúcou 5 kg a rozmermi takmer na úrovni hernej konzoly.

Alienware 13 patrí medzi tie herné notebooky, ktoré sú prenosnejšie. To je zároveň aj najlepšia vlastnosť tohto zariadenia. Má 13-palcový displej, hmotnosť 2 kg a rozmery 328 × 235 × 26,34 – 27,9 mm. Vďaka tomu vám jeho prenášanie (napr. v batohu) nebude robiť až také problémy. Je síce o trochu ťažší ako väčšina bežných notebookov, ale nedosahuje extrémy už spomenutých modelov. Dodajme, že obrazovka mala v prípade testovaného modelu rozlíšenie Full HD, ale Dell ponúka viacero konfigurácií – okrem iného s rozlíšením 1366 × 768 a 2560 × 1440. Líši sa aj typ displeja, v našom prípade sme mali k dispozícii notebook s IPS obrazovkou.

Alienware sa spolieha na štandardný dizajn. Jeho výhodou sú malé rozmery a nízka hmotnosť

Alienware sa spolieha na štandardný dizajn. Jeho výhodou sú malé rozmery a nízka hmotnosť

Viacero konfigurácií, rovnaký dizajn

Rôznorodá konfigurácia postihuje takmer všetky komponenty, ktoré sú v notebooku použité. Dizajn a plastová konštrukcia s použitím uhlíkových vlákien sa však nemenia. Takisto ostávajú aj rozmery a hmotnosť. Alienware 13 spolieha na nenápadné telo, ktoré príliš pozornosti nevzbudzuje a neohúri vás na prvý pohľad (a dotyk) tak ako niektorí jeho konkurenti. Nakoľko je to problém, si musí zvážiť používateľ sám. Veku však dominuje menšia lebka mimozemšťana a dva podsvietené pruhy. Podobným spôsobom je zvýraznená aj samotná klávesnica a nápis ALIENWARE pod displejom.

Vráťme sa späť ku konfigurácií. Testovali sme model, ktorý je vybavený procesorom Intel Core i5-4210U s taktom 1,70 až 2,40 GHz. Operačná pamäť bola v našom prípade 16 GB a o grafický výkon sa starala dedikovaná karta GeForce GTX 860M. Táto výbava (s výnimkou operačnej pamäte) už dnes nepatrí medzi to najlepšie, čo trh ponúka. Na druhej strane, aktuálna webová stránka produktu umožňuje zostaviť konfiguráciu s procesorom Intel Core i7-5500U a grafickou kartou GeForce GTX 960M. Takáto zostava je samozrejme výkonnostne niekde úplne inde v porovnaní s modelom, ktorý sme mali k dispozícii.

Nasledujúce riadky, venované vyhodnoteniu testov, preto berte s rezervou. Alienware 13 si kúpite aj v takej zostave, ktorú sme testovali. Avšak, ak máte dostatok peňazí, postavíte si skutočné „delo„. Notebook sme zaťažili v hrách samotných, ale aj pomocou overených nástrojov. Za zmienku stojí výsledok testu Fire Strike v aktuálnej edícii programu 3DMark. Alienware získal 3079 bodov, čo je podľa spoločnosti Futuremark o trochu menej, ako by mal dnes dosahovať herný notebook. Pre porovnanie, konkurenčný herný notebook nazbieral v tomto teste až 8438 bodov (s procesorom Intel Core i7-4860HQ a grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX 980M). Spomeňme 1458 bodov v Extreme teste 3DMarku 11 a 3205 bodov v PCMarku 8.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Pozrite si našu komentovanú fotogalériu

Pri herných novinkách sa zapotí

Je pravdepodobné, že tieto čísla vám veľa neprezradia o tom, ako sa na notebooku reálne hrá. Preto sme vyskúšali Far Cry 4, Assassin´s Creed Unity, Call of Duty: Advanced Warfare a Dying Light. Všetky tituly sme hrali vo Full HD rozlíšení a s nastavením maximálnej grafiky. Pri hraní FC4 sme dosahovali cca 20-25 snímok za sekundu. Hra bola hrateľná, ale k optimálnej prevádzke jej chýbalo pár fps naviac. V prípade AC: Unity bola situácia ešte horšia – namerali sme cca 10 snímok za sekundu, pričom spomalenie na jednociferné hodnoty bolo na dennom poriadku.

Najlepšiu prevádzku dosahovalo nové Call of Duty so 40-50 fps v extra nastaveniach. V tomto prípade nemáme pripomienky, hra bola bez problémov hrateľná. Dying Light sa správal podobne ako Far Cry 4, viac sa držal pri 20 fps a zaznamenali sme časté a nečakané spomalenia, niekedy aj pod 10 snímok za sekundu. Je teda zrejmé, že hoci si notebook poradí s dnešnými hrami, nebude to bez kompromisov. Opäť dodajme, že sme testovali pomalšiu z dostupných konfigurácií. Veľmi radi by sme porovnali plynulosť hier v kombinácii s najvýkonnejším Alienwarom 13 na trhu.

Doplňme, že testovaný model bol vybavený až 512 GB SSD diskom, čo bolo pre nás príjemným a nečakaným prekvapením. Takýto disk nie je štandardnou výbavou notebookov, ani tých herných.

Výkon je jedným z najdôležitejších parametrov, ale netreba zabúdať ani na výdrž batérie a teploty notebooku. Pri testovaní pomocou programu PCMark 8 dokázal Alienware fungovať 3 hodiny, v prípade hrania titulu Far Cry 4 sme batériu „vyšťavili“ za hodinu. Ťažko povedať, či je to veľa alebo málo, ale podobnú výdrž ponúkajú aj konkurenčné modely. Opäť sa tak stretávame s hlavným nedostatkom tohto segmentu zariadení – počas cestovania sa zahráte, ale iba chvíľu. V bežnej prevádzke a s nižším nastavením jasu môžete s notebookom pracovať cca 4 hodiny.

Pozrite si podrobné informácie o komponentoch testovanej zostavy

Pozor na kolená

Alienware 13 nedosahoval počas testovania extrémne teploty. Procesor a grafická karta sa nezohriali na viac ako 66 °C. Šasi notebooku bolo dobre chladené, v okolí touchpadu sme namerali 33 stupňov Celzia. Toto je dobrý výsledok, nepríjemné teplo vám hranie nebude znepríjemňovať. Všimli sme si však, že sem tam sa táto plocha zohriala na vyššie teploty. Išlo o občasný a krátkodobý stav. Najteplejšie miesto malo 43 stupňov Celzia a namerali sme ho v okolí loga Alienware, pri pánte displeja.

Pripomienky však máme voči spodnej časti notebooku. Alienware vyfukuje teplý vzduch zo zadného boku, ale aj zospodu, čo pocítite, ak máte notebook položený na kolenách. V strede spodnej časti dosahuje notebook 40 až 50 °C. Hranie s Alienwarom na kolenách môže byť preto nepohodlné a odporúčame notebook umiestniť na pevný povrch. Alebo si ho na nohy položiť tak, aby stredná časť nevyfukovala teplý vzduch priamo na stehná, či kolená. Nie je to úplne pohodlné, ale s trochou cviku sa to dá. Alienware 13 je z hľadiska konštrukcie a dizajnu chladenia dobrý notebook, za najlepšími na trhu zaostáva. Na druhej strane, konkurenčný 13-palcový herný notebook sme ešte netestovali.

Z hľadiska portovej výbavy spomeňme trojicu USB 3.0 portov, gigabitový Ethernet, Mini-Display Port a HDMI výstup. Čítačku SD kariet notebook nemá, čo je v dnešnej dobe škoda. Na notebooku si všimnete aj jeden široký konektor, ktorý slúži na prepojenie notebooku s desktopovou grafickou kartou. Reproduktory chválime za to, že dokážu výborne navodiť pocit priestorového zvuku. Na druhej strane, chýbajú im „grády“ a potrebné basy. Sem-tam znejú nepresvedčivo, čo si všimnete priamo úmerne s rastúcou hlasitosťou.

Teplo sa vyfukuje zboku aj zospodu. Problémom je najmä spodná časť v strede, ktorá dosahuje teploty 40-50 °C. Je to nepohodlné, ak máte notebook na kolenách

Teplo sa vyfukuje zboku aj zospodu. Problémom je najmä stredná časť, ktorá dosahuje teploty 40-50 °C. Je to nepohodlné, ak máte notebook na kolenách

Unikátne prepojenie so stolnou grafickou kartou

Alienware 13 je dobrý herný notebook, ktorý si v testovanej konfigurácii zaslúži pochvalu najmä za hmotnosť a faktor mobility. Z hľadiska ostatných vlastností nepatrí medzi to najlepšie, čo trh aktuálne ponúka. Dell však z rukáva vyťahuje žolíka, ktorým má byť prepojenie so stolnou grafickou kartou. Jednoducho si k notebooku kúpite príslušenstvo s názvom Graphics Amplifier za 250 EUR, prepojíte ho s Alienwareom a užívate si hry v lepšej kvalite. Koncept dobrý, avšak má niekoľko „ale„.

Za 250 EUR dostanete miniatúrnu skrinku so zdrojom. Grafickú kartu si musíte dokúpiť samostatne, čo zvyšuje celkové náklady o ďalších 300-400 EUR. To by nebol až taký problém (Alienware je značka pre tých, ktorí si to môžu dovoliť). Hlavný nedostatok konceptu vidíme v tom, že ak máte v notebooku pomalší procesor, ten bude brzdiť výkonnú grafickú kartu a jednoducho potenciál tohto prepojenia nevyužijete. To sa stalo aj v našom prípade. Opäť však pripomíname, že sme nemali k dispozícii momentálne najvýkonnejšiu konfiguráciu. Zaujímalo by nás porovnanie výsledkov zostavy s Core i7.

Dodajme, že v hre Far Cry 4 sme zaznamenali nárast počtu snímok za sekundu na úrovni 5 až 15 fps. V prípade testu Fire Strike bol výsledok s grafickým zosilňovačom až dvojnásobný – avšak tento test je špeciálne navrhnutý pre vyťaženie grafického výkonu. Ostatné testy znázorňovali klesajúci rozdiel vo výsledkoch. Dodajme, že príslušenstvo má spotrebu od 130 – 170 W v záťaži.

Hoci používanie grafického zosilňovača vyzerá na pohľad jednoducho a prakticky – prídete domov, notebook pripojíte k externej grafike a hráte, prax bola trochu komplikovanejšia. Pravidelne sme sa totiž stretávali s tým, že notebook nedokázal správne rozoznať pripojenú kartu, aj keď všetko predtým fungovalo bez problémov. Predpokladáme, že problém bol v nastaveniach, prípadne v novších verziách ovládačov.

Grafický zosilňovač je zaujímavá novinka. Problém menej výkonného procesora však nevyrieši

Grafický zosilňovač je zaujímavá novinka. Problém menej výkonného procesora však nevyrieši

Verdikt touchIT

Alienware 13 nie je bez chýb. Plastové šasi a jeho konštrukcia je pomerne kvalitná, ale viac-menej štandardná (videli sme aj zaujímavejšie herné notebooky) a systém chladenia by si zaslúžil trochu upraviť – uznávame však, že v prípade 13-palcového modelu je výrobca výrazne limitovaný veľkosťou tela. Potešila by čítačka SD kariet. Na druhej strane, zariadenie ponúka potrebnú portovú výbavu, má dobrý audio systém, ktorý navodzuje priestorový zvuk (už len samotné reproduktory zlepšiť) a v úlohe herného notebooku si plní svoje povinnosti. Výdrž batérie je pri hraní štandardná. Myšlienka grafického zosilňovača je dobrá, avšak v prípade testovanej konfigurácie bola limitovaná pomalým procesorom. Aj preto by sme chceli Alienware 13 otestovať ešte raz – v tej najvýkonnejšej zostave.

Cena: od 1700 EUR (obmedzená dostupnosť na Slovensku)

Zapožičal: Dell

Oficiálne technické špecifikácie Alienwaru 13 (môže sa líšiť od ponuky na Slovensku)

7.3 Veľmi dobré

Alienware 13 je dobre prenosný herný notebook. Škoda horšej dostupnosti na Slovensku, čo sa prejavuje aj na vyššej cene.

  • VÝKON 7
  • MOBILITA 9
  • ROZHRANIA 8
  • CENA 5
Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit